şükela:  tümü | bugün
 • "yeryüzünün bütün büyüklerini ve bütün soyluları rahiplerin bağırsaklarına dolayıp asarak boğalım" demiş zat. rahip olarak kalmamış bir nevi ateist kuramcıya dönüşmüştür.
 • server tanilli'nin dünyayı degistiren on yıl adlı kitabında kendisi özetle anlatılmış.bazı cümleleri aktarılmış ki bunlar genel olarak din,iktidar ve özel mülkiyete saldıran cümleler.devrim için halkı aydınlatmak adına ise ; ' o zalim egemenligin boyundurugunu kökünden kırıp parçalamak için,yasadıgınız surece birlik olmaya çalısınız; bu adaletsizlik ve inancsızlık tahtlarını deviriniz her yerde; bu tac giymis kafaları koparınız,size zulmeden butun insanların gurur ve kibirine son veriniz!' buyurmustur.
 • allahsız bir rahiptir kendisi. fransa'da louis 14 devrinin sonlarında, yaklaşık olarak 1685-1715 tarihleri arasında hüküm süren baskıcı politikalar yüzünden felsefe dalında ortaya açık seçik bir şeyler koyulamayınca, insanların elleriyle kitaplar yazıp manto altından dolaştırdıkları gizli bir edebiyat dönemi ortaya çıkmış. bu arkadaş da bu dönemin önemli figürlerinden. ölene kadar dağ başındaki bir köyde papaz olarak takılmış, maaşını almış. ölünce evine gelen papazlar bıraktığı mektubu bulup kendisinin tanrı ve hristiyanlık hakkındaki görüşlerini öğrenince ne edeceklerini şaşırmışlar. adamın nereye gömüldüğü hala belli değil mesela.

  meslier'nin görüşleri hristiyanlığa ciddi eleştiriler getirmekte ve dinin temel taşları olan pek çok konunun çelişkili ve absürd olduğunu savunmakta.

  yazdığı eserler 1740'larda keşfedilip ortaya çıkarılmış, 1760'larda ise rahat rahat basılıp yayınlanmaya başlanmış.

  litterature clandestine döneminde basılan elle tutulur tek felsefi eser de yüksek papaz, kardinal piskopos bilmem ne fenelon'un telemaque adlı yapıtı.
 • sağduyu tanrısızlığın ilmihali kitabının yazarı ateist rahip...

  din'e dair muazzam cümlelerle dolu olan bir eserdir, sağduyu.
  kitabı okudukça, "evet evet, hak veriyorum buna da" deyip duruyorsunuz, her kelimesine, her cümlesine...

  bir kaç söz ekleyelim, kitaptan;

  "....dini ve dinin metafizik ahlakını ciddi olarak inceleyen ve düşünceden geçiren, güvenilir bir elle yarar ve zararını tartan kim olursa olsun, inanacaktır ki;
  din de, ahlakı da insan türünün çıkarına aykırıdır,
  ya da doğrudan doğruya insan doğasına aykırıdır...."

  "....hristiyanlığın ilkelerine göre,
  yoksulluğun kendisi bir erdemdir ve hükümdarların ve rahiplerin esirlerine en sıkı bir şekilde boyun eğdirdikleri erdem de budur...."

  son olarak (yıllardan sonra gelen ekleme);

  http://36.media.tumblr.com/…sau4t1ukniwvo1_1280.png
 • fransız rahip. tüm dinleri kıyasıya eleştirdi. insan düşüncesiyle temas ettiği her noktada dini ideolojiyi yerle bir etti. tanrısızlığın ilmihali, sağduyu isimli eseri mustafa kemal'in emriyle 1928 yılında aklı selim adıyla yayınlandı. voltaire bu eser için hiçbir şey, mesleir'in kitabından daha etkili olamaz demiştir.
 • (bkz: turan dursun)
 • okudukça insanın içerisindeki korkuları teker teker söküp atan bir esere (bkz: sağduyu tanrısızlığın ilmihali) imza atmış devrim öncesi fransız din adamı ve filozof.
 • (bkz: #61239155)
 • cemil meriç'e göre tarihteki ilk anarşisttir.
 • türkçede sağduyu, sağduyu tanrısızlığın ilmihali gibi isimlerle bilinen kitap kendisine ait değildir. voltaire yavşağı tarafından önce biçilip sonra kendi ortayolcu fikirlerine uydurmak için değiştirilen versiyonunun da orijinaliyle bir alakası yoktur. kitabının orijinali ingilizce olarak ilk kez 2009 yılında michael shreve tarafından yayımlandı.