şükela:  tümü | bugün
 • banyo kuvetinde yatarken, bicaklanarak oldurulmustur. (bkz: psycho)
 • tam ismi jean paul marat'dir, aslen doktor olmasina ragmen fransiz ihtilali'nden cok once doktorlugu birakmis ve yazarliga baslamistir. marat'nin gazetelerde cikan yazilari fransiz ihtilali'ninden sonra etkili olmaya baslamis ve ihtilalin radikal bir hale gelmesinde cok onemli rol oynamistir. ihtilalden sonra kurulan hukumeti, kacmasina goz yumulan kral ve kraliceyi tutuklamaya ve idam etmeye zorlayan kisi marat'dir. jacobin grubunun lideri olduktan cok kisa sure sonra bir cilt hastaligi nedeniyle tum zamanini gecirdigi ozel banyo kuvetinin icinde bir kadin tarafindan bicaklanarak oldurulmustur. ayrica david'in marat assassiné (death of marat) isimli, olumunu gosteren tablosu en onemli ihtilal donemi calismalarindandir.
 • jakoben klübü devrimcilerinden.l'ami du peuple (halkın dostu) adlı bir gazete çıkarmaktaydı.ateşli ve savaşçı bir kişiliğe sahipti.terörü desteklemekle suçlandığından jironden partisi tarafından ihtilal mahkemesinde yargılandıysa da halkın müthiş desteği ve hitap becerisiyle beraat etti.yargılama bittiğinde bir tahta üzerine bindirilerek omuzlarda taşındı ve 100 bin kişinin kellesini istiyorum diyerek bağırdı.jakobenlerin gitgide güçlenmesinden sonra jironden iktidarı derin sürtüşmeyi daha da arttırdı.ardından ülkede iki parti arasında artacak terörü önlemek için charlotte corday isimli jironden yanlısı bir kadın tarafından banyosunda bıçaklanarak öldürüldü.cenazesi la pantheon'a ardından da thermidor döneminde kanalizasyona atıldı.jean paul marat fransız devriminin robespierre'le birlikte en önemli düşünce ve eylem adamlarından biridir ve bir montanyar mensubudur.
 • jean paul marat (1743- 1793) fransiz devriminin radikal liderlerinden, doktor, gazeteci ve yayinci. politik siddetin atesli savunucusu, haliyle daha sonra jacobinlere katilarak kisa sürede partinin baskani olmustur.
  son zamanlarini siddetli kasintili agir bir cilt hastaligi nedeniyle evinden cikamayarak, ilik banyo küvetinde gecirirken marie anne charlotte corday tarafindan bicaklanarak öldürülmüstür. marat’in trajik ölümü bir cok ressama konu olmustur. jacques-louis david ’in tablosu en ünlülerdendir.
 • olumuyle ilgili baska bir tablo icin http://vimoutiers.net/…arat-assassinat--baudryw.jpg
 • ironik bir sekilde olumunden sonraki ilk yapilan tablosunda resmeden kisi onu isa 'nın carmihdaki haline benzetmistir

  http://www.powellhistory.com/…of_marat_by_david.jpg
 • isviçre doğumludur...
 • kim olduğunu bilmeden nasıl öldüğünü second life'ta öğrendiğim kişi.

  http://twitpic.com/3p762g
 • (bkz: marat/sade)
 • atarlı giderli biriymiş rahmetli:

  "don't be deceived when they tell you things are better now. even if there's no poverty to be seen because the poverty's been hidden. even if you ever got more wages and could afford to buy more of these new and useless goods which industries foist on you and even if it seems to you that you never had so much, that is only the slogan of those who still have much more than you.

  don't be taken in when they paternally pat you on the shoulder and say that there's no inequality worth speaking of and no more reason to fight because if you believe them they will be completely in charge in their marble homes and granite banks from which they rob the people of the world under the pretence of bringing them culture.

  watch out, for as soon as it pleases them they'll send you out to protect their gold in wars whose weapons, rapidly developed by servile scientists, will become more and more deadly until they can with a flick of the finger tear a million of you to pieces."