• 1892 yılında evlenmiş, ölene kadar (65 yıl) eşiyle beraber yaşamış. bach kadar olmasa da, o da vaktinde epey randımanlı çalışmış; 6 tane kızı olmuş.
    "ohannesburg; 6 tane çocuk biraz fazla değil mi?" diye sorulabilir. lâkin, şimdi zaten mekânları ohannesburg değil ainola; ayrıca resimlerine bakıyorum aino sibelius'un; kadın hem çok asil, hem çok zarif, hem de çok çekiciymiş. yani, en azından ben öyle algıladım. sonra dedim ki kendi kendime, "ben de böyle birisiyle evlensem, en aşağı 6 tane çocuğum olurdu". ardından yine düşündüm ve sordum kendi kendime: "y.b. niye böyle abuk subuk entryler giriyorsun?" sonra bir an fark ettim ki sibelius senfoni no. 3'ü dinliyorum çünkü...
  • yasarken de değeri anlaşılabilen az sayıdaki besteciden biri...
  • beethoven is classical; bach is baroque; rachmaninoff is romantic; debussy is an impressionist, and so on. but to which "school" does jean sibelius belong? romantic? neo-romantic? nationalist? impressionist?sibelius was all of these, yet truly he was none of them. one listens to the striking originality of the master's themes and his innovative use of tonal colour, and one hears only "sibelius." -- robert l. jones
  • sibelius senfoni n0:4 aslı erdoğan okurkene dinlenecek....o zaman ayrı bir keyif alınacak hem kitaptan hem müzikten..
  • finlandiya'li klasik muzik bestecisi, swan of tuonela gibi cok bilinen klasiklere imza atmi$tir.
  • jean sibelius, 20li yaslarında kemanını bir kenara bırakıp
    bestelere baslayıp bizlere cok saglam eserler bırakmıstır.

finlandia'da liszt etkisi fazlasıyla goruluyor.
    tapiola bizi kuzey ormanlarına götürüyor.

harika bir orkestrasyon, duygu yuku...
  • butun yapitlari bis records tarafindan 13 ciltlik bir calisma olarak 2011 bitmeden piyasaya surulecektir. sanirim son cildin surumunde bir gecikme soz konusu olmus ama gene de bu sene icerisinde son cilti ve calismanin tumunu dolasima surebileceklerine inaniyorum.

edit : ilgili çalışma bir gecikme olmaksızın tamamlanmış. toplam 69 cd üzerinde bestecinin kaleme aldığı herşey ulaşılır bir hale geldi.
  • doğum tarihim gün ay olarak aynı olan besteci,
    20.yüzyılda yaşamıştır ve birçok parçası çok popüler olmasına rağmen kendisi pek tanınmaz,
    özellikle karelia suite harikadır.
  • sibelius, jean - (doğ. 1865) besteci. finlandiya'da tavastehus şehrinde doğdu. romantik müzikte tanınmış bir sanatçı ve bestecidir. bir fizik profesörünün oğludur. önce hukuk öğrenimi görmüş, sonra helsinki konservatuvarına devam ederek besteci olmuştur. 1892'de tanınmış ilk senfonik şiiri "en saga"yı yazmıştır. sibelius bundan sonra almanya'ya giderek viyana ve berlin'de uzun süre kalmıştır. bu sıralarda weingartner ve richard strauss ile tanışmıştır. 1900 yılında paris sergisine katılan helsinki filarmoni orkestrasında orkestra şefi asistanlığı yapmıştır. 1914 yılında amerika'ya gitmiş, eserlerini çaldırarak tanıtmıştır. bu seyahat esnasında yale üniversitesi kendisine fahri müzik profesörü ünvanını vermiştir. bestecinin yurt dışında çıkan ilk eseri "tuenela kuğusu" adlı orkestra eseridir. milano'da toscanini tarafından çaldırılmıştır. diğer eserleri arasında 1893'te yazdığı "karelia" süiti, "finlandiya" (1899), "pohjola'nın kızı" (1906) adlı senfonik şiirleri ve orkestra için "valse triste - kederli vals" sayılabilir. ayrıca yedi senfonisi, shakespeare, strindberg ve maurice maeterlinck'in çeşitli sahne eserlerine müzik, "kuledeki bakire" adlı bir opera, "esir kral", "vatanım" ve "toprak şarkısı" adlı koro ve orkestra eserleri ve "lied"ler yazmıştır. "oceanidas - okyanusun kızı" adlı tanınmış orkestra eserini 1914 amerika nonvalk müzik festivali için bestelemiştir.
hesabın var mı? giriş yap