şükela:  tümü | bugün
  • jakobeniz ölene kadar vallahi marat ı özledik.
  • tiyatro ikincikat'ta birkaç hafta once izlediğim tek kişilik oyun. öncelikle kayda değer bir fiziksel tiyatro örneği ve karakterler arası geçişlerde sıkıntı olsa da heyecanlandırıcı ve temposu çok yüksek bir oyunculuk. ayşegül suünnetçioğlu ismini unutmayacağız bu kesin; ama dediğim gibi oyunda karakterler arası geçişlerde sıkıntı vardı bu da izleyicinin oyunu takibini zorlaştırdı ve izleyiciyi yordu. tek kişilik bir performans icin zor bir oyundu jean paul marat bu acidan riskli bir çalışmaydı. üstesinden gelinebildi mi? tam değil ama dediğim gibi ayşegül sunnetcioglu'nu tanımış olduk.
  • fransız devrimi jakobenlerindendir. jironden yanlısı bir kadın tarafından banyosunda bıçaklanılarak öldürülmüştür. ölümü yakın arkadaşlarından biri ve aynı zamanda fransız devrimi destekçilerinden olan jacques-louis david'in "marat'ın ölümü" tablosunda betimlenmiştir.

    ayrıca marat'ın, "mutlak ve sınırsız egemenlik, yalnız ve yalnız halkın kendisindedir." sözü mustafa kemal'in "egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur." sözünü akla getirir.