şükela:  tümü | bugün
 • ozellikle tunellerde kullanilan, bir kanal boyunca degil de, fanlar arasi iterek havayi yenileyen havalandirma sistemi
 • ankara'daki alt geçitlerde de var bunlardan. deli gibi gürültü oluyor çalıştığı zaman. bir keresinde otobüsle yine altgeçitten geçerken bir teyze ile yaşadığım diyalog:

  (zaten ortam yeterince gürültülü bir de fısıldar gibi konuşmaz mı.)

  teyze- yavrum, bu y.... t... .... mı ge...?
  tpss- efendim?
  teyze- bu yakınlardan tren falan mı geçiyor?
  tpss- ııı.... hayır!?!?
  teyze- o zaman bu gürültü nerden geliyor?
  tpss- hmm. şey buranın havalandırmasından geliyor. bakın şurada.
  teyze-hmmm.
 • tünellerin içinde biriken karbonmonoksit yoğunluğunu düşürmek ve tüneli görüş mesafesini düşürecek toz partiküllerinden arındırmak amaçlı kullanılan, yerleşimi ve sayısı tünelin uzunluğuna, trafik yoğunluğuna ve şekline göre belirlenen havalandırma sistemi elemanı. operatör tarafından tünel dışında bulunan tünel kontrol merkezinden izlenip, yönetilebileceği gibi tünelin içinde bulunan detektörlerden gelen verilere göre otomatik olarak da çalıştırılabilmektedir.
 • otopark ve tünel içerisinde hava akımını kontrol etmek, yönlendirmek ve tahliye etmek için kullanılır. kanallı sisteme göre kıyaslandığında daha az uygulama maaliyeti ve daha çok araç park alanı gibi kullanım alan genişliği sağlar. işletmede daha az işletim maaliyeti ve ses seviyesi oluşturur.