şükela:  tümü | bugün
 • 1748-1842 yillari arasinda yasamis ingiliz dusunur. faydacilik akiminin (utilitarianism) 'kurucularindan' sayilir. yasadigi cag buyuk sosyal,politik ve ekonomik degisimlere sahne oluyordu; felsefesi de bu degisimlere gore sekillendi. uzerinde en cok dusundugu konu, sosyal kurumlardi (social institutions). bunlarin nasil gelistirilebilecegini ve nasil kullanisli (practical) hale getirilebilecegini inceledi. model bir hapisane olarak tasarladigi ama hicbir zaman gercek hayata gecirilemeyen panopticon tasarimi ile unludur. michel foucault'u etkilemistir.
  (bkz: panoptikon)
 • bentham yararciligin yani utilitarianismin kurucusudur. yararciligin ikinci dalgasi yani kusagi olan james mill'i egitecektir. john stuart mill ise cocuklugunda ailesinin bentham'lara yakinligi yüzünden ve babasinin yararcilik görüsünden etkilecenek ve yararcilik'in en güçlü ismi ve üçüncü dalgasini olusturacaktir.
  bentham panapticonun da yaraticisi ve tasarimcisidir. bir ütopya mimaridir aslinda kendisi. yararcilik görüsünde ise nicelikler üzerine fazla vurgu yapmis ve kati bir yarar modeli getirmistir. bu yüzden mill tarafindan elestirilecektir.
 • ekonomi derslerinde okutulan marjinal fayda, toplam fayda teorileri bu $ahsa aittir. kendisi devrinin onemli reformistlerindendir.
  (bkz: marjinal fayda)
 • insan davranışlarını hedonizm felsefesiyle açıklamaya çalışan ilk düşünürdür kendisi..
 • ayrıca hakların ve hukuki ödevlerin varsayımsal olduğunu, hukuki emirlerle davranışların birleşmesinden doğduğunu iddia etmektedir. bununla birlikte bu kavramların pratik bakımdan elverişli (kullanışlı) olduğunu, hukuki hayatta kullanılmaları gerektiğini de kabul etmiştir. saolsun.
 • yararcılık öğretisi ile ünlü düşünür.felsefesi "en çok sayıda insana en yüksek düzeyde mutluluk" ilkesi üzerine kuruludur.onun için "us kişinin mutluluğunun uşağıdır."hatta kendisi felicif calculus ile hazzın ve acının yoğunluğunu,verimliliğinin,saflığını,süresini ölçülebilir kılar."yeniden anlatım" (paraphrasis)yöntemiyle düşünce sistemine postmodern unsurlar katmış olmaktadır.zaten hak,arıcalık,ödev gibi terimler "kurgusal kendilikler"dir.bu nedenle toplumsal sözleşme,doğal hak ve hukuk gibi kavramları benimsememiştir.
 • saglam ayarini karl marx'tan almis burjuva ideologu, "iktisatci", ingiliz hokuspokuscu. marx'in verdigi ayar, bugunun mide bulandirici rational choice ve game theory hastalarina da okutulabilir. gerci bu zevatin once das kapital'i okumasi gerekir ya, o da ayri bir meseledir.

  "bentham, katıksız bir ingiliz ürünüdür. bizim filozof christian wolff da dahil, böylesine harcıalem bir şeyle, böylesine kendine güvenle çalım satmak hic bir devirde hiç bir ülkede görülmemiştir. yararlılık* ilkesi, bentham'ın bir buluşu değildir. o, yalnızca, helvetius ile başka fransızların daha 18. yüzyılda ve hem de espri ile söylediklerini kendi sıkıcı anlatımı ile yinelemekten öte bir şey yapmamıştır. köpeğe neyin yararlı olduğunu bilmek için, köpeğin niteliğinin incelenmesi gerekir. bu niteliğin kendisi, yararlılık ilkesinden çıkartılamaz. bunu insana uygularsak, insanın bütün hareketlerini, eylemlerini, ilişkilerini vb. yararlılık ilkesi açısından incelemek isteyen bir kimse, önce insan doğasını genel bir çerçeve içersinde, sonra da her tarihsel çağda değişmiş şekliyle ele almak zorundadır. bentham, bu işi, kısa yoldan çözümlüyor. kupkuru bir saflıkla, modern bir bakkalı, özellikle bir ingiliz bakkalını normal bir insan olarak alır. bu acayip normal insana ve onun dünyasına yararlı olan her şey, mutlak yararlıdır. sonra da bu ölçütü, geçmişe, bugüne ve geleceğe uyguluyor, sözgelişi hıristiyan dini, "yararlıdır", çünkü, onun din adına yasakladığı aynı kusurları, ceza yasaları da hukuk adına yasaklamaktadır. sanat eleştirisi "zararlıdır", çünkü, değerli ve soylu kimselerin martin tupper'den ve benzerlerinden aldıkları zevki bozmaktadır. gözüpek delikanlı, benimsediği, "nulla dies sine linea" ["çiziktirmeksizin tek bir gün geçmemeli" -ç.] özdeyişine uyarak, dağlarca kitap yazmıştır. eğer dostum heinrich heine'nın yürekliliği bende de olsaydı, bay jeremy'ye burjuva budalalığının dehası derdim."

  [kapital, birinci cilt, yirmidorduncu bolum, dipnot 69, s. 626]
 • jeremy bentham gunumuz yararci akademisyenlerinin onculerinden biridir ayni zamanda. daha dunya bankasi, birlesmis milletler, avrupa birligi,vd. gibi akademik dunyayi besleyen, doyuran, ve sisteme eklemleyen mekanizmalar ortaya cikmadan cok once panopticon isimli projesini ingiliz hukumetine satmis, bu isten kesesini doldurmustur.

  bentham aslinda en basindan beri panopticon'u bir sirket olarak goruyordu. ve uzun bir sure yeni kurulacak ulusal cezaevinin kendisine ihale edilmesini(bir nevi yap-islet-devret-me modeli) arzuladi, bunun lobisini yapti. lakin kendisi bir ateistti, ve ondokuzuncu yuzyil ingiliz kapitalizmi ne kadar yararci olursaniz olun ateizme razi degildi. dolayisiyla rakipleri vardi; ve bu rakipleri panopticon nihai seklini alinca izlerini cok acik bir sekilde belli edeceklerdi.
  buna ilaveten bentham'in sirket modeli kapitalizmin temel ilkeleriyle birebir celisiyor, locke'ci bir denetleme aygitini temel aliyordu. (bunun kapitalizmle ne kadar celistigi elbette tartisilabilir, ama en azindan sermaye birikimi her zaman acikliktan bahsederken tam aksini, yani opakligi, mutlak bir ihtiyac olarak sarilmistir.) yani her isteyenin ortadaki gozetleme kulesine girip cikabilecegi bir sistem, her isteyenin ac bakalim bu ceza sirketi ne kadar kazaniyor, bu aci kaca mal oluyor sorusu egemen siniflarin cikarlariyla apacik celisiyordu. (bir ilke daha: kapitalizm acilarin ortulmesi, hazzin teshiriyle ayakta duruyor, duracak.)

  panopticon'a donersek: bentham yillar suren cabalarinin karsiligini 1816'da ilk ulusal cezaevinin londra-millbank'te kurulmasiyla aldi. tarihin ilk modern ceza kurumlarinda olan millbank hemen hemen 500.000 pounda mal olmus; bunun otuz bin kadari bentham'a odenmisti. lakin millbank pek de basarili olmadi, bir cukura suruklendi: gercek anlamda! (bkz: millbank cezaevi)
 • lost'un önümüzdeki sezonlarında bu isimde bir karakterle karşılaşma ihtimalimiz yüksektir.
 • bugun bir azuthsam bugun bir dedikleri okunan insansam bunun en ufak bir noktasinda jeremy bentham'in rolu yoktur..

  kendisi 19. yuzyilda ingilterede yasamis favorileri cenesine kadar yasamis hem filozof hem mimar hem de ekonomist bir abimizdir. faydacilik konseptini bulup bize nurtopu gibi bir marjinal fayda terimi armagan etmistir.. hemen anlatayim. simdi mesela siz uzun zamandir sevismiyorum beybi ac bulutlar konseptinde dolaniyorsunuz.. ilk sevistiginiz insanla hemen sonra ikinci sevistiginizde alacaginiz haz... lan ne diyorum ben klasik ornek vericem..

  simdi mesela cok susadiniz coldesiniz.. bedeviler ile munakasaya girdiginizden size su da vermiyorlar "hani o buyuk allahin vardi gelsin sana su versin hahahah" diye gülüyorlar.. iste nasil olduysa su buldugunuzda ilk bardakda supper keyif alirsiniz.. fakat 10. bardagi icemez 11. de kusarsiniz hatta.. iste her bir bardagin sizin susuzlugunuzu azaltmadaki etkisine marcinal fayda dioruz.. yani aslen bentham demis..

  bentham in bir dier zamazingosu ise buldugu sehir planlamasi, hapishane planlamasi yontemidir.. bir daire etrafina cizilmis hucreler ortadaki avluya acilirlar.. ortadaki avlunun ortasinda da bir gozetleme kulesi vardir.. o kulenin sahibi hapishanenin sahibidir.. mahkumlar kuleye bakacak ama icerdekileri goremeyeceklerdir boylelikle tüm gün gozetlendiklerini sanacaklar kimseyi oldurmeyeceklerdir.. modern toplumlarin islahi da bir nevi bu yontemle olur.. o sokaklardaki kameralarin amaci tamamen buna yoneliktir.. vesaire vesaire..