şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • (bkz: jean monnet)*

  bu sene sistemi değiştirilen burs. eskiden her fakülte,bölüm aday gösterirdi, şimdi başvurular kişislleşti. mesela bugün ankarada dil sınavı vardı. bunu geçenleri başka elemeler beklemektedir.

  1 senelik bir burs olup, ingiltere de yüksek lisans yapılmayacaksa pek bir anlamı yoktur. zira 2. sene ne olacağı belli değildir.*
 • http://www.mfa.gov.tr/ adresinden gerekli bilgilerin alınabilecegi burs programı.
 • avrupa komisyonu tarafından karşılıksız olarak verilir. her sene türkiye'deki tüm üniversitelere, tüm bakanlıklara ve ab ile ilgili çalışan ngo'lara 2şer 3er kontenjan tanınır. yabancı dilde yazılı ve sözlü sınavdan geçen adaylar 2/3 oranında elenerek kalan sağlar avrupada bulunan üniversitelerde ab konularında 1 senelik bir programda master yapmaya hak kazanırlar. burs okulun parasını öder, artı aylık olarak da geçim yardımı yapar. gayet faidelidir. sizi kontenjanından aday gösteren kurum lehine yüklenme senedi imzalamamaya gayret edin yeter.
 • burs için halen öğrenim görmekte olan üniversite öğrencileri, dört yıllık bir yüksek okul mezunu özel sektör çalışanları, serbest meslek sahipleri ve kamu çalışanları başvurabiliyor.
  tahsis edilen 120 öğrenim bursunun yüzde 60’ı kamu sektörü, yüzde 30’u üniversite, yüzde 10’u ise özel sektör adaylarına verilecek. yazılı ve sözlü sınavlarda minimum geçer notu alan adayların aldıkları notlara bakılmaksızın, kotaların doldurulması esası geçerli olacak.
  adayların sınav tarihinde 36 yaşından gün almamış olmaları, dört yıllık yüksek öğretim kurumlarından mezun olmaları veya üniversite son sınıf öğrencisi olmaları gerekiyor. kamu sektörü çalışanları için 36 yaş kriteri yerine ‘daire başkanı’ ya da daha alt kademelerde çalışıyor olmaları kriteri yeterli olacak.
  adayların ayrıca yüksek öğrenim süresince 4 üzerinden en az 2.5 veya 100 üzerinden en az 60 not ortalamasına sahip olmaları gerekiyor. ayrıca yurt dışında yüksek öğrenimini sürdürebilecek düzeyde yabancı dil bilme zorunluluğu var.

  21 ayri eğitim konusu
  jean monnet bursları, sadece türkiye’nin ab’ye adaylık ve uyum süreci ile bağlantılı konularda verilecek. bu konular şöyle sıralanıyor:
  gümrük birliği / kişilerin serbest dolaşımı / sermayenin serbest dolaşımı / hizmetlerin serbest dolaşımı / malların serbest dolaşımı ve kamu ihalleri / rekabet ve devlet yardımları / ortak tarım politikası / ekonomik ve parasal birlik / sosyal politika ve istihdam / endüstri politikası / küçük ve orta ölçekli işletmeler / bölgesel politika / adalet ve içişleri / dış politika / avrupa güvenlik ve savunma politikası / mali kontrol / tüketici politikası / enerji politikası / ulaştırma politikası / çevre politikası / istatistik
  burslar başarılı adaylara gidecekleri ülkede makul bir yaşam düzeyi sağlanmasını amaçlıyor. bu bağlamda, bir defaya mahsus olarak sağlanan gidiş-dönüş uçak bileti, okul ücreti, kitap ve araştırma giderleri yardımı da dahil olmak üzere, adaylara gidecekleri ülkedeki yaşam koşulları çerçevesinde, minimum yaşam seviyesini sürdürebilecek kadar burs ücreti veriliyor.

  sinav takvimi
  adayların internet’ten indirilebilen başvuru formları ve diğer gerekli belgelerini, en geç 1 aralık pazartesi saat 17:00’ye kadar ankara’daki jean monnet yerleştirme ajansı’na iletmeleri gerekiyor.
  başvuru formları üzerinden yapılacak ön elemenin ardından, yazılı sınava girmeye hak kazananların eleme sınavı 26 aralık 2003 tarihinde ankara’da gerçekleştirilecek. sadece ab’nin 11 resmi dilinin geçerli olacağı sınavda adaylardan ab ile ilgili bir konuda kompozisyon yazmaları istenecek. yazılı elemede başarılı olan adaylar daha sonra yabancı dilde sözlü sınava alınacaklar. sözlü sınavda başarılı görülen adaylar, ab komisyonuna iletilecek nihai listeyi oluşturacak.

  burs 14 senedir veriliyor
  ab fikrinin babası olarak kabul edilen fransız aktivist jean monnet, avrupa bütünleşmesi fikrini savunan ünlü schuman deklarasyonu’nun içeriğini hazırlayan kişi. bu nedenle ab kurumları jean monnet isminin yaşatılmasına büyük önem veriyorlar. türkiye dahil pek çok avrupa ülkesinin üniversitelerinde jean monnet adıyla kurulan ab kürsüleri destekleniyor ve yenilerinin kurulması teşvik ediliyor.
  jean monnet bursları ilk kez 1989 yılında türkiye ile avrupa komisyonu arasında imzalanan anlaşma ile başladı. avrupa birliği genişleme programı çerçevesinde türk dışişleri bakanlığı ve avrupa birliği komisyonu daha sonra jean monnet burslarının devam etmesini kararlaştırdı. bu çerçevede 2002 ile 2006 yıllları arasında 350 ila 400 kişinin burstan yararlandırılması planlandı.

  web adresleri
  www.mfa.gov.tr
  www.deltur.cec.eu.int

  http://www.ntvmsnbc.com/news/241085.asp?0m=-216
 • yazılı sınavının bugün yapıldığı burs. geçen sene ankara antlaşmasını 50 yılında değerlendirin diye sormuşlar. bu sene ab'nin değerleri nelerdir, ab bu değerleri gerçekleştirmek için bir anayasaya ihtiyaç duyuyor mu diye sordular.
  ikinci soru ise fix: ne amaçla burs almak istiyorsunuz ve bursu kazanınca hangi konuyu çalışıcaksınız.
  3 saat süre veriyorlar. ancak sınava 200 civarı kişi girdiği için bir konferens salonunda giriliyo sınava. dizinizin üstüne koymak için bir mukavva veriyorlar. dışarı çıkabiliyorsunuz ihtiyaç halinde.
 • http://www.jeanmonnet.org.tr/ adresinden alabildiğine ayrıntılı bilginin edinilebileceği burs.
 • mühendislik öğrencisi ya da mezunları da başvurabiliyor fakat proje konuları bakımından tercihlerinizi oldukça sınırlıyor..bir çok kişi için iyi bir seçenek olabilecek bir burs fakat hangi ülkeye gönderileceğinizi belirleyememeniz kafa karıştırıcı..
 • ab denildigi anda akan sularin duruldugu, zorunlu calisma hikayesinin hukuki bir baglayiciliginin olmadigi, hafiften ayaga dusmus, cok yuksek kriterlerin aranmadigi, guzide yurtdisi burslarinin en kapsamlisi.

  ozellikle universite egitiminin parali oldugu ulkelerde kullanilmasi daha mantikli olsa gerek. jean monnet okul ucretini toptan odediginden, yemek ve yatacak yer parasi da arada cikarilabilir. bir yerden sonra "yastik bas rahat koyma" hikayesi tabi, ayni zorunlu hizmet kisminda oldugu gibi.

  diger bir acidansa, bu gidisle, avrupa birligi uyesi olmadan bu kadar cok avrupa birligi konusunda uzman insanin oldugu, ihtiyaci olan bolumlerde de gercekten yetismis uzmanlasmis elemanin bulunmadigi ilginc ulke konumumuzu daha da pekistiriyoruz , o ayri.
 • ab ile ilgili bir konuda lisanaüstü eğitim için verilen bir yıllık bursun adıdır.35 yaşını aşmamış,ab'nin bir resmi diline hakim üniversite öğrencileriyle kamu ya da özel sektörde çalışan herkses başvurabiliyor.bursun asıl amacı,kamuda çalışanları eğitmek.hal böyle olunca da yararlananların % 60'nı kamu,% 10'unu da özel sektörde çalışanlar oluşturuyor.üniversite öğrencilerinin oranı ise % 30.bursun verilmeye başladığı 1990 yılından bugüne kadar,420 kişi yararlandı.beş yıl içinde ise türkiye'den 400 öğrencinin bu burstan yararlanması planlanıyor.
 • 19.11.2004 günü ankara üniversitesi ataum'da 490 kişinin girdiği 'avrupa birliği anayasasının ışığında son genişleme sürecini değerlendiriniz' sorusunun sorulduğu burs