şükela:  tümü | bugün
 • 7 mayıs 1932 birmingham doğumlu ingiliz şair. en bilinen şiiri warning'dir. kendisi şöyledir.

  warning

  when i am an old woman i shall wear purple
  with a red hat which doesn't go, and doesn't suit me.
  and i shall spend my pension on brandy and summer gloves
  and satin sandals, and say we've no money for butter.
  i shall sit down on the pavement when i'm tired
  and gobble up samples in shops and press alarm bells
  and run my stick along the public railings
  and make up for the sobriety of my youth.
  i shall go out in my slippers in the rain
  and pick flowers in other people's gardens
  and learn to spit.

  you can wear terrible shirts and grow more fat
  and eat three pounds of sausages at a go
  or only bread and pickle for a week
  and hoard pens and pencils and beermats and things in boxes.

  but now we must have clothes that keep us dry
  and pay our rent and not swear in the street
  and set a good example for the children.
  we must have friends to dinner and read the papers.

  but maybe i ought to practice a little now?
  so people who know me are not too shocked and surprised
  when suddenly i am old, and start to wear purple.

  bonus:

  (bkz: warning/@mi nombre es mayo)
 • columbia pictures logosundaki kadın
 • 28 yasindayken columbia pictures icin verdigi poz ve orijinal logo.
  link
 • 28 yaşındayken columbia pic. için poz veren ablamızın illüstrasyonu 1992 yılında michael j deas tarafından yapılmış:
  https://www.instagram.com/…tcj/?igshid=1v5bl0wo1ucw
 • sinemaya giden hemen hemen herkes şu giriş introsunu hayatında bir kes görmüştür. işte bu görseldeki kadın bayan columbia'dır.

  peki kimdir bu bayan columbia?
  hemen kısacık bir bilgiyle başlayalım; amerika birleşik devletleri'nin kadın ulusal kişiliğidir. yani amerika kıtası'nı veya yeni dünya'yı anlatmak ve kişileştirmek için uygulanan tarihi bir isimdir kendisi. çünkü 1800'lerden 1900'lerin başlarına kadar, ülkelerin kendilerini kadın bir karakter şeklinde kişileştirmesi popülerdi. bu kişileştirmeler genellikle bilgelik tanrıçası olan yunan tanrıçası athena'ya dayanıyordu. en popüler olarak kullanılan tanrıça kişileştirmeleri britannia (ingiltere), germania (almanya), marianne (fransa) ve unutulmuş columbia (amerika) idi. o günden bu güne gelene kadar amerika'yı anlatmak için şiirlerde, yer isimlerinde ve 1924 yılında bir sinema şirketi tarafından kullanılmaya başlandı, bildiğiniz üzere columbia pictures.

  1918'de harry ve jack cohn kardeşler ve arkadaşları joel brandt tarafından cbc film isimli bir satış şirketi olarak kurulan columbia pictures, aslında hollywood'un en eski ve köklü stüdyolarından biridir. ilk yıllarında, stüdyo çoğunlukla düşük bütçeli filmler üretse yıllar geçtikçe büyümeyi başardı. cohns ve brandt'ın 1924'te kendilerini daha sofistike göstermek için columbia pictures olarak yeniden yapılandırdı ve bayan columbia'yı yüzleri olarak kullanmaya başladılar.

  1924'te başlayan bu logo serüveni ta ki yıl 1992 gösterene kadar devam etti. scott mednick, sony pictures'a ait olan tüm eğlence tesisleri için logolar oluşturmak üzere peter guber tarafından işe alındı. daha sonra mednick, logoyu dijital olarak yeniden boyamak ve kadına klasik bir görünüm kazandırmak için new orleans sanatçısı michael deas'ı tuttu. michael deas, bir grafik sanatçısı olan arkadaşı jenny joseph'i logo için bir model olarak istedi. jenny joseph deas'i kırmadı ve işi kabul etti fakat jenny joseph daha önce hiç modellik yapmamıştı ve bu çekimlerden sonra da hiç model olmadı.

  zaman kısıtlı olduğundan dolayı hemen işe başladılar. orijinal olan bayan columbia bir amerikan bayrağıyla kaplanmıştı, ancak deas'a renk şemasını değiştirmeyi kafasına koymuştu bunun için kartelanın beyaz, turuncu ve mavi olarak değiştirilmesini istedi.

  fotoğraf çekimi, fotoğrafçı kathy anderson tarafından new orleans'taki dairesinin oturma odasında dört saat sürdü. küçük fotoğraf stüdyosunda kathy anderson'un dediğine göre ;
  --- spoiler ---

  “inanılmaz yetenekli illüstratör olan michael deas, bir tablo için referans fotoğraflar çekmemi istediğinde, o sanat eserinin ne kadar ikonik olacağı hakkında hiçbir fikrim yoktu. bir iş arkadaşım tarafından tanıştırılan , times-picayune gazetesi sayfası tasarımcısı jenny joseph ise mükemmel bir modeldi ve gerisi tarihe mal oldu."
  --- spoiler ---

  görsel-1
  görsel-2
  görsel-3

  yukarıdaki görsellerde görebileceğiniz üzere deas, ortaya çıkan görüntüleri ikonik resmi için kullandı. joseph'in modellik yaptığı tek zaman bu, ancak son 25 yıldır milyonlarca insan sinemaya her gittiklerinde hep onun yüzünü gördüler.

  son
  kaynak:12
hesabın var mı? giriş yap