• sanırım 4. senesini oynuyor. zaten şu anda ncaa'de hiç bir gerçekten yetenekli oyuncu 1 seneden fazla oynamıyor. yeni bir j.j. redick veya adam morrison vakası. hatta onlar kadar bile olmayabilir. nba'de oynamak 4. senende freshmanlerle kapışmaya benzemez.
  • nba'in gelmiş geçmiş en genç sayı kralı olan kevin durant'in twitter'ında yazdığına göre "the best scorer in the world!!"; yani dünyanın en iyi skoreriymiş. baba yorumcu kaan kural'a göre de şu anda aktif olan en iyi şutörlerden biriymiş. geçen günlerde yahoo.com'un nba ekibi, kendisi hakkında bir yazı hazırlamış ve onu stephen curry ile karşılaştırmıştı.

şubat 1989'lu -yani hala genç sayılabilecek- bir oyuncu fakat yaşıtları çoktan nba'e gelmişken kendisi hala brigham young university'de kolej basketbolu oynuyor. bakalım neler yapacak.
  • 2011 nba draft'ında milwakuee bucks tarafından 10. sıradan seçilmiştir. utah'a yazık oldu, adam sacramento'ya gidecek ayrıca.
  • iki macini seyrettim march madness'da. hakkaten cok cok cok kotu bir savunmaci. daha dogrusu savunma umrunda degil gibi bir goruntusu var. adamin acigini kapaticam diye diger dortlu helak durumdaydi. simdi burada iki opsiyon var; ya hakkaten savunmasi zayif ya da hucumda diri kalsin diye kocu savunma yapma aslanim sen demis. her kosulda bu halde nba'ye gelirse adam morrison misali bench'te su dagitir, sudoku cozer, havlu katlama sanati ogrenir. gecen bir yazar "savunmada stance pozisyonuna dahi gectigini gormedim" yazmis. tam larry brown'luk adam aslinda ha. ver eline herifin, seyreyle cumbusu.
  • gelecek sezon en çok sevilen çaylaklar arasına girebilir. değişik bir karizması var. çok acayip mesafelerden attığı üçlükleri, kısa sürelerde bulduğu inanılmaz seriler, çok yönlü skorerliği vs. taraftarı kendi yanına çekmesini sağlıyor. onunla ilgili en büyük soru işareti ncaa'de kısa kalan guardların üzerinden attığı şutları daha uzun ve daha atletik nba oyuncuları üzerinden ne kadar isabetli sokabileceği ve pek tabii ki nba'in patlayıcı guard'larını nasıl savunacağı. aslında grounded bir şutör değil ancak çok da zıplayarak atmıyor üçlükleri. mesafe tanımaksızın boşluğu bulduğu an çıkartıyor şutu. buradaki mesafe tanımaksızın kısmı klasikleşmiş bir tabir değil, nba üçlüğünün iki adım gerisi de dahil olmak üzere yarı alanın neredeyse 4'te 3ü adamın şut mesafesi. üstelik bu şutları çok kritik anlarda bile atmaktan çekinmeyecek kadar özgüven sahibi. tyreke için oldukça alan açabilecek bir ekstra demek bu. çok daha yukarılarda seçilebilirdi fakat geçmiş yıllarda benzer yapıda oyuncuların nba'de bekleneni verememesi jimmer için de bir handikap yarattı. utah'ın ilk turda bir seçimini ondan yana kullanması bekleniyordu ama üçüncü sırada seçilmesi de mümkün değil fredette'nin, bucks kings için daha aşağı gitmeden seçti onu. reddick'le çok karşılaştırılsa da yapı olarak ondan çok farklı olduğunu söylemek lazım. reddick gibi nokta şutörü değil, dribling üzerinden şut atan, kendi pozisyonunu yaratabilen bir adam. kings onun için iyi bir seçim mi bilemiyorum ama eline geçen fırsatı iyi değerlendirebilirse kısa zamanda fan favorite olacağı kesin.
  • kaç yıldır kadrosunda yüzdeli 3 sayı atabilen adamı olmayan grizzlies neden bu adamı denemedi bile, anlamak mümkün değil. esasında lebron james böyle adamlara bayılır, cavs'e komik bir ücret karşılığında gidebilirdi ama fredette king'in menajerlik şirketine üye değil, o yol da kapalı. şaka maka adamı kimse almadı, çin'de oynuyor ya. warriors'ta brandon rush gibi sadece boş 3 sayı atan adamlar oynarken, jimmer'ın klay - curry yedeklemesi hiç mantıksız değildi. böyle bir ihtimal dedikodu bile olmadı, demek ki ya fredette düşündüğümden bile kötü bir savunmacı ya da çok boktan bir menajeri var. böyle bir adamın boşta olması - development league'e düşmüş olması - çin'de oynuyor olması(bunlardan hangisi olursa olsun) ligdeki sayısız spot up 3 + defense haricinde zerre özelliği olmayan oyuncular düşünüldüğünde gerçekten çok enteresan kalıyor.

buradaki yorumlara oldukça ayar oldum. fredette için konuşurken sırf ten ve saç rengi tutuyor ve üçlük atıyor diye 50 kere jj redick demişsiniz, yuh yok artık. jj redick diye bir adam var olmasa kyle korver derdiniz heralde. bu adam stephen curry'nin shooting range'i arttırılmış* fakat guardlıktan zerre nasip almamış versiyonu. stephen curry gibi bir ball handling'e ve oyun kurma yetisine sahip olmayınca geriye pek bir şey kalmadığı için bu hallere düştü. fredette danny green'den şutör yaratan, hatta 2015 finallerine kadar finaller tarihinin en çok 3 sayı atan oyuncusunu kendi elleriyle yaratan san antonio spurs'ten kovulmuş bir adam. bunda kendisinin kişiliği de etkili olmuş bence, yine de eksikleri küçümsenecek gibi değil. stephen curry deyip duruyorum, curry şut haricindeki yeteneklerine sahip olmasaydı şu an hiçbirimiz kendisini tanıyor olmazdık. hatta 2011 gibi bile curry'i sözlükte tanıyan çok kişi yoktu, başlığında belki 1 sayfa entry vardı.

fredette için avrupa'da iyi oynar demişler, hatta nba'de tutunamayıp türkiye'de iyi performans vermiş bir kaç oyuncu örnek olarak verilmiş ama düşünülmeyen bir nokta var. bu arkadaş yıldız olmasa da süperyıldız egosuna sahip. sırf bu yüzden kontrat alamayacağını bile bile aylarını kendini kanıtlamak adına nba'de geçirmeye kastı. zamanında kolejde 4 yıl oynamasını bile bu egoya bağlıyorum. bulunduğu yerin en iyisi olma duygusu ağır basmış olmalı. internetten biraz araştırınca beyefendinin savunmayı hiç sevmediği, sayısız kaprise sahip olduğu bin çeşit yerde yazıyor. ben kahramanım şımarıklığıyla nba'e gelip, acımasız gerçeklere toslamış bir adamın egosunu yenip avrupa'da devam etmek isteyeceğini hiç sanmıyorum. tanrıyı oynamak için çin'e gitmesini de gülerek karşılıyorum. fredette bu yazı yine amerika'da kontrat arayarak geçirecek fakat yüksek ihtimalle bulamayacak. adamın çevresinde 1 tane bile aklı çalışan kişi yok heralde. döve döve gayret etmeyi ve savunmayı öğrenecek ya, ligdeki şutörlerden tek eksiği bu. illa guardlık yapması gerekmiyor. basketbolda öğrenilmesi en kolay olan temel savunma ve pozisyon alma bilgisi uygulayacak ki takımlar kaprisini çekmeyi kabul etsin. bu kadar basit bir şeyi yapacak mental seviyeye gelememesini vallahi aklım almıyor. matthew dellavedova denen efor haricinde hiç bir özelliği olmayan bir gerzek bile nba'de tutundu, hatta isim yaptı. üçlük atacağım diye topu panyaya fırlatan birinden nba'de isim yaptı diye bahsediyorum. hayat çok ilginç.
  • bu adam klay thompson'ın 1 sıra üstünde draft edildi.

başka sözüm yok.
  • tam bir sitede oturan basketbol seven kıvırcık ergen irisi tipi vardı kendisinde. nba'de daha hiçbirşey başarmadan direk ego tavanda takılması, ben istediğim zaman istediğim oyunu oynarım havalarına girmesi ve koçları bezdirmesi sebebiyle tutunamamış.
  • warriors ile summer league’de forma giymekte olan atanamamis klay thompson.
  • bulls'a imza atmış. iki taraf için de mükemmel olmuş. chicago bulls, dış şut açısından nba'in en kötü takımlarından biri. kendisi minimum 15 dakika bulabilir ki, genelde sakatlanan kirk hinrich ve çaylak tony snell'den daha çok dakika çalacağı kesin. sacramento'da genelde 1 numara oynamıştı, ancak tarzı 2'ye daha yakın. koç tibadu malum, kariyeri düşüşteki 1 numaraları gayet iyi parlatıyor. (nate robinson, d.j augustin) ayrıca, kendisinin en büyük zaafı savunmasını geliştireceği en iyi adrese geldi.

yani özetle, iki taraf için de müthiş bir uyum söz konusu. bence başarılı olacak.
hesabın var mı? giriş yap