• (bkz: jet lag)
  • etkisinden kurtulmak icin guzel bilim adamlarimiz bir arastirma yapmislar, buyrun tarife;
    biyoljik saatimizin ayarlanmasinda etkisi olan etkenlerden biri de yemek yemekmis. jetlag etkisininden de bunu kullanarak kurtulabiliyormusuz. soyle ki kalkisdan once bulundugunuz ulkede yemek yiyorsunuz artik ogun neyse, bundan sonra ucus boyunca ikram edilen yemeklerden yemiyorsunuz ve sadece sivi tuketiyorsunuz. sonra inilen ulkede ki ogun ne ise * bu ogunu indiriyorsunuz mideye. n'oldu jetlagden eser yok.
  • her okyanus aşırı ucusta başıma gelen ama bu sefer önlemimi alıp, sonucunu yarına göreceğimiz durum
  • okyanus ötesi uçuşlarda aşırı saat farkından kaynaklanan psikolojik durum,

bizim gibi fakirler ise en fazla metro turizm de dağıtılan topkekin ağızda sindirilememesi sorununu yaşar.
  • vizeler donduruldu nasılsa çok kafanıza takmayın.
  • batıya giderken çok sıkıntı yok da, doğuya gidince beynim şaşıyor benim. tabii uçak saatlerinin de büyük etkisi var bunda.
  • doguya dogru gidildiginde hayati sorgulatan en az bes is gunu suren olay. bol bol sivi tuketin.

(bkz: ben jetlag degilim)
  • işim gereği çok seyahat ediyorum. benim tecrübeme göre jetlagi en kısa sürede atlatmanın yolu:

- sabahın köründe uyansanız dahi, o gün erken yatmayın, gece olana kadar uyumayın, direnin. yoksa bir türlü düzen oturmuyor.

- bol sıvı alın. sağlıklı beslenmeye çalışın. jetlag geçene kadar alkol kullanmayın. “içip sızarım” demeyin, bence jetlagi uzatmaktan başka işe yaramıyor.

- gece uyuyamıyorsanız bile kalkıp televizyon izlemeyin, telefonla oynamayın. gözünüzü kapatın ve inatla sabaha kadar yatmaya devam edin. vücudunuzu dinlendirmeye çalışın. inanın gecenin üçünde kalkıp sabaha kadar film izledikten sonra işe gitmek kadar kötü bir şey yok. zaten böyle yaparsanız işten dönünce ilk söylediğimi yapacak haliniz olmaz.
  • adam jet lag ile ilgili tavsiye vermiş bütün aşağılık kompleksi olan einstein gelip aklınca laf sokmaya çalışmış, birader amerika'ya gitmek veya bir yere uçmak zenginlik belirtisi değil olaydı ben gittim bilirdim aq. bir de 5-6 ülke gezdim diyince kimse yatağa yatıp sevişelim demiyor haberiniz olsun, boşuna gidip gelip sonra göt olmayın;)

edit: biri entry silip tabanları yağlamış
  • ilk okyanus ötesi uçuşum ile birlikte başıma gelendir.tam gittiğiniz yere alıştım derken dönüş ile birlikte başa sardı şimdide yaşadığımız ülkeye alışmaya çalışıyoruz,6 bira kafası garanti olan durumdur.
hesabın var mı? giriş yap