şükela:  tümü | bugün
  • 1970'lerde s&p 10 senede %47 getiri sağlarken %4200 gibi inanılması güç br getiri sağlayan meşhur quantum fonunu george soros'la birlikte kuran, özellikle emtialar konusunda uzman, bir ara herşeyi bırakıp çin'i motosikletle gezen ünlü yatırımcı.
  • investment guru'su amerikali . hangi sektorde ne is yaptiysa basardi.
    son tahmini cifciligin gelecekte para yapan tek is olacagini soylemesi. wall street de yer almak istiyosan kos hemen kendine bir traktor al ve cifcilik yapmayi ogren demistik .
  • orta vadede euro diye bir para biriminin kalmayacağını öngörüyor. kısmet.
  • büyük yatırımcılar eğer keskin konuşursa bilin ki bu işin altında bir bit yeniği vardır.
    bu üstat da demiş ki, "önümüzdeki 10 yıl içerisinde euro varlığını sürdüremeyecek"...
    bir de, 2012'de seçim nedeniyle yapılan kamu harcamalarının 2013 yılını kötü etkileyeceğini tahminlemiş ve gelişmiş ekonomilerin finans sistemlerine güvenmiyorum demiş en son olarak...

şimdi bir geniş bakalım bakalım neler olabilir... borç batağındaki avrupa, işi ağırdan alsa da önünde sonunda bu mesele çözülecektir. çözülürken kopmaların* veya güç dengelerinin değişmesi durumunda ortaya çıkacak yeni konjonktürde huzurun ve mali birliğin ne derecede olduğu önemlidir. ama avrupa gelişmiş bir kültür olduğu için bence anlaşma süreci uzasa da tekrar huzursuzluk çıkarmayacaktır ve bu saadet uzun sürecektir. bu arada bence merkel kader değiştirici olarak tarihe geçebilir!

abd? abd, avrupa'ya borç verip vermeme konusunda kararsız. hani kendi dertleri bitmeden avrupa'dan gelecek çelmeyi engellemeye bakıyorlar. bu bence fed'e ve abd'ye olan güven artacak ve biliyoruz ki artık obama yerine nispeten daha muhafazakar biri gelecek. bu da güven artacak görüşünü destekler nitelikte bir durum...

peki gelişmekte olan ülkeler? bana kalırsa en belirsiz konu ama roger abim iyi olacak demiş... çin, türkiye, brezilya yerini korur gibi duruyor... bunlara kesin yancı birkaç ülke daha gelecektir...
    işte bundan sonrası çorba olur ve kehanete girer... varın gerisini siz düşünün...
  • 2012 beklentileri ; http://youtu.be/3dkby9ci5zq
  • (bkz: steve rogers)
  • tam adı james beeland rogers, jr.dır.
    emtia* gurusu, patron, borsacı, ekonomist, yazar.

gelecekte wall street vb. finans merkezleri yerine yeniden tarımın, madenin, hammaddenin yani emtianın önem kazanacağını söyler. kitaplarında da sık sık dünya'nın sürekli değiştiğinden, her şey sabit kalacakmış gibi sabit fikirli olmak yerine değişime göre önceden pozisyon alabilmenin önemini vurgular.

ekonomi medyası ağzının içine bakar, jim rogers bir şey dese de manşetten duyursak, kabul etse bizimle konuşmayı canlı yayına bağlasak diye. özellike altın düşecek mi yükselcek mi bu seviyeden altın alak mı sorularının bir numaralı muhattabıdır. sonra bunlar türkçe'ye çevrilir bazen gazetenin/sitenin ekonomi yazarı bir kaç cümlesine kendi yorumunu katar ve türk haber sitelerinde okuyucuya yorumlarını esgirmemesi dileğiyle sunulur. martta altın $1500'ün üstündeyken jim rogers'ın "altın daha da düşebilir, ons $1400'ün altına düşerse ben de daha çok altın almayı düşünebilirim " sözüne istinaden hazırlanan bir habere yapılan "oh oh çeyrek de düşer umarım. bu yaz büssürü dühüne gidcez valla" yorumunu örnek olarak verebiliriz bu ilişkiye.

dot-com bubbleı da 2008 krizini de önceden gören az sayıda kişi arasındadır bu çok sevdiğim saydığım önemli şahsiyet. ama, zaten düzenli olarak her 2 ayda bir çıkıp "6 ay içinde rally bitecek", "1.5 sene içinde ekonomik kriz olacak" dediği için tutturduklarının benim nazarımda kıymeti kalmıyor diyen adama da terbiyesizleşmediği sürece saygı duyarım, sen de haklısın derim. hakikaten "bu sene rally bitecek, ekonomik kriz gelecek; ben shortladım" muhabbetleri bitmez papyonlu beyefendimizin. öte yandan söylediklerinin tutmadığı zamanlarda gerçekten yanlış mı öngördü yoksa para kazanmak için bir şeyleri doğru öngörebilmesine rağmen tersini mi söyledi yani mesela değerleneceğini öngördüğü şey için olumsuz konuşarak ucuza mı topladığı da sorgulanmalı. malesef ben bilemiyorum borsa düşecek derken hisse toplayıp servetini mi arttırdı yoksa short sale yapıp zarar mı etti. ne açıkladığını ne yazdığı takip edebiliyor ama ne yaptığını göremiyoruz common people olarak.

2013'ün ve geçtiğimiz bir kaç yılın en önemli konularından olan fed ve boj'un para saçması hakkında söylediklerine büyük ölçüde; dünyanın neredeyse tamamında hakim olan negatif reel faiz ortamı için söylediklerineyse kesinlikle katılıyorum. kabaca; para/likidite bolluğunun kısa vadede tatlı geldiğini ancak uzun vadede oluşan balonun patlayabileceğini, merkez bankalarının için uyguladıkları düşük faiz politikalarının, negatif reel faizin savurganları ve borçluları kurtarmak tasarruf edenleri cezalandırmak olduğunu savunuyor.
  • papyon seven kisilik
  • 1942 doğumlu abd'li yatırımcı. ünlü finans uzmanı ve yatırımcı george soros ile quantum hedge fund'u kurarak adını duyurdu. daha sonra soros ile yollarını ayırdı. 1998'de kendi adını taşıyan uluslararası emtia endeksi'ni kurdu. halen rogers holding'in yönetim kurulu başkanı olan ünlü fon yöneticisinin 28 ülkede yatırımları bulunuyor. rogers, eski ortağı george soros gibi dünya piyasalarına yön veren isimler arasında gösteriliyor. son basın açıklamasında altın ve türkiye ekonomisi konusunda oldukça iyimser konuşmuş.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/…1832287/default.htm
  • bir kez motorsikletiyle dunya'yi turlayarak guinness'e girmeyi basarmis, ikinci turunu ise sari bir mercedes benz ile su anki esiyle yapmistir ve bu turu tam olarak 3 yil surmustur.

oyle ki street smarts kitabinda gittigi her ulkede yatirim yapma olanaklarini arastirdigini belirtmis ve buna ornek olarak botswana'ya gittiginde borsada varolan tum sirketlerin hisselerinden aldigini ve tum bu hisseleri 18 yil boyunca elinde tuttugunu yazmistir. sonrasinda bok gibi kazanc ekledigini de eklemeden gecmemistir tabi.

finans piyasalarinin 10-20 yil icersinde boga piyasasini sonlandiracagini tahmin etmektedir.

bir de 37 yasinda emekli olmustur. *