şükela:  tümü | bugün
 • harvard'lı nöroanatomist. 1996 yılında geçirdiği beyin felcini anlattığı "my stroke of insight: a brain scientist's personal journey" adlı kitabında, ruhsal aydınlanmanın bilimsel açıklamasını yapıyor.

  jill bolte taylor hakkında fikir edinmek için:
  http://www.youtube.com/…a_25xf71qiu&feature=related

  neler anlattığını öğrenmek için:
  http://www.youtube.com/watch?v=uyyju8fzeyu
 • türkçe altyazılı olarak şuradan görülebiliyor kendisi: http://www.ted.com/…powerful_stroke_of_insight.html
 • bu hanımefendinin yaşadığı travmayla farkına vardığı hal, bin yıldır mistiklerin, peygamberlerin ve uyuşturucu kullanıcılarının deneyimledikleri ve tarif etmeye çalıştıkları hale çok benzer.* dünya şu anda sol beynin hakimiyeti altında. sol beynin yönettiği bilim dünyasının, ispatlayamadığı için reddetmek durumunda kaldığı sağ beyin tarafından algılanan mistik, holistik, spiritüel, ezoterik vb. kapıların yavaş yavaş bilim insanlarına aralanmasıyla -sağ beyinle sol beyin- dengeli, seviyeli bir ilişkili yaşamaya başlayacak ve bu zıt iki yanın birbirini bütünlediği bir üst algı seviyesine ulaşıldığında barış ve huzur içeri girecek sanırım. çünkü, ekonomik krizlerin, savaşların, tecavüzlerin, cinayetlerin sorumluları sol beynine teslim olmuş, parçalanmış, şizoid kişilikler. bunların sağ beyni en azından kısa bir süre için devreye girseydi bütünün hayrını düşünür, birliği anımsar, hırslarını ve şehvetlerini sınırlarlardı. kafatasımızın ve omurgamızın içinde sonsuz bir işletim ve iletişim sistemine sahip bir organ taşıyoruz. bunun farkında olmak lazım.
 • my stroke of ınsıght- a brain scientist's personal journey isimli kitabın yazarı bir neuroanatomist.
 • işlerin benim için kötü gittiği bir anda, yani bugün, tesadüfen videosunu izledim. inspirational video'm olarak seçiyorum, bookmark'ladım. hayatın gerçekten henüz farkedemediğim çok derin anlamları var ve bunu bir bilim insanının deneyiminden keşfetmek, benim için yeterince ikna edici.

  http://www.ted.com/…powerful_stroke_of_insight.html
 • beyin kanamasını anlatırken bile ağlatan, gerçekten büyük bir aydınlanma yaşamış kadın.
  bu kadar katı bir pozitif bilim alanında uzmanlaşmış birinin bu çıkarımları yapabilmiş olması da ayrıca önemli, anlattığı şeyi daha da güçlü ve anlamlı kılıyor.
  http://www.ted.com/…erful_stroke_of_insight#t-50628

  edit: türkçe altyazı da var, zaten ted'in en popüler 20 konuşmasından biri olduğu için hemen her dile çevrilmiş durumda.
 • ted talks'taki my stroke of insight konuşması ile hayatımdaki ufak ve manasız ipuçlarını birleştirmeme yardım eden, sayesinde kişisel gelişim kitaplarından medet uman, arayıştaki arkadaşlarıma kısacık, anlaması kolay ve izlemesi zevkli bilimsel bir video gönderebildiğim kişidir.
 • sağda selamet var diyor. cümlemize ruhsal aydınmalı bir haftasonu diliyorum. amin.
 • bizim yıllardır söylediklerimizi fark etmiş bir bilim kadını. tabi bunu binlerce yıldır söyleyen kadim bir bilgelik var.
 • ted konuşmasını her izlediğimde çok etkilendiğim biliminsanı. felç geçirmekte olan birinin beler yaşabileyeceğini ve iç sesimizin bu süreçte nasıl bir hal aldığının oldukça çarpıcı bir anlatımı.