*

 • avrupa'nın bir numaralı koçu. şu anda panathinaikos'u çalıştırıyor.

  aşağıda bahsedilecek olan 2001 suproleague final-four'unun efes - pana arasında oynanan yarı final maçında kendi gözlerimle tanık olduğum iki olay bunun en önemli kanıtıdır:

  1) efes ilk yarı umduğunu bulamamış ve devreyi 10-15 sayı geride bitirmişti. 2. yarıya alan savunmasıyla başladılar. önde mula ve kerem, sağ arkada mehmet okur, ortada drobnjak ve sol arkada ömer. ilk başlarda pana bu müdafa karışısında dengesiz hücum etti ve 3. çeyrekte skor 53-52'ye geldi. genel olarak tüm sezon boyu obradovic yüksek posta fotsis, sağ forvete de alvertis'i sokarak hücum etti. onların yarattığı boşluklara ise dejan bodiroga ve kalaitzis'in girerek bulduğu sayılar ikinici opsiyondu. fakat bu maç, bu düzenin işe yaramadığını gören kurt hoca obradovic yaptığı oyuncu değişikliğiyle öldürücü darbeyi vurdu. herkesin - oyuncunu kendisi dahil olmak üzere ki faul problemi olup olmadığını görmek için scoreboard a baktığında rahatça anlaşılıyordu - şaşkın bakışları arasında takımın bir numaralı şutörü alvertis'i ve tecübeli gard kalaitzis'i oyundan çıkarıp yerlerine alman koch ve adını bile hatırlamadığım 15 numaralı tipi basketbolcu hariç her şeye benzeyen benzeyen yunan oyuncuyu soktu. 15 numara müdafada mula'ya yapıştı ve kafa göz saldırarak 3 dakikada 3 faul aldı. ama sonradan olayın iç yüzü anlaşıldı: pana hücumda bodiroga ile yıpranmış olan mula'nın tarafından penetre edip sol dipten şut atmayı seven koch'u - çok isabetsiz bir gününde olmasına rağmen - besledi. koch kullandığı 7 şuttan belki sadece 1 inde isabet buldu fakat ömer'in savunduğu sol dip bölgesine düşen toplar pana'ya 5 kritik hücum ribaundu kazandırdı. bu noktada o kadar karışık oyunların döndüğü bu sahnede obradovic'in farkı açıkça ortaya çıktı.

  2) pana son 3 dakikaya 7-8 sayı önde girdi. tam o sırada pascal dorizon beyefendisi kariyerinde bir ilki gerçekleştirip ortadaki bir pozisyona efes lehinde düdük çaldı. çalmasıyla obradovic'in masa hakeminin üstüne koşması bir oldu. dorizon olayı yatıştırmak üzere olay yerine geldiğinde kendine doğru bir hareket yapılmadığından teknik faul çalamadığı gibi obradovic'in ona söyleyeceği lafları duyabilmesi için bir fırsatoldu. böylece obradovic bu ustaca manevrasıyla son 3 dakikada bir kaza düdüğü olasılığını ortadan kaldırmış oldu.
 • kariyeri harika olan yugoslav coach.
  ilk ba$arısını türkiye'de 1992 yılında partizan'la final four kazanarak aldı.
  daha sonra ispanya'da badalona'nın ba$ına gecti ve gene final four'u kazandı. her gittigi takıma final four kazandırma gelenegine real madrid'le devam etti 1995 final four'unu kazandı.1997'de real madrid'le bi korac 1999'da benetton treviso ile bi adet saporta kupası kazandı.
  2000'de selanikte ev sahibi olarak panathinaikos'la bi final four daha kazandı, 2002 senesinde bologna'da bi final four daha kazandı ve final four $ampiyonluklarını be$ledi.

  bu sene ustası* real madrid'in ba$ında kendisi panathinaikos'un..ileriki gruplarda kar$ıla$ırlarsa mac kadar ilgi ceker mücadele.
 • 8 nisan 2005 efes pilsen panathinaikos maci'nın sonrasında oktay mahmuti'nin yanına gelerek ''sizin yerinizde olsam atina'ya gelmezdim.'' şeklinde bir tehditte bulunduğu ve bu lafın üzerine mahmuti ile ufak bir sürtüşme yaşadığı ileri sürülen sırp antrenör. bu yaşananların ne derece doğru olduğu şüpheli tabii ki, ama zaten gergin geçeceği açıkça ortada olan ve olaylara gebe bir maç öncesinde ortamı daha da germek amaçlı çığırtkanlık yapacak son kişilerden biri olmalıdır obradovic. aksi takdirde, yapacakları efsane olma yolunda hızla ilerleyen bu basketbol adamına pek de yakışmayacaktır.
 • 2005 avrupa basketbol şampiyonası nda sırbistan karadağ milli takımının basında olan antrenör.beklenmedik bir şekilde çeyrek finale kalamadan elenmeleri sonucu istifa etmiştir.takımdaki kötü gidişatın sorumlusu olarak da oyuncuların disiplinsizliğini ve birbirlerine olan saygısızlıklarını öne sürmüştür.bana bi yerlerden tanıdık geldi bu bahaneler ...
 • sırbistan karadağ'ın 2005 avrupa şampiyonasından sonra elenmesi üzerine istifa etmiş ve şu açıklamaları da yapmıştır kendisi;

  "birbirlerinden nefret ediyorlar. her gece diskodalar. egoistler, birbirlerini sevmiyorlar. hiçbir şeye saygıları yok, buna milli takım forması da dahil. kendimi çok kötü hissediyorum. bu süreç devam etseydi kendimi akıl hastanesinde bulacaktım. tanrı benim yerime geçecek olana yardım etsin."

  haksız değildir bence. predrag stojakovic affını istemiş, vladimir radmanovic , marko jaric gibi nba oyuncuları bol bol zırvalamış, dejan bodiroga gibi avrupa basketbolunun gelmiş geçmiş en büyük winnerı bile bu kervana dahil olmuştur.
 • oyunculuk kariyerinde esasında hiç de fena olmayan bir oyun kurucuyken arabasıyla bir yayanın ölümüne sebebiyet verdiği için yaklaşık bir sene hapis yatmıştır. oyunculuk hayatı da erken yaşta noktalanır tabii bu olaydan ötürü. o devasa koçluk kariyeri de hapisten çıktığı dönemle birlikte başlar.
  şimdilerde 40'lı yaşlarının başındaki isimler genç, umut vaad eden koç diye yaftalanırken o 35 yaşında 3 farklı takımla 3 kere avrupa şampiyonluğu yaşamış bir koçtu.
  toplamda şimdilik 6 euroleague, milli takım kariyerinde ise* 1 avrupa ve 1 dünya şampiyonluğu bulunuyor. garnitür olarak aldığı iki de saporta kupası mevcut. daha ellisini doldurmadığı düşünülürse euroleague şampiyonluğu sayısını çift hanelere taşıması hiç de uzak değil, tabii bu süre zarfında saha kenarında ağır bir sinir krizi geçirip de basketboldan uzaklaşmazsa.