şükela:  tümü | bugün
  • grenoble'un goz alabildigine uzanan caddesi.
    bir yerden sonra adi degisiyor**, sonra ozune donuyor*, sonra tekrar degisiyor*, ama uza babam uzuyor.
    hatta avrupa'nin en uzun caddesi oldugu duyumunu da aldik ama kaynak bulamadim, uzunlugunu belgelerle kanitlayamayacagim.
  • ayni zamanda yazarlikla da ugrasmis insan. bir donem ogretmenlik de yapmistir.
  • şöyle demiş bir zamanlar :

"yurtseverliğin azı, seni enternasyonalizmden uzaklaştırır. derin yurtseverlik seni enternasyonalizme yaklaştırır."
  • o dönem fransa'da eğitim alan bizim ittihatçıları da oldukça etkilemiştir kendisi özellikle milli ekonomi ve yurtseverlik konusundaki fikirleriyle. osmanlı sosyalist fırkası lideri hüseyin hilmi'ye de tavsiyelerde bulunmuştur. o dönemde yazdığı bir mektupta jaures ona şöyle demiştir: "metin, inatçı, çok faal olunuz, yorulmak nedir bilmeyiniz. bu iş sürekli sebatkarlık ve samimiyet emreder". ayrıca şefik hüsnü değmer kendisinin öğrencisidir.
  • ulusalcıların örnek almasının manidar olduğu küçük burjuva "sosyalist"i.
  • fransiz liselerinin bircogunda son sinifta 1. dunya savasi oncesi pasifizmin temsilcisi olarak ogretilen adam.
  • büyük fransız devrimci, sosyalist.

şöyle bir anekdot vardır kendisiyle ilgili;
    bir gün jean jaures birinci mevki bileti alarak trene binerken birkaç işçi kendisine seslenir:
    - yoldaş, senin de bizimle beraber olmanı isterdik. (kendilerinin ikinci mevkide olduklarını ima ederek)

jean jaures ise işçilere şöyle cevap verir:
    - ben bu mücadeleyi orada olmak için yapmıyorum. sizin burada olmanız için yapıyorum.

mücadelesini vermiş ve bunu hayatıyla ödemiştir.
  • ararat yayınevi'nden çıkmış seçme yazılar adlı bir kitabı geçmiş zamanda piyasaya sürülmüştür.
  • sosyalist olmasının yanı sıra büyük bir barışseverdir. ölümü de zaten bu yüzden yani 1. dünya savaşına karşı başlattığı kampanya yüzünden olmuştur. 1914 yılının temmuz ayında paris'te uğradığı bir saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir. ünlü fransız yazar emile zola ile birlikte dreyfus olayına da katılmıştır.