şükela:  tümü | bugün
 • jakobeniz ölene kadar vallahi marat ı özledik.
 • tiyatro ikincikat'ta birkaç hafta once izlediğim tek kişilik oyun. öncelikle kayda değer bir fiziksel tiyatro örneği ve karakterler arası geçişlerde sıkıntı olsa da heyecanlandırıcı ve temposu çok yüksek bir oyunculuk. ayşegül suünnetçioğlu ismini unutmayacağız bu kesin; ama dediğim gibi oyunda karakterler arası geçişlerde sıkıntı vardı bu da izleyicinin oyunu takibini zorlaştırdı ve izleyiciyi yordu. tek kişilik bir performans icin zor bir oyundu jean paul marat bu acidan riskli bir çalışmaydı. üstesinden gelinebildi mi? tam değil ama dediğim gibi ayşegül sunnetcioglu'nu tanımış olduk.
 • fransız devrimi jakobenlerindendir. jironden yanlısı bir kadın tarafından banyosunda bıçaklanılarak öldürülmüştür. ölümü yakın arkadaşlarından biri ve aynı zamanda fransız devrimi destekçilerinden olan jacques-louis david'in "marat'ın ölümü" tablosunda betimlenmiştir.

  ayrıca marat'ın, "mutlak ve sınırsız egemenlik, yalnız ve yalnız halkın kendisindedir." sözü mustafa kemal'in "egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur." sözünü akla getirir.
 • 18. yüzyılın en çarpıcı eserlerinden biri olan marat'ın ölümünün sahibi olan sanatçı

  kendisi 24 mayıs 1743'de isviçre'de doğmuştur marat, fransız bilim ve siyaset adamıdır. belli bir süre tıp eğitimi alan marat, 1789'da fransız ihtilali'nin başlamasıyla bu kariyerini bir kenara bırakıp daha çok siyaset ile ilgilenmeye başlar. eylül 1789'da l'ami du peuple (halkın dostu) isimli bir gazetede yazdığı keskin ve sivri dilli yazıları ile dikkatleri üzerine çeken marat, fransız devrimi'nde yoksul kesimlerin çıkarları için çalışır.

  halk egemenliğini savunduğu için halk tarafından sevilen bir isim olur ve bu sayede milletvekilliğine seçilir. bir dönem ülkesi fransa'dan londra'ya kaçmak zorunda kalır. bu esnada kalıcı tedavisi olmayan bir deri hastalığına yakalanır. hayatının bir döneminde yargı önüne çıkar ve beraat eder.

  bu beraatten sonra halkın omuzlarında “100.000 kişinin kellesi kesilecek” türünden bir söylemde bulunarak şiddet yanlısı olduğu açıkça belli eder.

  paris'e döndükten sonra hastalığı yüzünden banyosunda çalışmaya başlar. dönemin siyaset ortamının en etkin isimlerinden biri olan marat, 13 temmuz 1793'de banyosunda çalışırken charlotte corday isimli karşı görüşü destekleyen bir kadın tarafından öldürülür.