şükela:  tümü | bugün
  • her ikisinin de eğitim anlayışı insan doğasına dayanır.
    her ne kadar rousseau’nun eğitim anlayışı platon’un kine göre daha uygulanabilir görünse de; bana göre platon’un eğitim sistemi anlayışı uygulanabilse, günümüzde daha başarılı olacaktır.

bu arada yeni bakanda da bu filozoflardan esinlenme görmüyor değilim.

rousseau, insan doğasındaki fizyolojik ve psikolojik özelliklerin etkinliğine göre bir model geliştirirken (ki buna katılmıyorum)
    platon, insanın var oluşu ile birlikte içinde olan özellikleri sınıflandırmıştır; ve eğitimi bu özelliklere göre olmalıdır.
    örneğin; insan, içerisinde altın, gümüş veya bronz elementleri ile doğar ve bunları bulmak hangi insanda hangi elementin baskın olduğuna karar vermek devletin kurumlarının görevidir. bu iş çocuk en geç 5 yaşına gelene kadar tamamlanmalıdır.
    baskın özellikler;
    bronz; eğer bir çocuk 5 yaşına gelene kadar sürekli etrafındaki nesneler ile ilgileniyorsa, bu çocuk tüccar olmalıdır. eğitimi buna göre planlanmalıdır.
    gümüş; eğer bir çocuk 5 yaşına kadar sürekli etrafındakiler ile kavga halindeyse, bu çocuk ülkenin savunmasında kullanılmalı buna göre bir eğitim almalıdır.
    altın; eğer bir çocuk 5 yaşına kadar sadece nedenler ile ilgileniyorsa, bu çocuk ülke yönetiminde kullanılmalı ve buna göre eğitim almalıdır.
  • bu kadar basit olsaydı nenem astronot olurdu diyeceğim tavsiye.