• cleveland browns'un efsanevi running back'idir. üstüne limon sıkılamayan rekorları vardır. basketbolda wilt chamberlain neyse, futbolda maradona neyse, amerikan futbol koşu camisında da bu adam odur. o j simpson adlı şebelek ancak bu adamın tırnağı olabilir. ek bir bilgi olarak, richard pryor'a crack cocaine'i bıraktıran da bu adamdır. yanlış hatırlamıyosam sonradan kafaya imam takkesini geçirip müslüman olmuştur. ama her çevik zenci sporcu müslümanlığı tadacaktır.
  • sadece 9 sene oynamış, zirvede bırakmıştır. yine de emekli olduktan 17 sene sonra (47 yaşındayken) yard rekoru kırıldıktan sonra "ben futbola dönüyom hamangoyayom, bu franco harris hipnası koşmayı bilmiyo" diyerek aslında futbola doymadığını göstermiştir. kimse de "amca sen bunadın mı? 30'undan sonra zaten bilekler dönmüyo sen ne ayaksın da 47 yaşında running back oynuycan, hem de raiders'a gidecem diyosun orada marcus allen yok mu?" diyememiştir. çünkü jim brown, aktivist yönüyle de bilinen, özellikle de afro-amerikan camiası tarafından ikon olarak görülen büyük ve mübarek bir adamdır.
  • amerikan futbolu gecmisi kadar lacrosse gecmisi de efsane olan sporcu. eleman syracuse universitesinde dort spor dalinda birden mesgul oluyor. amerikan futbolu, lacrosse, basketbol, ve atletizm. yildizlastigi iki dal ise futbol ve lacrosse. 1950lerin sonlarinda siyahi basketbolcular, futbolcular mevcut ama siyahi lacrossecu kac tane vardir kim bilir, o cusseyle ve hizla ortaligi darmadagin etmis. hala bugune kadar gelmis gecmis en iyi lacrossecular arasinda gosteriliyor, 1983'de lacrosse hall of fame'e alinmis.
  • son entrysini de 5 sene evvel ben yazmisim, bunu da yazmak bana nasip oldu. bugun, 87 yasinda hayata gozlerini yumdugu aciklanan nfl efsanesi. hoscakal sampiyon.
  • bugün dünya daha kötü bir yer çünkü bir efsane, idol bir insan aramızdan ayrıldı. amerikan futbolunda efsaneliği bir yana aktivizmi, karakteriyle bir efsaneydi. toprağı bol olsun.
  • any given sunday'de montezuma monroe adıyla defansif koordinatör rolünü oynamıştı.

şu sözüyle de izleyenlere sıkıntılı saniyeler geçirtmiştir;

- i don't get strokes muthafucka! i give 'em!
  • nfl'in tüm zamanların top 100 oyuncuları listesinde 2. sırada yer alır.

[http://www.youtube.com/watch?v=1zgsvs_jhrw http://www.youtube.com/watch?v=1zgsvs_jhrw]
  • (bkz: rock climbing)
hesabın var mı? giriş yap