şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: i'm a killer)
  gerçek olaylardan esinlenilmiş bir suç/dram/gerilim filmi. 1970'lerde polonya'da "the zaglebie vampire", "the silesian vampire" olarak adlandırılan zdzislaw marchwicki'nin yakalanması ve yargılanmasını, yakalamayı sağlayan polis memurunun vicdan muhasebesini de ekleyerek anlatıyor. yozlaşmış kolluk ve yargı ile insanoğlunun tamahkârlığı, adalete olan inancımızı sorgulatıyor. zdzislaw marchwicki
 • her saniyesini zevkle izlediğim filmlerden.

  insan nefsine dair herşeyi sorgulatıyor. cinayet soruşturmasında acemi olarak görülen bir polis memuruna yetki ve sorumluluk verildiğinde nasıl dönüştüğünü, aslan parçası kesilip sırf kendi itibarı için insanları nasıl satabildiğini izliyorsunuz. filmin yarattığı atmosfer çok başarılı. ışık kullanımı, kullanılan eşyalar, oyunculuklar çok iyi. bürokrasinin haklı çıkmak uğruna suçu kanıtlanmamış insanları bile harcayabileceğini etkileyici bir üslupla anlatmış film. ne kadar çok yalan söylersek ve o yalanlara inanmaya zorlarsak etrafimızdakileri her zaman kaybeden biz oluruz. vicdanın en rahatsız edici sestir ve o ses hiç susmaz.

  düzeltme : ekleme
 • insanın mevki, makam, şan, şöhret için ne kadar alçabileceğini izleyicinin yüzüne tokat gibi çarpan bir film. söz konusu bir insanın hayatı olsa bile kazandığı mevkiyi, şöhreti kaybetmemek için bu kadar alçabilmesi, izlerken resmen kalbinizi sıkıştırıyor.

  ayrıca çamur at izi kalsın sözünün ne kadar doğru olduğunu teyit eder nitelikte.