şükela:  tümü | bugün
 • bruce lee'nin kendi kendine uydurduğu dövüş tekniğidir. hareket bilekten başlamaz, güç vuracak bölgeye yoğunlaştırılır. rakibin ve sen bir bütünsün, su gibi ak kardeşim. kısaca, açıklayamam, çok az kişi biliyor zaten. brus abi bu tekniği bize emanet etti, 30 kişiden fazlasının bilmesi yasak. lakin chuck norris de çalışmıştır bu teknik üzerinde, ona da bu yüzden karşı koyulamaz. [oha].
 • ilk olarak bruce lee'nin uygulamaya basladigi uzak dogu dovus teknigidir.. bu teknigin ozu tarif edilmesi istendiginde "free your mind" demistir ilk olarak.. "kendinizi bir su kutlesi olarak dusunup, bulundugunuz kaba uyum saglamali ve oyle dovusmelisiniz" gibi acaip bir de ilavesi vardir..
 • bruce lee'nin; cüneyt arkın'a yalvardığı halde ona hiçbir teknik öğretmemesi üzerine kendini verdiği kung-fu'yu yuttuktan sonra geliştirdiği tarz...

  hemen hemen hiç blok kullanmadan çok seri ve direkt kontra-ataklara dayalı temelinde wing tsun (bir kung fu stili) tipi vuruşlar bulunan dövüş sanatı.
 • asıl adı jun fan (bruce lee) jeet kune do (the way of the intercepting fist) dir. bruce lee tarafından bircok dovus sanatı incelenerek onemli noktalarını almıs gereksiz gorselligi reddetmistir.
  kalıpları reddetmektir jfjkd(-ki brucelee nin filmlerinde sarı esofman giymesinin anlamı budur.dusmanları geleneksel kıyafetler giyerken bruce sade we seviyesini belirtmeyen birsey giyer jeet kune do'nun temelinde kusak we dan yoktur rakibi yenmek yada yenilmek wardır gerisi onemsizdir) .karsımdaki bunu yaparsa bende bunu yaparım o bunu yaparsa bende boyle karsılık veririm demez. boyle kalıplar dovusu karmasıklastırır jkd ise basitligi savunur.
  mesafelere inanmaz.her mesafede olumcul olmayı amaclar.

  genel olarak wing tsun uzantısıdır ama icinde eskrim, boxgibi sporlari ve judo,aikido, le savate ve muay thai gibi sanatlari bulmak mumkundur. temel jeet kune do nun cok fazla silahı we teknigi yoktur birseyi mukemmellestirmek bircok seyi yapabilmekten daha etkilidir. ("jeet kune do is simply to simplify"-bruce lee). jeet kune do once kalıpları cok iyi bilip sonra bunları unutmaktır("having "noform" does not mean having no form having no form evolves from "form" "). kendini o anki duruma adapte etmektir. karsınızdaki kisi saldırıya gectiginde bir noktasını acık bırakacaktır o noktaya olabildigince mukemmel saldırıp sonrada devam etmek esastır. ayaklar (footwork) cok onemli yer teskil eder jkd'da ("the art of fighting is the art of moving"- bruce lee) karate ve jiu-jutsu genelde 1 hareket iki hareket we dur seklindeyken jkd daimi hareketi we akıskanlıgı amaclar.

  ("water is the softest substance in the nature yet it can penetrate the hardest rock... when you put water into glass it becomes the glass when you put it into teapot it becomes the teapot. one cannot punch or kick the water, be water my friend be water")
 • the way of the intercepting fist: karşılayıcı vuruş öğretisi de denebilir. (bkz: #3685776)

  kalıpları reddeden bir dövüş biçimidir. bruce lee için bu "kendini ifade edebilme yolu"dur; ki bir videoda bruce lee koyduğu uçan tekmeyle adamı 3 metre uçurmasıyla kendini ifade etmektedir. ifade tarzına hayran olduğum adamın gaz ötesi tekniği!

  (bkz: be water my friend)
 • tam turkcesi "araya giren yumrugun yolu"dur.
  jeet kune do bir sistem degil bir dusunce tarzidir. belirli kurallari yoktur butun ustadlarin jeet kune do'su kendine ozgudur herkezin amaci kendini tanimak "formless" olmaktir. herkezin farkli avantajlari ve dezavantajlari vardir kendilerini sistematige uydurmak yerine sistematigi kendilerine uydururlar.
 • kendisinin boluk porcuk tek tarafli bir sekilde copy-paste etmesi üzerine copy paste edilen edilen metnin tamami, little darkling ve andrew'dan jeet kune do sohbetleri:
  eleştiri by little darkling:
  oncelikle dovus sanatlarinin mistik havasinin sadece, "ticarete dayali amerikan sinemasi"nda oldugunu soylemeden edemeyecegim. bunun disinda jeet kune do felsefi temel olarak krishnamurti, zen, taoism'i aldigini soyleyebilirim. ha ticari olaya gelince eger is ticaret olsaydi bruce lee 4 tane cok iyi is yapan "jun fan gung fu" okulunu kapayip iki elin parmaklarini gecmeyecek kadar ogrenci ile devam edip iflasin esigine gelmezdi.
  andrew - "her mesafede olumcul olmayı amaclayan" bir uzakdoğu dövüş sanatı yoktur**. uzakdoğu dövüş sanatının çıkış noktası basitçe yazıyorum: evrenle birleşerek ruhu arındırmaktır. daha derinini anlayabilirim diyenlerin` :kendi capinda laf sokmak`taoizm ve zen budizm, mistisizm ve panteizm başlıklarında bir gezintiye çıkmalarını öneririz.

  little darkling - yanlis 1 dovus sanatinin asil amaci kendini ifade edebilmek ve kendini tanimak. herseyin basi kendini tanimakla baslar.
  yanlis 2 her dovus sanati olumcul olmayi amaclar olumcul olamayan (ve olmayi amaclamayan) dovus sanati yoktur. olumcul olamayan dovus sanatcisi vardir buda yolunun cok basindadir. etrafina olum getirmek ve etrafina olum getirememek (beceriksizlik) dovus sanatinin ruhuna terstir daha yeterince gelisememis dovus sanatcisi boyle bir yapiya sahiptir. gercek dovus sanatcisi bunu verebilecekken vermeyen olaylari iki taraf icin olabildigince az zararli bir sekilde atlatmaktir ama burda korkaklik veya beceriksizlikten degil yasama saygidan dolayi yapar. yasama saygi onu sonlandirabilcekken sonlandirmamaktir.
  yanlis 3 taoizm, zen budizm ile ilgili konularla ilgilenen sozlukte kucuk bir gezintiye cikmak yerine kitapcilarda buyuk bir gezintiye cikmalari hem dogru bilgi almak hemde sozlukte bilenle copy-paste eden yada kendince yorum yapip bunu gercek bilgiymis gibi ortaya atanlarin arasinda farki gormelerine yardimci olur.

  little darkling - ve herhangi birseyi tanimak istiyorsan onu parca parca incelemek yerine butun resme bakmalisin
  "how can one respond to completeness with fragmentart pattern" da jeet kune do daki onemli laflardan biridir.
  andrew -> little darkling: "jeet kune do daki bu onemli laf" ne yazik ki dünya düşün alemine jeet kune do dan binlerce yıl önce girmiştir. aynı yaklaşımla bir dövüş sanatının etüdünü yapmaktansa uzak doğu insanının hayatı algılayış biçimini kavramaya çalışmak her konuda daha fazla ilerleme sağlayacaktır.

  little darkling -> dogru 1` :ilginc` jeet kune do daki bu onemli laf jeet kune do dan cok once soylenmisti biz ona taoizm diyoruz. lakin bunu dusunsel temel olarak alan bilinen tek dovus sanatidir jeet kune do temel aldigi icin onemlidir.
  yanlis 1 bir dovus sanatinin etudunu degil dovusun etudunu yapmaya calismaktayim hatta butun dovus sanatlarinin etudlerini yapabildigim kadar yapmaktayim cunku jeet kune do'nun temeli budur. parcalilik degil butunluk. "how can one respond to completeness with fragmentary pattern".
  yanlis 2 uzakdogu insaninin degil butun insanlarin dogu bati kuzey guney avrupa amerika brezilya japonya cin tayland demeden incelemeye calismali birini digerinden ustun tutmamalisin dunya bir butunse sen bunu uzakdogu insaninin yasayis bicimiyle aciklayamazsin butun insanligin yasayis bicimleriyle benzesen ve ayrilan yasayis tarzlariyla anlayabilirsin ancak boylece butun olan resme bakabilir ve ona tepki verebilirsin "how can one respond to completeness with fragmentary pattern".
  ayrica olay dusunsel dunya ve felsefe olunca sozluk okumak yerine sana tavsiye edecegim bir kitabi okusan iyi edersin hem gercek bilgi edinir hemde buyuk resme bakma olayina ilk adimini atmis olursun.
  worlds greatest philosophers
  edited by robert l. arrington
  blackwell publishing
  icinde sokratesten lao tse zhu xi den marx'a kadar bircok filozofun dusunceleri amerika ingiltere cin basta olmak uzere universitelerin konu ile ilgili otorite kabul edilen profesorleri tarafindan yazilmis 5 ile 10 sayfa arasinda giris makalelerinin toplatilmis hali.

  (bkz: can yucel/#4695925)
 • tam amerikaya yakışacak bir sığ ticari eklektikle , uzak doğu dövüş sanatını mistik* ve felsefi altyapısından soyutlamak olarak açıklanabilir.

  uzakdoğu dövüş sanatının çıkış noktası basitçe yazıyorum: evrenle birleşerek ruhu arındırmaktır. daha derinini anlayabilirim diyenlerin taoizm ve zen budizm, mistisizm ve panteizm başlıklarında bir gezintiye çıkmalarını öneririm. temelleri 800 yıl öncesine dayanan ve taoizm'i esas alan uzak doğu döğüş sanatlarına sadece iki örnek için
  (bkz: tai chi chuan)
  (bkz: shotokan karate)

  işin aslını anlamak içinse (bkz: wing tsun)
  son olarak (bkz: kişiselleştirme/@andrew)

  http://users.ntplx.net/~bbarrett/m-arts.html
  http://www.msxlabs.org/…inleri-taoizm-taoculuk.html