şükela:  tümü | bugün
 • sırtı avcılığının dikey yapılan halidir. genellikle tekneden uygulanan bir tekniktir. resif, büyük kayalık veya batık gemilerin üzerinde uygulanır. jigging yapmak için muhakkak teknenizde bir dip sonarı bulunması gerekmektedir ki deniz dibinin şeklini doğru seçelim. bu avcılıkta kullanılan jigler derinlik ve balığa göre, ağırlık ve renkleri değişmektedir. tip olarak rapalaya benzer ancak ağır metalden imal edilirler. denizin dibine kadar indirilip özel çekme teknikleriyle diple orta su arasında bir aşağıya bir yukarıya gezdirilir. başlıca avcılığı yapılan balıklar; fangri, akya ve lagostur.
 • vertical jigging'in kısaca adlandırılmış halidir. balıklar üzerinde zaten yeterince baskı varken bide bu çıkmıştır. artık sonarı alan herhangi bir kişi gayet kolay yapabilir. fizikse olarak zor bir disiplin olmasına rağmen çokda fazla bir teknik istemez.
 • hafta sonu sonarsız sadece banko bir kaç yere uğrayarak tecrübe ettiğimiz avlanma tekniği. amerikalılar yıllardır sonarlarla teçhizatlı olarak bir spor haline getirdikleri göz önüne alınırsa ( at, yakala, tekrar suya bırak) memleketim denizlerinde zaten kısıtlı olan balık popülasyonu için sıkıntı yaratacağı kesindir. ülkemizde yeni yeni gelişip yayılmaktadır.

  dip sonar haricinde kullanılacak jig önemlidir. üç saat atıp durduğunuz oltada jig değiştirince mucizelere tanık olabilirsiniz. güzel bir jigging kamışı esnek ve hafif olmalı yoksa iflahınız kesiliyor. sabahtan öğle 2 ye kadar 4 kişilik grubumuzda kimsede bacaklarda kollarda derman kalmadığı düşünülürse daha gerçekçi bir değerlendirme yapılabilir. ayrıca kullanılacak kamış için çeşitli farklı tipler var ama arkası uzun olanların seçilmesini nacizane tavsiye ederim. bizim gibi av marketlerinden afilli görüntüye aldanıp satıcının da gazıyla bir dünya bayılıp, sittin senelik bir kamışla kurtuluşu bulak durumunda kalmayınız.
 • sanılanın aksine amerika'da değil japonya'da popüler olup yaygınlaşmış bir av tekniğidir. denizin dibine kadar indikten sonra hızlı hareketlerle yukarı-aşağı yaparak (hedef balığa, küçük balık kaçıyormuş hissi vererek) avlanma yöntemidir. okyanusta avlananların oltalarına kılıç balığı ve hatta köpek balıklarına kadar herşey takılabiliyor. istanbul sularında çok fazla iş yapmasada, akdeniz ve ege sularında 20-30 kiloluk orkinoslar, akyalar, sinaritler gibi uzun süre hayatta kalmayı başarabilmiş balıklar yakalanabilir. jig adı verilen sahte balıklar (sırtı) gram bazında değişmektedir. normalde önerilen av yapılacak suda her 35 metreye 100gram jig kullanılması (su 100 metre ise yaklaşık max: 300 gram) öneriliyor ve unutmamalı ki tekne çok düşük hızda seyretmeli, akıntı çoksa hareket ettirmenize bile gerek yok. kıyıdanda bu işlem yapılabilir ancak yorucu bir işlem olduğu için jig oltalarının boyu genellikle 2 metreyi geçmez ve kıyıda bu kadar büyük balıkların yaşayacağı derinlikleri bulmak çok zor olduğundan pek verimli olmayacaktır. küçük jig'lerle 1-2 kiloluk balıklarda yakalanabilir ancak imkanınız dahilinde sağlam bir bot veya tekne tercih edilir. sandal dahil önerilmez çünkü ayakta durup jig hareketlerini yapmak 2 kat daha yorucu olur.

  sularımızdaki balıklar için iğne seçimleri normalde 5/0, 6/0,7/0 civarı olmalı ancak burada önemli olan husus jig'in şeklidir. iğne'nin su içinde jig'in gövdesine takılmaması için üzerine getirdiğinizde biraz boşluk olması gerekir. örgü misina veya ip misina tercih edilir ki büyük balık yakalarsanız kaçırmayınız. bu misinaların ucunada lider misina adı verilen florocarbon misina takılır çünkü florokarbon'un suda şeffaf gözükme özelliği vardır ve kayalığa takıldığı taktirde örgü misina daha kolay zarar görür. ayrıca lider misinanın kalınlığı örgü veya ip misinanızdan büyük olmalı ve çekeri daha güçlü olmalı. lider misina ayrıca su içerisinde jig'e daha kolay aksiyon yapmasına olanak sağlar metal jig'ler pahalı olduğu için bir yere takıldığında kaybetmek istemezsiniz bu yüzden sağlam çekerli misinalarla yola başlamak gerekir. olta seçiminde keza normal oltalar ile bu iş yapılmaz, hem oltanıza hem kaçırdığınız balığa üzülürsünüz. en az 10-15 kilo çekerli jig oltası alınmalı, keza kamala ayarı iyi yapılır ve tutulan balık uğraşlarınız sonucu yorulursa 20-25 kiloluk balığıda hasarsız çekebilirsiniz.

  notlar:
  1) jig'e sadece bir adet iğne takılması önerilir (kafa tarafına)
  2) örgü misina ile lider misinayı bağlamak önemli - double uni düğüm tekniği kullanılabilir, gayet kolaydır. albright veya midknot teknikleride denenebilir.
  3) kamala ayarı balığın hafif çekiceği şekilde bırakılmalı yoksa büyük balık yakalandığında kamış kolay kırılabilir

  jigging için gerekli olan malzemeler:

  güçlü bir jig kamışı (en az 10-15 kilo çekerli)
  güçlü bir makina (4:9:1 civarı iyidir)
  örgü veya ip misina (en az 0.40 olmalı ve çekeri yüksek olmalı.)
  lider misina (en az 0:60-1.00 civarı olmalı)
  dönerli metal halkalar (anahtarlıklardaki gibi, jig in kafa kısmına takılır)
  metal halkalar (jig in kafa kısmına takılır, bir üstte belirttiğim dönerli metal halkaya takılır)
  jig ler (100-200 gram arası genellikle işinizi görür, önerilen markalar oti, shimano butterfly, fcl labo, daiwa)
  pense tarzı bir araç (jig değiştirirken lazım oluyor)
  5/0, 6/0, 7/0 numara iğne

  tabii ki çok daha fazla detayı var, ancak özetle yukarıdaki işlem son yıllarda popüler olan jigging avlanma tekniğidir.
 • ustamızdan dinlemesi ön bilgi açısından uygun olacaktır bu teknikte. yerim senin tonton sakallarını.

  http://www.izlesene.com/…yoglubalikdostlari/3087327
 • konu hakkında, anılarla dolu vedat abayoğlu'nun kitabıda vardır.
  http://www.kitapdenizi.com/…ng-yontemi--kitabi.aspx
 • bu hafta sonu adrasan açıklarında ilk defa yapacağım balık avı çeşidi. bakalım neler olacak?
 • dikey yapılan bir balık avı tekniğidir, ayrıca kıyıdan, kısmen daha hafif jigler ve daha düşük atarlı kamışlarla yapılan bir yan disiplini de "shore jigging" olarak adlandırılır.
 • jigging tekniği uzun zamandır yurtdışında kullanılmasına rağmen ülkemizde son birkaç senedir popüler olmuş bir tekniktir. bu teknik derinliğe bağlı olmak kaydıyla farklı ağırlıktaki sahte balık ya da kafadan bacaklılar şeklindeki suni yemlerle yapılmaktadır.

  burada amaç sahte yeme aksiyon verip onu yaralı balık yada yüzeye kaçan bir balık gibi göstermektir. bunun için kamış aşağı ve yukarı hareket ettirilir veya misina sarılırken bir iki metre hızlı bir şekilde sarılıp tekrar boş bırakılır. böylece büyük balığın dikkati çekilip yeme atlaması sağlanır.

  jig avında mera olarak deniz dibinde birden yükselen taşlar, batıklar veya yarıklar tercih edilir. yapılış şekline göre jig tekniklerini gruplandırmak gerekirse;

  1-tekneden:
  a-serbest düşme : bu teknik tekneden yaygın kullanılan tekniktir. bulunduğunuz yerden jig serbest bırakılır. jigler yapılarına göre yalpalayarak yada salınım yaparak yere inerler ve balığın dikkatini çekebilir. jig dibe ulaştığında tekrar yukarı doğru jigging hareketleri ile yukarı doğru (10-20 metre ) çekilir ve tekrar serbest düşmeye bırakılır.

  b- jigi tekneden ileri atarak : jigi , atabildiğimiz kadar ileri atıp, dibe inmesini beklerken, kısa aralıklarla, jigging hareketleri yaparak, balıklarin ilgisi çekilmeye çalışılır. akabinde tekrar bir süre serbest düşmeye bırakılıp, benzeri hareketlerle birkaç defa 15 – 20 m yukarı çıkarıp dibe saldıktan sonra jig tekneye kadar çekilip tekrar ileri atılır.

  c- tekneden jigi karaya atarak : burada amaç farklı derinliklerin taranarak balığın bulunduğu bölgenin tespit edilmesidir.

  2- karadan:

  bu yöntemde jig karadan, denize doğru atabildiğimiz kadar uzağa atılır ve değişik derinliklerde balık aranır. burada en büyük risk; jigin kaya, yosun vs. gibi yerlere takılmasıdır.

  her iki yöntemlede jig ile balık avı gayet yorucudur.her ne kadar yorucu bir avda olsa karşılığı geldiğinde muhtemelen hayatınızın en iyi avını yapmış olursunuz.