şükela:  tümü | bugün
 • jerome bruner. amerikalı psikolog. amerikan eğitim sisteminde devrim yaratan çalışmaları vardır.. ayrica (bkz: bruner deneyi)
 • 1960'lı yılların başında buluş yoluyla öğretim modelini geliştirmiş psikolog. bruner a göre bilgiyi edinme sürecinde üç dönem vardır eylemsel, imgesel seboliksel dönem ve eğer yaşı ne olursa olsun kişiye bilgi eylemselden semboliksel döneme doğru verilirse her bilgi her yaşta kişi tarafından kolaylıkla edinilebilir. ayrıca öğretimin amacını konunun temel yapısını öğrenciye tümevarım yoluyla kavratma olarak belirler ki bu da problem çözme yeteneğini geliştirir. bruner'a göre öğretmenin rolü öğrenciye rehberlik etmektir, sorularla yönledirererek keşif yaptırmaktır. bu yöntemin problem çözme becerisini geliştirme, araştırmaya teşfik etme, öğrencileri güdülemesi gibi olumlu yönleri vardır fakat çok zaman alması gerektirdiği araç gereçler bakımından maliyetli olması ve her konunun bu yöntemle öğrenilmeye olanak tanımaması nedenleride bu yöntemin sınırlayan özellikler arasındadır.
 • cocuk psikolojisi egitimi alanlara zor anlar yasatabilen psikolog. cocukta bilissel egitimin ancak sosyal cevre ve sosyal iliskilerle gelisebilecegini savunur.
 • bilişsel psikoloji eğilimiyle başlayıp kültürel psikolojiye yaptığı katkılarla ününe ün katmış bir kuramcıdır. spiral curriculum üzerine güzel bir çalışması da vardır.
 • (bkz: scaffolding)
 • reggio emilia anlayisiyla cok yakin akrabaligi olan fikirlerin sahibi.
 • buluş yoluyla öğrenmenin mucidi. bruner'in kuramı 2004'te değişen türk eğitim felsefesinin dayanaklarından birini oluşturur. nedir bu kuram?

  bruner öğrenmeyi aktif bir süreç olarak görmekte ve eğitim-öğretim faaliyetlerinin öğrencinin aktif katılımı ile gerçekleştirilmesini önermektedir. bruner’in bu yaklaşımı öğrenmenin tanımına da yeni bir boyut getirmiştir. ona göre öğrenme ancak buluş yoluyla gerçekleşir. çünkü, bu yaklaşım düşünme, deneme ve bulmayı esas alır. bu süreçte bilgiyi kendi çalışmalarıyla bulan öğrencide kendine güven duygusu gelişir
 • “ogrenciler, parcalari kesfetmeye ve onlar arasında iliski kurmaya cesaretlendirilmelidirler.”
  jerome bruner

  (bkz: bulus yoluyla ogretim stratejisi)
  (bkz: buluş yolu ile öğrenme)
 • "her konu herhangi bir gelişim aşamasındaki her çocuğa entelektüel bir dürüstlükle etkin bir şekilde öğretilebilir." sözlerinin sahibi, bilişsel öğrenme kuramı ve eğitim psikolojisi gibi alanlarda geliştirdiği teorileri ile tanınan amerikalı psikolog. bence çocuğa laf anlatmak için biraz da sabrınızın olması gerekiyor.
hesabın var mı? giriş yap