*

şükela:  tümü | bugün
 • differential denklem konusunda kendi adını koyduğu yöntemler geliştiren matematikçi.
 • fransız matematikçi ve filozof. yunan trajedyaları gibi bir yaşamı vardır.madame de tencin, destouches diye bir topçu subayı ile kırıştırır, umarsızca yaşadıkları aşk, ileride ilk ansiklopedinin bir çok maddesini yazan birinin dünyaya gelişine neden olacaktı.tabii bu durumu bilmeyen hain anne ve baba onu ismini aldığı kilisenin merdivenlerine bırakacaktı.ne alakası olduğunu bu devirde çok az insanın bilebileceğini düşündüğüm yoksul bir camcının karısı tarafından büyütüldü. ünlü bir filozof ve matematikçi olunca utanmaz madam tencin kendisini evlatlığa almak istedi ancak jean d'alembert karşı bir adamdı ve gerekeni yaptı.senin gibi anne olmaz olsun (eminim demiştir) diyerek onun anneliğini reddetmiştir. daha sonra da olaylar gelişmiştir.
 • dinamik eşitlik için aslında var olmayan merkezkaç kuvvetinin mucididir. bu yöntem hareketli maddelerdeki ivme hesaplamalarını yaparken oldukça kolaylık sağlar.
  (bkz: d'alembert's principle)
 • tüm evrenin işleyişini açıklayan temel bir formül bulmak istedigini soyleyen fransız matematikçi.
  tek bir formüle indirgeme istegi, sadece matematik alanındaki dehasından değil, sosyal alandaki, iletişimsizlik, adaletsizlik gibi sorunlara karşı duyarlı biri olmasından da kaynaklanmıştır. örnegin, lisede okurken gücü altında ezildiği kafasız bir kabadayı olan "ayı" lakaplı bir çocuga karşı neden birlik olamadıklarını anlayamamış, bu sebepsiz korkunun kişilerin, hatta ulkelerin kaderini belirlediğini söylemiştir.
  aşk hayatı da hayalkırıklıgı içinde geçmiştir. julie de lespinasse'nin gerçek yuzunu gorememiş, umutsuzca aşık olmuş ve onurunun ayaklar altına alınmasına izin vermiştir. ansiklopedi yi çıkarana kadar dostlukları suren diderot kadar hayatın içinden bir adam olamadığı, çocuklugunda çektiği sıkıntıların da neden oldugu zayıf ve hassas bir bunyeye sahip oldugu için paris entelijansiyasında hem takdir edilen bir matematikçi hem de aşk hayatı ve fiziksel ozlelikleri alaya alınan biri olmuştur.

  (bkz: dalembert prensibi)
 • reşat ekrem koçu'nun akrabası,
  bugün doğmuş olan ansiklopedici.
 • serilerin yakınsaklığının incelenmesinde kullanılan d'alembert kriterinin isim babası, matematikçi.
 • kareyi bulan adam.
 • fransız matematikçi, mekanikçi, fizikçi ve filozoftur.

  şuradan detaya inilebilir: (bkz: d'alembert kimdir?)
 • fransız matematikci,filozof ve yazar . ansiklopedi çevresinden ünlü bir bilim adami.