şükela:  tümü | bugün
 • 1992 yılı mahsulu çekoslavakya yapımı bir jan svankmajer kısa filmi. food ismi ile de bilinir. yaklaşık ondört (14) dakika süresi olan jidlo üç bölümden oluşmaktadır. tahmin edilebileceği üzere breakfast, lunch ve dinnerdır bu bölümlerin isimleri. herbiri birbirinden keyifli üç bölüm.
 • ilginç, eğlenceli, şahane bir kısa film..üç bölümden oluşuyor ve ana konu; önüne gelen herşeyi yemek.. yine de bir özet yapalım, hatta spoiler demekte fayda var, çünkü bir özetle anlatacak gibiyim filmi.

  --- spoiler ---
  ilk bölümde*; karşılıklı iki kişi var. birisinin üzerinde kullanma kılavuzu gibi birşey bulunuyor, öbürü burda yazanlara göre adamın sağına soluna tekme atıyor, parmağını gözüne filan sokuyor, bunlara göre adamın içindeki boşluktan yiyecek birşeyler çıkıyor..

  ikinci bölümde*; yine karşılıklı iki kişi ve fare gibi pıtır pıtır gezen bir garson var.. bu sefer iki adam kendi donlarına kadar herbişeylerini yiyorlar.. biri sonunda götlük yaparak başka şeylerde yiyor..

  üçüncü bölümde*ise; dal daşak, göt göbek ne varsa hapur hupur yeniliyor.
  --- spoiler ---
 • her bölümünde kavramsal derinliğini değiştiren ancak konunun özünde hiç kayma yaşatmayan kısa film serisidir. ilk filmdeki* anlamsal ağırlık, ikinci filmdeki* sürükleyicilik ve özellikle dinner isimli son bölümdeki ironi dolu trajikomik final ile tarihteki büyüleyici yerini almıştır..
 • https://www.youtube.com/watch?v=lywazllubv8

  bu adresten izlenebilecek, 16 dakika 23 saniyelik bir kısa film.
 • şimdiye kadar gördüğüm en yaratıcı stop motion uygulamalarından biriydi genellikle animasyonlarda kullanılan bu tekniği böyle yaratıcı bir biçimde sergilemek. o yıllar için zamanın çok ötesinde geldi.

  ikinci bölümde altta çalan şarkıyı merak edenlere aşağıya bıraktım.

  the blue danube
hesabın var mı? giriş yap