şükela:  tümü | bugün
 • amerika'da degisik versiyonlari olan bir geyikte herkes jesus'in kendilerinden oldugunu ispatlamaya calisir. benim favorim kaliforniyalilardir.

  onlara gore jesus'in kaliforniyali oldugu tartisilamaz. cunku jesus, saclarini uzatiyordu, surekli yalinayak dolasirdi ve hepsinden onemlisi yeni bir din baslatmisti.
  italyanlar ise ellerini sallaya sallaya konusan, her ogunde sarap icen ve zeytinyagli seven birinin italyan olamayacagina ihtimal vermiyorlar.
  yahudiler, jesus'in baba meslegini surdurdugune ve 33 yasina kadar ailesiyle yasadigina dikkatlerimizi cekerken, irlandalilar hic evlenmemesini ve surekli hikayeler anlatmasini vurgularlar.
  hepsi bir yana siyahlari, herkese "brother" diye hitap eden, gospel seven ve ustelik yargisiz infaza kurban giden birinin siyah olmayacagina inandirmak olanaksiz.
 • isim kökeni olarak, ibranice yohanan [yochanan] sözcüğünden gelmektedir. yohanan'ın kelime anlamı "yaratan bağışlayıcıdır". daha sonra bu sözcük, yine ibranicede "yaratan kurtuluştur" anlamına gelen yeşua'ya [joshua] evrilmiştir. yeşua'nın yunancadaki karşılığı iyeysus [iesous] olmuş; latincede yeysus'a [iesus] dönmüş; ortaçağ latincesinden günümüze jesus olarak gelmiştir.
 • eski yunancada jesous'un latince söylemi -ki ibranice yeshua'dan (yehoshua'nın kısaltılmış hali) türemiştir-, anlamı "kurtarıcı" ya da "yardım getiren kişi"dir. eski ibrani kitabı, sepher toledoth yeshua'da, jesus christ ın, gerçek adının jehoshua ben panthera olduğu ve m.ö 100 yıllarında yaşadığı, yahudi bir din adamı olduğunu yazar. hristiyan din adamları ise jesus'ı hristiyanlık dininin merkezi figürü olarak görürler, ve başından beri yaymaya çalıştığı ideolojinin kendine has, tanrı tarafından gönderilmiş mesajlar olduğunu savunurlar. (tarihi belgeler ilk görüşü doğrular niteliktedir, jesus of nazareth, aslında, belki kısaca yahudi din devrimcisi diyebileceğimiz bir figürdür.) katolik kilisesine göre jesus, yahudi bir köylüdür, m.ö 4 yılında doğduğu, m.s 28de öldürüldüğüne inanılır, babası nazarethli bir marangozdur. yeni ahitte doğumunun mucizevi olduğundan bahsedilir, meryem babasız bir çocuk dünyaya getirir. jesus 20 yaşından sonra öğretilerine başlar, 3-4 sene kadar öğretilerine ve (mucizevi) tedavilerine devam eder. bu tedaviler sonucunda ün kazanır, çünkü insan üstü bir iyileştirme kabiliyeti olduğu düşünülür. körleri, cüzzamlıları iyileştirdiği, ölüleri dirilttiğine inanılır. (klasik halk arası urban legend yayılımı diyebiliriz, hikayeler ivmelenerek mucizelik özelliği kazanır) 32 yaşında çarmıha gerilir, yine hristiyan öğretisinde, çarmıha gerilmesinden 3 gün sonra yeniden dirilir, havarileri ile görüşür ve göğe yükselir.
  (bkz: christ) (bkz: isa)
 • en cool ortadoğulu.
 • the big lebowski'deki kendini asmis karakter... bowling'i bir sanat haline getirmesiyle taninmistir.
 • okunu$u sinir bozan ingilizce sozcuklerden biri. (ciizıs.. iyk.)
 • southpark'ın pek kimsenin sallamadığı ezik bir karakteri.
 • queen sarkisi ama mercury'nin sesi bir garip geliyor. bu sebeple ilk dinleyenin "aa queen'e ne kadar cok benziyor" demesi muhtemeldir. bir iki yerinde deep purple'in ilk donemlerinden esintiler var.
 • cok guzel bir the velvet underground sarkisi. sdyto:

  jesus, help me find my proper place
  jesus, help me find my proper place
  help me in my weakness
  'cos i'm falling out of grace
  jesus
  jesus