*

şükela:  tümü | bugün
 • acilimi: "jacketed hollow point"

  standart tabanca ve smg mermisi. genel olarak bilinen kur$un cekirdek ve mermi kovani kombinasyonundan olu$ur. merminin ate$lenen kismi olan cekirdegi olu$turan kur$un hedefe temas ettigi anda deforme olur ve temas yuzeyini geni$leterek hem derinlemesine hem de enine daha buyuk bir yara acar. bu mermiler guclu silahlardan ate$lendiklerinde, mesela bir heckler & koch ump 45 gibi, zirhsiz hedeflerde oldurucudur.

  filmlerdekinin aksine, vucuttan mermi cekirdegi cikartilirken cikan mermi oyle nizami kovan tepesi degil, yamru yumru bir metal parcasidir. eger daha aci verici ve agir bir hasar verilmesi istenirse, cekirdegin uzerine deformasyonu artirmak icin "x" kazinir.

  bu mermiler, zirh giymi$ hedeflerde oldukca yetersiz kalirlar, bu hedeflerle ha$ir ne$ir olunurken full metal jacket (fmj) mermiler tercih edilir.
 • zirhsiz bir hedefte giris yarasi bir kursun büyüklügünde iken cikis yarasi*5-10 santimetre hatta daha fazla olabilir. bütün iç dokular da parcalandigindan ölüm kesin gibidir.
  ayrica bu tür mermiler, hollow point olduklarindan iclerine hedefe daha cok zarar verici maddeler konulabilir. cakalin kitabini okumus kisiler de bilirler, civa bu maddeler için iyi bir örnektir, yara öldürmese de kan zehirlenmesi ölüme sebep olur.
  fakat öldürücülügü bu sekilde arttirilmis mermilerin kullanimi cesitli anlasmalarca (bkz: cenevre konvansiyonu) yasaklanmistir. kullanmayiniz.
 • (bkz: hp) olarak da gecer..
 • balistik - jacketed hollow-point veya hollow-point anlamına gelir. jhp mermilerin uçları tam sivri değildir, ya hafif içe doğru oyukturlar ya da mermi ucundan piramit şeklinde düz kesiktirler (veya mermi kaplamasının içinde boşluk vardır ancak mermi dışarıdan normal görünür) temas sonrasında genişleyerek en yüksek doku zararını vermeyi amaçlarlar. ayrıca merminin ağırlık merkezinin merminin gerisine aktarılmasından ötürü isabet oranında artış sağlarlar. öyle ki bazı keskin nişancılar uzak mesafe isabet oranından ötürü fmj yerine jhp mermi kullanmaktadır.

  winchester firmasının black talon isimli jhp mermisi, halihazırda üzerinde 6 çizgi çekilmiş biçimde ve özel kaplama katmanı ile üretilmektedir. bu mermi temas sonrasına bu 6 çizgiden ayrılarak adeta 6 sivri uçlu yaprak gibi "açmaktadır" ve bu şekilde hedef içindeyken merminin temel çapından 2-3 kat geniş bir alana etki etmektedir. bu açılan uçlar kullanılan kaplama sayesinde "keskin" özellik kazanmakta, hedef içinde hasar vermeye devam etmektedir.

  abd'de yaşanan 2 sivil saldırı olayında saldırganların bu mermiyi kullanmaları sonucu winchester firması mermiyi sivil pazardan çekmiştir. ancak kendisine karşı açılan davalardan "black talon'un hedefi durdurması amaçalanarak üretilmiş bir ürün olduğu ve bunu kusursuz biçimde yerine getirdiği, bu sebeple ürünün hatasız olduğu ve firmaya dava açılamayacağı" şeklindeki hakim onayından ötürü yırtmıştır.

  burdan da anlaşılacağı üzere jhp'lerin esas amacı hedefle temasın ardından genişleyerek hedefi en büyük güçle durdurmak şeklindedir. durdurma gücü özellikle yakın temasta oldukça tatminkar olduğundan zırhsız bir hedefin en kısa sürede "indirilmesi" istendiğinde kullanılır.

  jhp'ler zırhlı hedeflere karşı oldukça zayıf kalırlar, ancak zırhı delemeseler de temas sırasında yüksek çarpma gücü yarattıklarını ve kısa mesafeden hedefi yere serebileceklerini unutmamak gerekir.
 • (bkz: jsp)