• ya hu arkadaş bilgi alalım diye geliyorsun yorumlara bak ne enteresan insanlar var.

yani aracın yakıt tüketimi nasıl, süspansiyonları nasıl, kronik arızası var mı diye ararken adam diyor ki 5.9 litre gc nerde bu nerde. allah allah ya harbiden mi? söylediği araba bugün sıfır satılsa 20 milyondan aşağı satılmayacak araba.

bi de fiat mevzusu var. anladık amq fiat aldı jeepi. o zaman range de binmeyelim onu da tata aldı. en azından fiat 100 yıllık otomobil firması. maserati ile ferrari ye de binilmez artık onları da fiat aldı.
  • 20.000 km sonunda, kaynağı mabadım olmayan gayet deneyime dayanan yorumlarım şunlardır;

* konforlu bir araç. sürücü koltuğu çok yönlü ayara sahip. hafızası olmaması eksi yönü.
    * arka koltuk aralığı fena değil. 1.85'lik boyumla arkadaki yolcuyu çok fazla rahatsız etmiyorum.
    * şanzıman gayet başarılı. vites geçişlerini hissetmek mümkün değil. 6 ileri hem otomatik hem manuel olarak kullanılabiliyor. abartmadığınız müddetçe manuel kullanırken de vites geçişlerini hissettirmiyor.
    * park ettikten sonra, katlanır aynayı neden koymamışlar dedirtiyor. neden, neden? pinti amerikalılar.
    * multimediası gayet iyi. cd changer yok ama hdd var. tüm cd'leri kendi yazılımı ile hdd'e atabiliyorsunuz.
    * ya sunroof ya da navigasyan tercih etmeniz gerekiyor. ben sunroof'u tercih ettiğim için navigasyon olmaması eksi yönü.
    * sunroof biraz ses yapıyor. önde, içten çıkan yaylı bir rüzgar kesici var ama ses konusunda çok işe yaramıyor. sanırım ekstra rüzgar kesici takılırsa sorun çözülür. emin de değilim tabi, henüz denemedim.
    * torpidonun sağındaki boşluk çok işlevsel. içeride çok çok işe yarıyor.
    * bardaklıklardaki ışığın ambiansa etkisi gayet güzel.
    * yakıt tüketimi anormal. çok değil, anormal. şehir içinde 14 litreleri görmek işten değil.
    * bagaj hacmi muhteşem değil ama gayet yeterli.

eğer yakıt ile ilgili bir tasa taşımıyorsanız (ki biraz taşımalısınız. şehir içinde 2500 cc'lik diğer aracımı tercih ediyorum. daha ekonomik. o derece) , diğer kısımları fiyat/kalite oranı baz alındığında gayet iyi. biraz daha iyisine 2 kat fazla ödemekten yeğdir. euro ncap notu düşük. lakin güvenlik zaafiyeti yolcular ya da çocuklar için pek yok, yeterli seviyede. birine çarpmamaya çalışın. çarptığınız kişinin akibeti pek hoş olmayacak gibi gözüküyor. çok şükür ki başıma gelmedi, gelmesin de.
    şık ve göze hoş gelen bir araç. çok fazla aksesuar seçeneği yok. basamak ise kesin takılmalı.

aldığıma hiç pişman değilim, hatta gayet memnunum. benim şahsi kanaatim alınabilir bir araç olduğu yönünde.
  • 2019 modelini 1 haftadır kullanmakta olduğum suv modeli (trailhawk edition). aracın neresini kötülemekten başlasam bilemiyorum, burayı okuyorsanız sadece türkiye'de olmadığı için göze değişik gelen bu araca asla ve asla o paraların değmeyeceğini belirtmek isterim.

öncelikle aracın sürüşü rezalet, sanki gondolda gidiyorsunuz, 2 tekerlekten çekiş modunda aracın önü sürekli kopuyor, toparlamak size kalıyor, herhangi bi öyle esp bilmem ne devreye girmiyor. vites geçişleri rezalet, 9 ileri zf 948te autostick denen şanzıman var ancak sanırım motorla akuple edilememiş, özellikle 5-6-7 arasında vitesi geçirebilmek için gaza yüklenmek gerekiyor.

iç dizaynı daha kötü hayatımda başka bir araba görmedim, havalandırma kontrollerine ulaşmak için neredeyse aşağı eğilmeniz gerekiyor, arka camın yanına koysalarmış arkaya kol uzatılsaymış daha ergonomik olurmuş, zahmet etmişler öyle orta konsola koyarak. dual klima var ancak sync edilemiyor, teker teker ayarlamak gerek. araçta çarpışma önleyici sistem, şerit takip vs yok. malzeme kalitesi rezalet, sıfır arabanın heryerinden trim sesi geliyor, heryer sert plastik. analog devir ve hız göstergesinin ortasında şık duran bir ekran var ancak onun da parlaklığını ayarlamak çok zor, en yukarıda göz alıyor, bi tık aşağıda ekranı görmüyorsunuz. ekran ışığı farla beraber azalmıyor, her iki ekran da çok yavaş çalışıyor ve carplay olmasa neredeyse kullanılamaz halde.

sinyal kolunu kullandığınızda aha bişey kırıldı diyorsunuz çünkü her seferinde bişeyin kırılma sesini çıkarıyor, sinyal verirken kol geri geliyor, çünkü aşırı dandik yapılmış, her sinyal verirken uzunları yakıyorsunuz istemeden. millete selektör yapıyosunuz sinyal verirken. arabada arka camın sileceğini çalıştırdığınızda su fışkırtıyor, fışkırtmasızı yok. ön silecekler odun gibi, yalap şap çalışıyor, silecek kolunu ileri itiyosun su fışkırtıyor, yukarı çekiyosun susuz çeviriyor, otomatiği açman için çevirmen gerek ve bu işlemlerin hepsi aşırı uyduruk bir kolla, sanki çalıştırırken elde kalacakmış gibi yapılıyor. ön cama su fışkırtan fıskiyeler motor kaputu üzerine monte, yani ne kadar antifriz kullanırsanız kullanın donacaklar soğuk havada.

sonuç olarak kilitli diferansiyeli var diye bu araç alınacağına 6 bin dolar daha verilerek toyota 4runner veya subaru outback alınır. jeep markasının genel olarak mekanik açıdan sorunlu olduğu da ortada. (ben kiralık kullanıyorum) satış rakamları da bunu doğruluyor. kilitli diferansiyele takılınmıyorsa compass, toyota rav4 ve honda crv'nin önünde diz çöker, tövbe ister. satış rakamları zaten 8 katı falan bu nedenlerden dolayı.

edit: araç gerçekten fiat 500l'nin uzatılmış haliymiş, aynı zamanda renegade ve 500x ile aynı platformun modifiye halini paylaşıyor. üzerinde sıfır lastikle özellikle ıslak yolda neredeyse dönüş yapamıyorsunuz, araç önden inanılmaz şekilde kopuyor. inanılmaz tehlikeli kullanması. hayatımda bu kadar "boktan" (bütün vicdan muhasebemi yaparak rahatlıkla) bir araç kullanmadım.

ek olarak aracın arka stopları ve sinyalleri aynı led lamba üzerinden çalışıyor ve dörtlüleri yaktığınızda ledler çakarken fren ışığı olarak sadece arka cam üstündeki fren stopu işlevini yerine getirmiş oluyor. neresinden bakarsanız tutarsızlık, neresinden bakarsanız saçmalık.
  • 2000 motor olan türkiyede satılan tek versiyonunun (4x2, mt) yüksek ötv'ye rağmen 64 bin tl olması şaşırtıcıdır. bu ötv oranıyla satılan en ucuz jiptir ve jeeptir.
  • jeep renegade modelinin türkiye'de sahip olduğu motor, çekiş ve şanzıman seçeneklerine sahip olsa, düşünmeden alacağım araç. ancak mevcut durum hayal kırıklığı. renegade'in müşterisini keser demeyin. renegade'in o tiple işi zor.

adamlar hala atmosferik 2.0 tork fakiri benzinli motorla satmaya çalışıyorlar. hem cvt şanzıman hem de 4x2. koyun şu arabaya 2.0 multijet 170hp / 1.4 multiair2 170hp motor, 4x4, 9 ileri zf şanzıman almayan adam değil.
  • yakıt tüketimi yaklaşık 13 litre olan, dört çeker versiyonunda start stop bulunmayan suv.sert amortisör 19 inç jantlar ile birleşince tümseklerden geçerken ralli yapıyor gibi hissediyorsunuz,ayrıca bagajina bir büyük,iki kabin boy bavulu sığdıramıyorsunuz.

ancak gün sonunda soğutmalı ön koltuklar gibi küçük detaylar hatrına tüm kötü yanlarını unutturuyor.
  • 2018 modelinin 2015 modeliyle uzaktan yakından alakası yoktur. daha çok grand cherokee'lere benzetmişler gerek iç gerek dış tasarım açısından.
  • iddia ediyorum, 2011 modeli şu anda suv piyasasının en mantıklı tercihidir. fiyat/kalite/performans oranı maksimum seviyede.
  • nissan x-trailden geçiş yapıp , 16 gündür kullandığım yeni aracımdır. adaptive cruise control harika çalışıyor. radarı x-trail'e göre kusursuz, zira x-trail'de yağmurda radar kullanılamıyordu.
    yakıt tüketimi facia seviyesinde. ilk 1800km'de 10.4 litrenin altını göremedim. 60 litrelik depo ile dikkatli bir tüketim yapıldığında 500-510 km görüyor.
  • alınabilecek en mantıklı suv araçtır 2014 modelini benzin+lpg 90.000 liralara kadar bulabilirsiniz.
    duster olmuş 90 bin lira
hesabın var mı? giriş yap