şükela:  tümü | bugün
  • jet alış jet veriş sloganıyla migros'ta uygulanan sistem. okuduğu ürünün ağırlıklarının da sisteme kayıtlı olduğunu hatırlatmakta fayda var.. okuttuktan hemen sonra, o minik kareye koymanız gerekiyor. kimseyle muattab olmadan kendi çabınızda işlemi gerçekleştiriyorsunuz, en fazla 12 ürün alabilirsiniz bir de.
  • 3 hafta once londrada bir tesco da gordugum ulan bizim migrosta mesela kesinlikle olmaz millet calar cirpar diye dusundugum ve jet hiziyla ahanda bugun bizim migrosta karsima cikan kendi kasiyerligini kendin yap hedesi. oldukca basarili sira beklemeden 30 saniyede okuttum odedim ciktim.
  • bü tür burnuna burnuna sokarım teknolojimi hedelerine uyuz olsam da bugün acelemden ötürü kullandım ve maalesef hoşuma gitti...

ulan kızdığımız süpermarket konseptini bile özleyeceğiz ilerde...
  • migros'un pek begendigim yeni uygulamasi. herkes ucerli beserli kuyruklarda beklerken hic beklemeden aldiklarimi kendim tartip, barkodlarini okutup isik hiziyla cikmami sagladigi icin cok memnunum.
  • öğrencilik zamanlarımızda yenikent kooperatifinde olacaktı ki bu sistem, dünyanın en semirik öğrencileri olarak bitirelim okulu.. yoktu.. hiç olmadı...
  • öğlen aralarımın yeni eğlencesi, zaten sevdiğim migrosları biraz daha fazla sevme nedeni.
    sırf çocukken oynadığımız kasacılık oyunu hatırına bile birşeyler alabilirim dıt dıt barkod okutarak. bir de ilk başlarda neyi nasıl yapıyordum falan derken pek jet olmuyor ama sonrasında gerçekten çok hızlanıyorsunuz *.
    *
  • migros'un kullandığı kasanın birebir aynı modeli ingiltere'de tesco, sainsbury's gibi marketlerde de kullanılıyor.

yalnız benim anlamadığım şey, migros'unkinde nakit ödeme gibi bir seçenek yok. e nasıl jet kasa bu evladım? her giren 47 saniye kredi kartı kasacaksa ne anladım ben o jetten? axe jet ne kadar jetse bu da o kadar jet işte.
  • kasiyersiz işlemesi pek mümkün değil. yaş sınırı olan ürünler var, kullanmayı beceremeyenler var, indirimli barkodlar yanlış okutulabiliyor, teknik sorunlar çıkabiliyor, vs. vs.

niye kullanıyorlar peki o zaman dersek, çünkü 4-5 kasa için tek bir kasiyer çalıştırılabiliyor böylece.
  • türkiye için oldukça komik bir uygulama.

hırsızı var, üç kağıtçısı var, bu makinelerin her türlü önlemi için geliştirilecek her ürlü cinlik var... var oğlu var. bana kalırsa sadece lüks ve nezih semtlere entegre edilir. ben şimdiye kadar sadece anadolu hisarı'nda görebildim.
  • ağzına kadar dolu sepetle "bakar mısınız yardım eder misiniz" diye kasiyer çağıranlar var. yahu gir sıraya normal kasada bekle. ne farkı kaldı ki. kasiyer onun yerine sepetten çıkarıp(!) okutarak geçiriyor, bu da başında bekliyor. ürün sayısını abartmadan hızlı seri kullanacaksan kullan. ilk walmart'da bunu gördüğümde "bu türkiye'ye kesin hırsızlık, kandırma yüzünden gelmiyordur" diyordum. migros'ta görünce vay anasını dedirtmişti. topluma güvenin artması güzel. gerçi her migros'ta yok. ilerde o da olur..*