şükela:  tümü | bugün
 • mikolog, yani kabaca mantar uzmanıdır kendisi. vedat milor'a bakılırsa türkiye'deki tek mantar uzmanı da olabilir hatta. soyadı aslında barutçuyan olmakla birlikte nüfusa yanlış geçmiş. kendisiyle yapılmış bir söyleşi için bknz:

  http://arama.hurriyet.com.tr/…vnews.aspx?id=8851904
 • kendisine belgrad ormanı, polonezköy gibi istanbul'un ormanlık bölgelerinde elinde mantar sepetiyle rastlayabileceğiniz mantar uzmanı. mantarlar hakkında engin bilgisini isviçrede yaşarken edinmiştir.
 • türkiye'deki tek mantar uzmanı. mantarlar hakkında halihaızrda yazmış olduğu bir kitabı olmasına karşın, sponsor bulunamadığı için basılamayan bir kitap!
 • türkiye'nin mantarları 1 kitabının yazarı ve türkiye'nin tek mantar uzmanı. kardeşim yıllar önce seminerine katılmıştı, ben henüz katılma şansı bulamadım. ama kendisi gerçek bir derya ve cidden mühim bir iş yapıyor. çünkü ülkemizde mantar konusunda bilgi sahibi olan çok az ve zehirlenmeler cidden çok fazla. hatta farkında olmadan zehirlenenler bile oluyormuş. kendisi bahsettiğim seminerinde anlatmış: gittiği bir köyde zehirli olarak bilinen bir mantarı tüketen köylülerle karşılaşmış. çok şaşırmış ve onlara mantarın zehirli olduğunu söylemiş ama kabul etmemişler. köyünüzde böbrek hastalığı görülür mü diye sormuş, cevap "bizde herkes böbrekten ölür". yani sanıldığı gibi bütün mantarlar bir anda küt diye öldürmüyor, yavaş yavaş öldürenleri de mevcutmuş. ama bunu bilen ne kadar insan vardır türkiye'de, kim bilir? kitabını bugün fuarda gördüm ve çok sevindim, baskısı içindeki mantar fotoğrafları gerçekten çok güzel olmuş. umarım ki bir gün değeri daha fazla bilinecektir.

  edit: bahsettiğim seminer 2008'de idi ve de ücretsizdi. eklemek istedim.
 • nasil.tv de mantarlarla ilgili kisa videolari var.
 • yetenekli ve bilgili adam

  bugün televizyonda gördüm. kastamonu'da mantar avındaydılar. mantarın zehirlisiyle yenebilir olanını ayırabilme işi hep büyülü bir yetenek gibi gelmiştir bana. helal olsun hocam.
 • mantar uzmanı (mikolog) olan türkiye ermenisi ilginç şahsiyet. kendisi isviçre'de eğitim aldıktan sonra türkiye'ye dönmüş ve anadolu'nun değişik yerlerinde konferanslar düzenlemektedir.

  http://www.mantarsatis.com/…ilber-barutciyan_79.htm
 • türkiye'nin mantarları adlı kitabını nereden temin edebilirim arkadaşlar ? bilgisi olan varsa bana ulaşabilir mi ? hiçbiryerde bulamadım tükenmiş.
 • mantar konusunda bence dünya çapında bir uzman. kendisini tv de izledim, o kadar çok değerli mantardan bahsetti ki gerçekten ormanlarımızda çürüyüp maalesef yok oluyor. hatta bazılarını dhl gibi kargo şirketleriyle bile avrupaya göndersen müşterisi hazırmış... ciddi bi organizasyon lazım bence onun önderliğinde...
 • türkiye'deki tek mikologtur ve mantar bilgisi inanılmazdır. ancak jilber'in en önemli özelliği tüm egolarından sıyrılmış inanılmaz muhabbet bir insan olmasıdır. hiçbir bilgisini saklamaz, ne sorarsanız sabırla cevap verir. günlerce beraber mantar toplayın asla sıkılmazsınız. elinden köygöçüren olsun yiyelim jilber.