şükela:  tümü | bugün
  • 7 ayda tek başına tekneyle dünya turunu tamamlayarak, dünyayı tek başına, durmadan ve yardımsız dolaşan avustralyalı 16 yaşındaki hatun.
  • kız 16 yaşında, tek başına tekne ile dünya turunu tamamlıyor. özgüveni, cesareti hepsini geçtim; böyle bir yolculuğun insana bu yaşta katacağı tecrübeyi düşünebiliyor musunuz?

bizim 16 lıklar "her gün yeni bir apaçi" de takılsın, okyanusa değil boş beleşliğe yelken açsın.

ha 16 yaşında sen ne b.k yedin dersen; ben de cevap veremem. susarım...
  • şirin, pembe teknesi de havasına hava katmış, özendiren, helal olsun dedirten macera kızı.
  • ilk akla gelen; kökten denizci bir ailenin daha beşikteyken denizle tanışmış, babasının kızı, gözüpek bir "süper kahraman" portresi. mesela cumhur gökova hocanın oğulları veya sadun boro'nun kızı- torunu. ama bu masalın kahramanı böyle değil; "asil bir ailenin asil bir kızı" değil. bunun tam aksine ve önemlidir öyküsü...

10 yaşına kadar okumayı ve saymayı öğrenememiş, toplumdan uzağa düşmüş, içine kapanık, utangaç bir kız. denizle kıyı şehrinde yaşıyor olmaktan öte bağı yok.
    ben dahil herkesin ilk aklına gelen haliyle "acayip üstün bir özgüven, cesaret, ego yok, bir macera kızı yok.

kendisi ağır disleksi hastasıdır.

annesinin kendisine okuduğu kitaplardan işittiği bir öykünün peşine takılarak kendini bulmayı başarmış bir kızcağız.

annesi ile yapılan bir mülakattan;

"she was diagnosed with severe dyslexia – the lone child in the class unable to count to 10 or recite the alphabet." but after enduring the stigma of illiteracy, jessica's fate changed at age 11 when mum julie read her lionheart, the story of jesse martin's solo world voyage.

bu "hasta" çocuğun hayatının bir kabus olmaktan çıkıp peri masalına dönüşebilmesi sadece bireysel bir başarı veya "kader" öyküsü müdür? yoksa sağlıklı bir toplum, sağlıklı ebeveynler, sözün kısası medeniyetin neticesi midir? yani? bizden de böyle öyküler çıkar mı?

ha başardığı şey nasıl bir şey? buyurun bir foto (ödül almış bir foto); http://segelreporter.com/…ann-maedchen-segeln-sein/

ve teknesinin ismi; muhteşem. "pink lady" ve evet gerçekten pes pembe. tam bir genç kız işi. http://www.challengeandadventure.com/…age000044.jpg
  • cesur ve muhteşem bir ruh. insanın hayata bağlanmasını sağlayanlardan. sanki gerçek dünyadaki dr. eleanor arroway gibi.