şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1970'lerde s&p 10 senede %47 getiri sağlarken %4200 gibi inanılması güç br getiri sağlayan meşhur quantum fonunu george soros'la birlikte kuran, özellikle emtialar konusunda uzman, bir ara herşeyi bırakıp çin'i motosikletle gezen ünlü yatırımcı.
 • investment guru'su amerikali . hangi sektorde ne is yaptiysa basardi.
  son tahmini cifciligin gelecekte para yapan tek is olacagini soylemesi. wall street de yer almak istiyosan kos hemen kendine bir traktor al ve cifcilik yapmayi ogren demistik .
 • orta vadede euro diye bir para biriminin kalmayacağını öngörüyor. kısmet.
 • büyük yatırımcılar eğer keskin konuşursa bilin ki bu işin altında bir bit yeniği vardır.
  bu üstat da demiş ki, "önümüzdeki 10 yıl içerisinde euro varlığını sürdüremeyecek"...
  bir de, 2012'de seçim nedeniyle yapılan kamu harcamalarının 2013 yılını kötü etkileyeceğini tahminlemiş ve gelişmiş ekonomilerin finans sistemlerine güvenmiyorum demiş en son olarak...

  şimdi bir geniş bakalım bakalım neler olabilir... borç batağındaki avrupa, işi ağırdan alsa da önünde sonunda bu mesele çözülecektir. çözülürken kopmaların* veya güç dengelerinin değişmesi durumunda ortaya çıkacak yeni konjonktürde huzurun ve mali birliğin ne derecede olduğu önemlidir. ama avrupa gelişmiş bir kültür olduğu için bence anlaşma süreci uzasa da tekrar huzursuzluk çıkarmayacaktır ve bu saadet uzun sürecektir. bu arada bence merkel kader değiştirici olarak tarihe geçebilir!

  abd? abd, avrupa'ya borç verip vermeme konusunda kararsız. hani kendi dertleri bitmeden avrupa'dan gelecek çelmeyi engellemeye bakıyorlar. bu bence fed'e ve abd'ye olan güven artacak ve biliyoruz ki artık obama yerine nispeten daha muhafazakar biri gelecek. bu da güven artacak görüşünü destekler nitelikte bir durum...

  peki gelişmekte olan ülkeler? bana kalırsa en belirsiz konu ama roger abim iyi olacak demiş... çin, türkiye, brezilya yerini korur gibi duruyor... bunlara kesin yancı birkaç ülke daha gelecektir...
  işte bundan sonrası çorba olur ve kehanete girer... varın gerisini siz düşünün...
 • 2012 beklentileri ; http://youtu.be/3dkby9ci5zq
 • (bkz: steve rogers)
 • papyon seven kisilik
 • son değerlendirmesinde türkiye'ye de değinmiş.

  http://www.bigpara.com/…iye-degerlendirmesi/884765/
 • 1942 doğumlu abd'li yatırımcı. ünlü finans uzmanı ve yatırımcı george soros ile quantum hedge fund'u kurarak adını duyurdu. daha sonra soros ile yollarını ayırdı. 1998'de kendi adını taşıyan uluslararası emtia endeksi'ni kurdu. halen rogers holding'in yönetim kurulu başkanı olan ünlü fon yöneticisinin 28 ülkede yatırımları bulunuyor. rogers, eski ortağı george soros gibi dünya piyasalarına yön veren isimler arasında gösteriliyor. son basın açıklamasında altın ve türkiye ekonomisi konusunda oldukça iyimser konuşmuş.

  http://ekonomi.milliyet.com.tr/…1832287/default.htm
 • bir kez motorsikletiyle dunya'yi turlayarak guinness'e girmeyi basarmis, ikinci turunu ise sari bir mercedes benz ile su anki esiyle yapmistir ve bu turu tam olarak 3 yil surmustur.

  oyle ki street smarts kitabinda gittigi her ulkede yatirim yapma olanaklarini arastirdigini belirtmis ve buna ornek olarak botswana'ya gittiginde borsada varolan tum sirketlerin hisselerinden aldigini ve tum bu hisseleri 18 yil boyunca elinde tuttugunu yazmistir. sonrasinda bok gibi kazanc ekledigini de eklemeden gecmemistir tabi.

  finans piyasalarinin 10-20 yil icersinde boga piyasasini sonlandiracagini tahmin etmektedir.

  bir de 37 yasinda emekli olmustur. *