şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • 1895 yilinda hindistan'da dogdu. brahman bir babanin sekizinci çocuguydu. alti yasinda kardesiyle sokakta çanak çömlek oynarken theosophical society adlli mistik dernegin temsilcilerinden biri tarafindan fark edildi. adam kardesi ve krishnamurti'den o kadar etkilenmisti ki, onlari londra'ya okumaya gönderdi.
  ayni yillarda teosophy dernegi, star of the east adli yeni bir örgüt kurma asamasindaydi. maksat, bir mesih beklentisi içinde olan tüm dünya gizemcilerini ayni çati altinda toplamakti. krishnamurti'yi dünyanin evrensel ögretmeni, gelecegin kurtarici gurusu olarak egitmeye çalisan ve onu bu sekilde tanitan theosophical society yeni kurdugu dogu yildizi örgütünün baskanligina bu delikanliyi getirmekte beis görmedi.
  krishnamurti bu sirada konusmalar yapiyor, kitaplar yaziyordu. paris'e sorbonne üniversitesi'ne, california'ya, hollanda'ya gitti (yazlarini hep orda geçirirdi). bu yillarda kardesinin ölümü onu fazlasiyla etkiledi, çok mutsuz etti. zaten dogaüstücü theosophy dernegi'yle yabancilasmasi, kendisine müridleri tarafindan manasizca tapilmasindan duydugu rahatsizlik son raddeye varmisti. böylelikle 1929 yilinda mesih rolü oynamayi kararlilikla reddetti ve baskani oldugu dogu yildizi cemiyetini feshetti. 13-14 yaslarimda okudugumda beni çok hislendirmis olan bir de fesih demeci vardi: "simdi bir baska örgüt kurup bir baskasinin gelip sizi kurtarmasini bekleyebilirsiniz. kendinizi içine kapatmak için kafesler örmeniz beni ilgilendirmez. benim tek istedigim insanlarin kosulsuz ve mutlak bir özgürlüge kavusmasidir".
  hiçbir ögretiye, dine, sisteme bagli degildi. bu baglamda "gerçege götüren hiçbir yol, hiçbir din, hiçbir mezhep yoktur" dedi.
  1986'da doksan yasinda ölene kadar tüm dünyayi gezdi, konustu, yazdi, okullar açti. konusmalari, söylesileri, gazete yazilari ve mektuplari bir sürü kayitta, kitapta toplandi.
  bugün derin bir içhuzura, nirvanavari bir olgunluga erdiysem bunu biraz da krishnamurti'ye borçlu degil miyim?
 • (bkz: krishna)
 • insanin degerlerini, dusuncelerini derinden etkileyen ve yeni, ozgur bir bakis acisi gosteren efsane dusunur...
 • hayatı boyunca farkındalığın ışığını yaymaya çalıştı.
  "bir öğretmen öğrencileriyle her sabah iyilik, güzellik ve sevginin doğası üzerine konuşuyordu. bir sabah, tam konuşmasına başlarken, pencere pervazına bir kuş kondu. bir süre şakıdı ve uçtu. öğretmen öğrencilerine şöyle dedi: "bu sabah ki konuşma sona erdi."
  (bkz: farkındalık)
  (bkz: 4 33)
 • "sorun tanrının olup olmaması değil, onu nasıl bulacağımızdır..."
  bi çok konu üstüne fikirleri olan düşünce adamı..
  "tanrı üzerine" adlı kitabı gerçekten iyiydi...
 • 90'da ic ozgurluk kitabiyla beni yoldan cikaran, 95'de ilk internet kullanmaya basladigim gun hemen bir mail grubunu bulup uye oldugum ve orada da cok saglam amator dusunurlerle tanistigim, birey olmanin anlamini hakkiyla anlatabilmis ender dusunurlerden birisi. "truth is a pathless land" sozunun onemini anlayabilen cok azdir.
 • temmuzda bantdaki yazıdan tanıdığım peygamberimsi.
 • "tek amacım var: insanın özgürleşmesi; insana sınırlarını yıkmak konusunda yardımcı olmak" diyen düşünür. bu yardımı reddetmeyen her bünyeye de illa ki yardımı dokunmuştur, dokunucaktır.
 • yol gösteren ya da üstat gibi sıfatları kabul etmeyerek düşüncelerini arzeden insan.
hesabın var mı? giriş yap