şükela:  tümü | bugün
  • 1949 doğumlu amerikalı biyoloji profesörü. yaratılışı ve akıllı tasarımı karşısına aldığı pek çok makalesi ve evrime dair araştırmalarıyla bir evrim bilimci.

15 mart 2008'de odtü'de "doymak bilmeyen cehalet ve bağnazlık: akıllı tasarım evrime karşı" konulu bir konferans vermiş ve sonrasında bilim ve gelecek dergisinin nisan 2008 sayısında yer alan röportajında şunları söylemiştir:

"açık konuşmak gerekirse, dawkins, dennet gibi insanlara katılıyor, dünyada din olmamasının daha iyi olacağını düşünüyorum. din büyük oranda zararlı bir etkiye sahiptir. elbette iyi tarafları da vardır. örneğin insanlara teselli duygusu verir ve dindar insanlar iyi şeyler yaparlar. benim iddiam, aynı insanların din olmasa da iyilik yapacaklarıdır. bunun yanında bir çok insan dinden dolayı kötü şeyler yapmaktadır. kanımca bu insanlar, din olmasaydı, bu kötülükleri yapmazlardı. fakat insanlara, dinlerini bırakmalarını söylemelerinin iyi bir strateji olduğunu düşünmüyorum. böyle bir nedenle dinini bırakan çok fazla kişi de tanımadım. buna karşın insanların, dinleri sorgulayabildikleri bir ortam yaratmanın etkili olduğunu düşünüyorum. türkiye'ye geldiğimden beri birkaç kişi bana gelerek büyük bir ikilem içinde olduğunu, çocukluğundan beri dindar olmak üzere eğitilmiş olmasına rağmen artık bunu sorgulamaya başladığını ve dinini bırakma durumuna geldiğini söyledi. kanımca sadece dini değil, herhangi bir otoriter düşünceyi özgür bir şekilde sorgulayabilme şansımızın olduğu bir ortamda bulunmak, sadece iyi sonuçlar doğurabilir."
  • richard dawkins'in kankası.

"eğer bilim tarihi bize harhangi bir şey ispatlayacaksa bu, cahilliğimize 'tanrı' ismini vererek bir yere ulaşamayacağımızdır" demiştir. ama zaten bunlar kuranda yazıyor. ııııı... şey... bu yazmıyor da olabilir.
  • "why evolution is true?" adlı kitabı son derece bilgilendirici ve eğlenceli olan kişi.
  • "eğer ışid islam değilse, engizisyon da katolik değildi" ana temalı şahane bir yazısı vardır.
  • ''why evolution is true'' adlı kitabı hasan başıbüyük tarafından türkçeye çevrilmiş ve palme yayıncılık tarafından basılmıştır. evrimle ilgilenen ya da ilgilenmek isteyen kişiler için yol gösterici olduğunu düşünüyorum. okuyun, okutun.

başınıza link yağacak link