şükela:  tümü | bugün
  • liseden mezun olduğunda hoş tatlı sarışın bir bayandı ,ertesi yıl saint joan filminde oynadı fakat film eleştirmenlerinin kötü eleştirilerine maruz kaldı hatta yüzyılın en kötü filmi olduğu bile söylendi bu film için.
    seberg preminger'le ,bonjour tristesse adlı yeni bir film yaptı ve hayatı bu filmle değişti işte çoğu zaman eğer bu film ilk filmi olsaydı bambaşka biri olurdu diye düşünülmüştür onun hakkında . bu filmiyle french new wave akımınını yürütenler arasına girmeyi başardı. jean luc godardın breathless filminde oynadı. francois truffaut tarafından yazılan ve jean paul belmondoyla oynadığı bu film seberg'in akıllara kazınmasını sağlayan rol oldu.kısacık saçlarıyla ki o zamanlar kadınların saçları daha çeneye düşmemişti belki de yeni bir akımın ilahına dönüşüverdi saintjean
  • sinemada çok da fazla filmde yer almadan gönüllerde taht kurmuş amerikalı oyuncudur. ancak amerikadan ziyade fransız filmlerinde rol almıştır. ölümü ise her zaman tartışmalara açık kalmıştır. çünkü seberg amerikadaki kara kaplanlar (emin değilim) adlı silahlı zenci grubuyla ilişkisi olduğu iddiasıyla yıllarca cia ve fbi tarafından takip edilmiştir. ve ölümü tam da amerikan işidir.
  • kıskanılası bir güzellik.
  • öylesine bir varlık... eğer filmlerde oynamasaydı, bir çok ki$inin zihninde dünyanın en güzel hayali ile ilgili bir bo$luk kalacaktı... 1979 yılında vefat ettiği söylense de onun hala ya$adığını iddia etmekteyimdir mütemadiyen....
  • yeni dalganin yeniden tanimlamak istedigi femme fatale figurunu tek filmde kesip, bicmeyi basarmistir. ne kadari godard ne kadari kendisi bilemeyiz ama yasami goz onune alindiginda erkegini sirtindan kursunlatmaya kendi yasaminin senaryosundan hazirlikli oldugu ortadadir. belmando'suz seberg dusunulemez.
  • (bkz: romain gary)
  • www.saintjean.co.uk
  • asik oldugum kadin...

(bkz: breathless)

(bkz: serseri asiklar)
  • yaşamına son verdiğinde elinde romain gary ile evliliğinden olan oğluna seslenen bir mesaj vardı: diego, sevgili oğlum, beni affet. artık yaşayamıyordum. beni anla. bunu yapabileceğini biliyorum ve seni sevdiğimi biliyorsun. güçlü ol. seni seven annen.