şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: jenna jameson)
 • alman idealizminin kalesi, ve hatta kulesi, saf kristalden.
 • anlamsal web uygulamaları geliştirmek için bir java kütüphanesi.
  http://jena.sourceforge.net/

  (bkz: rdf) (bkz: rsfs) (bkz: owl) (bkz: sparql)
 • sovyet konstruktivizmi yüzünden nefes alirken bile insani daraltan bir atmosfere sahip sehir. eskiden baskaymis, simdi yasanilacak bir yer degil.
 • felsefe, tip ve fizik alaninda parlak bir gecmise sahip olup genel anlamda bilimsel bazda hala onemli bir yere sahip olan bir sehirdir. science city, lichtstadt, technologiestadt gibi takma adlari sehirleri icin sec begen al tadinda kullanirlar. iki buyuk tren istasyonu vardir: birincisi westbahnhof, ikincisi ise paradies'tir. genelde berlin, munih, dresden ve leipzig gibi sehirlerden gelen trenler paradies'te indirir sizi. ben de salak gibi "oh lan sehrin ismi fantazi, tren istasyonunun ismi fantazi, yasadik olm" gibi hezeyanlar icerisinde buraya adim atmisimdir. her ne kadar insanlari standart alman okuzlugunden olabildigince uzak gibi gorunup bircogu dunya tatlisi insanlar olsa da bu sehir, icerisinde 3 ay gecirmek zorunda olan bendenizi tabiri caizse komaya sokacak kadar duragan, sıkıcı ve eeeh ne bileyim yasanmaz lan burada!
 • alman romantiklerinin kutsal mekanı
 • şehrin alt liglerde oynayan bir de futbol takımı vardır.*
 • dogu almanya'da bir sehir. almanya'da ilk ogrenci kulubu bu sehirde kurulmus, ilk kez ogrenciler bu sehirde ayaklanmistir. guney bati almanya'dan berlin'e giderseniz bu sehrin yanindan gecersiniz. bunun disinda göttingen, kassel, gotha, erfurt, halle, weimar gibi sehirlerle bir cizgi olusturur bu sehir almanya'nin ortasinda. beton bloklar mi? dostum onlar bütün dogu almanya'da var, hala.
 • 100bin kişilik nüfusun 20binini öğrencilerin oluşturduğu şehrin en renkli caddesi barlar sokağı diye adlandırabileceğimiz wagner gasse'dir.küçüktür ama ingliz pubından tutun da hippi barına kadar hepsini bulabilirsiniz.sokağın ortasına yerleşmiş bir fritz mitte'si vardır ki yiyip yiyebileceğiniz en lezzetli patates kızartmalarını satar.jenalı ailelerin iyi havalarda çoluk çocuk içine doluşmak için ostsee'yi tercih ederken öğrenci kısmı saale nehrinin yanında bulunan paradies parkını tercih eder.küçük bi şehir olmasına rağmen tiyatrosu operası ve hatta planetarium binası bile vardır jenanın.bölgenin en büyük hastanelerinden birini barındırır (bkz: universtaetklinikum jena) ve duyduğum kadarıyla tıp eğitiminde de baya iddalıymış.her alman şehrinde olduğu gibi her köşe başında dönerci olmasa da döner konusunda sizi tatmin edebilecek alternatifler sunabilir.doğu almanya'nın faşistliğini almamıştır ama küçük ve sıkıcı bir yerdir.zaten yaşanmaz da bence eğitim için dahi gidilmez.