şükela:  tümü | bugün
 • 4 mart 1936 -kilmany/ scotland doğumlu,
  7 nisan 1968 tarihinde (hockenheim circuit / almanya) hayata veda eden,

  2 dünya şampiyonluğu,
  73 start
  33 pol pozisyonu
  28 en hızlı tur zamanı
  24 finish göremeyen yarış
  32 podyum
  25 yarış galibiyeti
  255 toplam puana sahip olan,

  adı, fangio ve senna gibi özel pilotların arasında anılan,
  en hızlı f1 pilotlarından olup, bir f2 yarışında hockenheim'da talihsiz bir kazayla hayatını kaybeden f1 devi.

  yarıştığı takımlar:
  1960 - lotus (team lotus) - puan:8 - pilotlar sıralaması:8
  1961 - lotus (team lotus) - puan:11 - pilotlar sıralaması:7
  1962 - lotus (team lotus) - puan:30 - pilotlar sıralaması:2
  1963 - lotus (team lotus) - puan:54 - pilotlar sıralaması:şampiyon
  1964 - lotus (team lotus) - puan:32 - pilotlar sıralaması:3
  1965 - lotus (team lotus) - puan:54 - pilotlar sıralaması:şampiyon
  1966 - lotus (team lotus) - puan:16 - pilotlar sıralaması:6
  1967 - lotus (team lotus) - puan:41 - pilotlar sıralaması:3
  1968 - lotus (gold leaf team lotus) - puan:9 - pilotlar sıralaması:11

  (ilk katıldığı yarış : hollanda / 1960)
  (son katıldığı yarış : güney afrika / 1968)
  (ilk kazandığı yarış : belçika / 1962)
  (son kazandığı yarış : güney afrika / 1968)

  (ek: ilki 1997 yılında yapılan 'en iyi 100 pilot' sıralamasında, ilk aldığı sıra, yine o sene, üçüncülüktür.)
 • sadece yarışmaya, ve bulunduğu bütün yarışları kazanmaya and içmiş bir adamdır jim clark. kariyeri boyunca sadece 1 kez 2. gelmiştir, ki bu nedenle de tarihin gördüğü en büyük pilotlardan biridir bana göre senna'yla birlikte. hayatını kaybettiği f2 yarışında da yine birinci olmak için aracını gereksiz yere zorlarken öldüğü söylenir. ayrıca ölümünden sonra colin chapman da tamamen başka bir adam olmuştur.

  (bkz: second one is the first loser)
 • netscape'i kuran baba için (bkz: james clark)
 • efsane olarak özlenen döneminin lider pilotu
 • bir sezondaki yarışların %70'ini kazanma derecesini 2004'te michael schumacher'e kadar elinde tutmuştur. ancak schumacher 18 yarışta %72lik oran yakalamıştır. bu alanda rekor, %75 ile monaco'da suya uçup kurtulan ancak italya'da test esnasında merhum olan alberto ascari'ye aittir.
  bir sezonda (10 yarış) 7 yarış kazanma istatistiğini 1988'de ayrton senna 16 yarışın 8'ini kazanarak kırmıştır. aynı sezon alain prost da 7 yarış kazanmıştır.
  kazandığı yarışlarda çoğunlukla farkla finish gören jim clark'ın efsanevi performansları:
  1965 ingiltere grand prix'i: geçişe elverişli olan pistte yağ basıncı sorununa karşı graham hill'e geçilmeyip kazanmıştır.
  1967 italya grand prix'i: yarışın başlarında lastiği patlar ve 1.5 tur kaybeder. ancak 60. turda liderliğe kadar çıkar, son turda yakıt pompasındaki arıza nedeniyle 3. sıraya düşer. bu yarış aynı zamanda son turda liderliğin en çok el değiştirdiği 2. yarıştır. 1. yarış ise, 1982 monaco grand prix'idir.

  -

  fia seyirci çekmek için bazı pistlerde f2 ve f1 pilotlarını aynı anda yarıştırıyordu. özellikle almanya'daki yarışlara 50 binden fazla seyirci katılıyordu. bilhassa hockenheim'da 60 bine kadar seyirci oluyordu. günümüzde bu rakam 150 bine kadar çıkıyor.

  lotus o yıl otomobil mühendisliğinde çığır açmıştı, climax efsanesi geride kalmış, brm'den de istenilen performansı alamamışlardı, ve yıllarca formula 1'e damga vuracak olan ford motorlarının en güçlü olduğu yılların tam da başlangıcında takım olarak tarih yazmak istiyorlardı. biraz da 1,5 yıllık hayal kırıklığının intikamını almak vardı. nitekim güney afrika yarışında 1-2 gelerek bunu göstermişlerdi. jim'in de kafası bir önceki sorunlu ve şanssız yılı unutmak vardı. o zamanlar iki grand prix arası aylarca sürebiliyordu. güney afrika ile bir sonraki ispanya grand prix'i arasında 4 ay vardı. jim de, bu arada sürekli olarak boac 1000* yarışlarında yarışıyordu. ancak kontratındaki maddeden dolayı hockenheim'a çıkmak zorundaydı. otomoboliyle yatıp kalkan jim, hockenheim'da otomobiline ayağının tozuyla binmişti. jim, aracında tuhaf sesin geldiğini söylüyordu, ancak 60-70 yıllık ağaçların ormanında sesin böyle gelmesinin normal olduğu söylenmiş. hockenheim'ın o günkü ormanlık bölümü güneşli bir havada pistin açık bölümleri kuru olsa bile ıslak olurmuş. bu yüzden pistin bazı bölümlerinde asfalt yoktu, beton dökülmüştü. jim yaklaşık 255 km ile pistin efsane şikanına girdiğinde spin atar ve aracı ağaçlar arasında bowling topu olur, geriye yalnızca kokpit bölümü kalır. kazanın esrarengizliği halen çözülememiştir. geriye bir kaç demeç kalmıştır.
  yarış mühendisi dave sims: "sağ arka lastiği soluk olduğu için savruldu."
  o gün pistte yarışan ve jim'e yakın sürücü derek bell: "jim'in motoru tüm hafta boyunca tekliyordu, ateşleme sorunu vardı. belki de, şikana girdiğinde motor kesildi ve jim kontrolünü kaybetti"
  kazaya şahit fotoğrafçı: "kayarak geçmişti, direksiyonu döndürürken yanıt alamadı ve defalarca uçtu, makinemi elimden bırakmıştım"

  kazadan sonra şikanın olduğu bölümü bariyerlerle donattılar, şikan aynı kaldı. ta ki 1980 yılında patrick depailler alfa romeo'nun geliştirme testlerini yaparken geçirdiği kazada hayatını kaybedene kadar. o kazadan sonra ilk şikanın geçiş hızını düşürdüler. ancak pist tarih boyunca 5 can almıştır. (sonuncusu 1986'da)
  2002 yılında ormanlık bölüm kaldırılarak yaklaşık 7 kmlik pist, 4.5 km'ye düşürülüp daha hızlı hale getirilmiştir. bazı formula 1 erkanları "böylece jim clark'ı ormana meçhule gömmüşlerdir." tepkisi vermiştir.
 • iskoçyadaki mezarında "farmer=çiftçi" yazan efsanevi pilot.

  1965 silverstone gp'de lider giderken motor yağ basıncının düşmesi sorununu virajlarda motoru stop edip, düzlükte tekrar çalıştırarak aşıyor be yarışı bu şekilde kazanıyor. 8 kez 'pole position-en hızlı tur-tüm turlarda liderlik-galibiyet' grand-slam'i var ve yanına yaklaşılamıyor.

  1963 ve 1965 senelerinde kazandığı şampiyonluklar taç niteliğinde.
 • the grand tour'un son bölümünde (03x05) anısına çok güzel bir video hazırlamışlar.

  senna kendisi için "çocukluk kahramanımdı" demiş.
 • the grand tour'un üçüncü sezon, beşinci bölümü sayesinde tanıdığım ve hayran kaldığım efsane.
 • kendisinin ismini duymus olmakla beraber hakkinda the grand tour'un s3e05'ine kadar hic bir sey bilmedigin pilot. adam buyuk manyakmis cidden. bir senede 63 yarisa katilmak ve neredeyse yarisini kazanmak ne demek. bir de tek disiplin falan degil. adam formula 1'de yarismis, baska araba ile formula 2'de yarismis, bambaska araba ile avustralya'da yarismis, gitmis touring'de yarismis... yetmemis piskopata, gidip amerika'da indy 500'u kazanmis (yuh!). hadi simdi saga sola ucakla cat diye git. avustralya'ya 8 stop'la gidiliyormus. adamin sirf yolculukta pestili cikar, bu siklemeyip bir de ustune kazanmis.

  (bkz: respect)

  https://www.youtube.com/watch?v=nfskrgk8rd0