şükela:  tümü | bugün
 • fizik, matematik ,bilgisayar,elektronik teknolojisine dayalı, dili matematik olan sayısal bir mühendislik dalıdır.
 • mcgraw hill encyclopaedia of science and technology e göre açıklama şöyledir;

  pratik uygulamalar amacıyla yerkürenin fiziksel özelliklerinin ölçülmesi, bu ölçümlerin işlenmesi ve yorumlanması. çoğu jeofizik araştırmalar ticari açıdan önemli petrol, doğal gaz ve diğer mineralleri bulmak için yapılır, fakat jeofizik çalışmalar ayrıca yolların, inşaat yapılarının, barajların, tünellerin, nükleer güç santrallerinin ve diğer yapıların temel araştırmaları için yerin doğasının önceden belirlenmesini kapsayacak biçimde mühendislik konularını ve jeotermal alanlar, su kaynakları ve arkeolojik alanlar için araştırmalarda yapılır.
 • türkiye'de ilk olarak istanbul üniversitesinde başlamış, avcılar kampüsünün konumu nedeniyle, bölümdeki öğrencilere ironik bir mesaj veren mühendislik dalı.
 • bu bölümden mezun insanların büyük bir kısmı jeofizikten başka her işi yaparlar, köfteci olanları bile mevcuttur.türkiyede iş sahası hemen hemen yok gibidir. bu mesleği yapmak isteyenlere kanada, avustralya gibi bilime önem veren imkanların bol olduğu ülkeler tavsiye edilir.
 • jeoloji muhendislerinin,kendilerinin alt dali ilan edip boburlendigi; astronomi ve uzay bilimleri'nin biz ayri bir bolumuz jeofizik muhendisliginden kopmadik dedigi,aslinda matematik ve fizik bolumlerinin on ayak olup birlesmesiyle elde edilen dahiane bi bolum...
 • daha çok "deprem mühendisliği" olarak bilinen mühendislik dalı. jeofizik nedir sorusuna birden fazla cevap verilebilir. çünkü jeofizik bir çok alt dalı olan (sismoloji, yer fiziği, uygulamalı jeofizik vs.) kapsamlı bir bilim dalıdır. çok genel bir tanımı şöyle yapılmış:"fiziğin araştırma yöntemlerinin kullanarak yerküre'yi incelemektir.
  ilgi alanının sınırları, binlerce santigrat derece sıcaklıklarda ve 1.500.000 atmosfer basınçta materyallerin bulunduğu yerin derin içlerinden, okyanus havzaları ve şaşırtan düzensizlikleri ile yerkabuğuna,
  oradan yukarı atmosfere uzanır"

  türkiye'deki ilk jeofizik mühendisliği bölümü istanbul üniversitesi'nde kurulmuştur. 1999 depreminden sonra isimleri duyulmuş bir çok jeofizikçi buradan mezundur.
  (bkz: ahmet mete ışıkara)
  (bkz: oğuz gündoğdu)
  (bkz: istanbul üniversitesi mühendislik fakültesi)
 • kocaeli üniversitesi vinsan kampüsü'nün önündeki dürümcünün sahibi de bu bölümden mezun olmuştur.
  fakat günümüze bakıldığında hayatını dürüm , lahmacun , çiğ köfte satarak kazanmaktadır.
  bu durum ben gibi bir çok jeofizik mühendisini kıllandırmaktadır. *
 • (bkz: özer kenar)
 • ısı akıları ile ilgilenen yer bilim dalı yöntemi.
  jeofizik bir çalışma yöntemidir, gereklidir.
 • elektrik, elektromanyetik, sismik, gravite, manyetik, radyometri gibi yöntemlerle yeraltını çeşitli özelliklerine göre modelleyerek, doğaya bir yaklaşımda bulunan mühendislik dalıdır. jeoloji mühendisliğiyle çok karıştırılır. altı senedir bu bölümde okumama rağmen halen jeolog çıkacağımı sanan eş-dost ve artık depremden korkmayan, göçük altında kalırsa akuttan tanıdıklarımı devreye sokarak hemen kendisini kurtaracağımı düşünen bir dayım mevcuttur.