şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • "biz dünyayız. dünya sen ve bendir, dünya senden ve benden ayrı değildir."

  - jiddu krişnamurti -
 • 'siz kimsiniz?' sorusu üzerine yaptığı bu konuşmada insanların yüzeysel meraklarından ve taklitçiliklerinden söz eden, karşıdaki bireyi sözlerle tanımaya çalışmaktan çok yaşamayı savunan, kendini yaşamla bütünleşerek tanımanın ve farkındalığın çok daha önemli olduğunu vurgulayan düşünür. günlük hayatın birçok anında karşımıza çıkan totalitarizmden sıyrılmanın -en azından bunların neler olduğunu anlayabilmenin- nasıl mümkün olacağı konusunda yardımcı olan gayet değerli bir insan kendisi...
 • "zihni dingin olmayan biri dinleyemez." diyen düşünür. ***
 • barış, sevgi ve özgürlük üzerine kurulmuş öğretileri bulunur. peki bunlar insanın doğasına uygun mudur, tüm insanlar eşit ve dengeli, barış ve sevginin bulunduğu bir düzende mi yaşamak isterler? doğanın neresinde denge ve huzur var? görülebilecek en belirgin kural değişimin sürekli olduğu, doğanın sürekli düzeni yıktığı ve parçalamayı çok sevdiği; bunu kabullenelim önce.
 • ortada hiçbir neden yokken insanın aklında belirebilen insan.
 • "hiçbir kitap, hiçbir gita, giçbir unpanişad size kendinizi öğretemez. aynı şekilde, hiçbir filozof, hiçbir profesör, hiçbir psikolog da size kendinizi öğretemez. onların size öğretebileceği tek şey ne olduğunuz veya ne olmanız gerektiği hakkında kendi düşünceleridir. bu ise onların görüşü, çıkarımı, algısıdır, sizin değil.

  asırlar boyunca başkalarının otoritesini, guruların otoritesini, geleneğinizin otoritesini kabullendiniz. işte bu yüzden hiç enerjiniz yok; bu yüzden köreldiniz, duyarsızlaştınız; işte bu yüzden ikinci el insanlarsınız... bu yüzden otorite sizi mahvetti, dinler sizi yıktı. lütfen bu gerçeği görün. bütün tapınak zillerine kulak verip tapınaklara gitseniz de aslında tapındığınız şey haz ve paradır."
 • dünya öğretmeni. gerçek hayatta birebir işimize yarayacak, nasil yasanmasi hakkında çok güzel bilgiler veren düşünür. bunlarin dusun kitabi baya guzeldir.
 • "korkuya karşı direnme korkuyu sona erdirmez. sözel olarak entelektüel olarak korkuyu mantıklı kılacak ve buna karşı duvar örecek kadar zeki olabilirsiniz; ama o duvarın arkasında korku sizi sürekli kemirir. korkudan özgür olmadıkça doğru biçimde düşünemez, hissedemez ve yaşayamazsınız. karanlıkta yaşarsınız. dinler korkuyu beslerler. devlet ve onun zoralığından kaynaklanan korku vardır. gerçekte korkudan tamamiyle özgür olmak olanaklı mıdır ? bunu tartışırsanız korkuyu öğrenebilirisiniz. " korkudan kurtulamıyorum ne yapacağım? derseniz sorun yoktur. birisi size ne yapacağınızı söyleyecektir; ama siz her zaman o kişiye bağımlı olacaksınız ve korkunun başka bir alanına gireceksiniz."
 • "bu denli hastalıklı bir topluma iyi entegre olmak, sağlıklı olmanın bir ölçüsü olamaz!"

  -siz normalseniz ben değilim.-

  jiddu krişnamurti gibi insanım ya, valla bak.
 • insanlığın arasından müthiş bir kurtuluş sihriyle geçmiş düşünürdür. insanlık için çok önemli bir düşünürdür çünkü -benim fikrimce- nietzche'nin üst-insan modeline giden yolu, günümüz insanına en anlaşılır şekilde anlatan yegane adamdır.
hesabın var mı? giriş yap