• jimmie åkessonsverigedemokraterna partisi lideri.
    turkiye'ye gelip surilere gelmeyin yer yok diyen bildiriler dagittigi icin sinirdisi edilmis parti lideri. muhtemelen 4 yil sonra da isvec'in basbakani. sinirdisi edilme sebebi izinsiz bildiri dagitmak imis bu arada.

partisi gecmiste %1 bile oy alamazken suriyeli gocmen dalgasi sonrasi %18 oy almayi basardi gecen secimlerde. cok sayida nazi sempatizani kisi partisinin uyesidir. kendisi buz gibi irkcidir ve sol kanat tarafindan olumune nefret edilen birisidir.

(bkz: sverigedemokraterna)
  • hayranı olduğu demirbaş şarl gibi türkiye'den siktir edilmiş ırkçı sd partisi genel başkanı. olaya gel asjasjadasd.
  • tam bir isvec vatanseveri. burada irkci yazanlar, ısvec'teki suclarin 90%'inin yabanci kökenliler tarafindan islendigini biliyorlar mi?
  • 2022 basindan beri hem svealand hem götaland'in kentlerinden habire catisma haberleri akiyor; toplam 281'yi bulmus. bu yaz durum o kadar kotuydu ki, polislerin uzun izne cikmasi bile huzursuzluk yaratmaya baslamisti.

åkesson da bunu cok guzel kullandi, gocmenlerden bile destek aldi hatta. o kadar ki, bunun parti toplantilarindan birine katilan (muhtemelen iranli) bir genc kadin "ben de gocmenim ama kendimi artik guvende hissetmiyorum, gelenler entegre olana kadar isvec'e goc sifirlanmali" diyordu.

iste isvec'in bir sonraki secimde direkt bu neo-naziye iktidari verecek duruma gelmesinin hikayesi de bu olmus oldu: "ben de gocmenim ama daha fazla goc istemiyorum." dove dove baltik denizi'ne atacaklar, haberi yok.
  • geert wilders'tan sonra sıra bu reis'e geldi. kurtar ülkeni 3. dünya ülke insanının işgalinden yiğidim.
  • kökenlerinde nazilik olduğu iddia edilen, aşırı sağcı, göçmen ve liberal politika karşıtı sverigedemokraterna partisinin lideri olan ve dün gerçekleştirilen isveç seçimlerinde yüzde 20'yi aşan bir oy alan partisiyle birlikte isveç çapında büyük bir şok yaşatmış politikacı.

zaten yüzde 12 ilâ 15 arasında bir oy oranına asrî olarak sahip olduğu bilinse de gerek sağ bloktaki diğer partilerden gerekse sol cenahtan hatırı sayılır bir oranda oy kapmış olan sverigedemokraterna, isveç siyasetinin güç dengelerinde hâli hazırda iktidarda bulunan sosyal demokratlarla beraber en büyük söz sahibi konumuna gelmiş oldu. 2005 senesinden bu yana partisinin başında yer alan ve ülkenin swedistan* hâline gelmiş olduğunu iddia edip bunun nedenini de merkez sol iktidarlar olarak kampanyası boyunca resmeden akesson, bu tavrından kendisi ve partisi adına müspet bir sonuç edinmiş gibi gözüküyor.

oyların yüzde 95'inin sayıldığı seçimlerde partisiyle toplam 349 sandalyenin en azından 73'ünü kazanmış gibi gözüken akesson'un, sağ blokta seçim ittifakı yapmış olduğu diğer partilerle birlikte toplam 175 ya da 176 sandalye kazanacağı tahmin ediliyor. bu da seçime blok ittifak hâlinde giren merkez sağ, aşırı sağ ve liberal-muhafazakâr sağın seçim sonrası da yola birlikte devam etmesi durumunda hükümeti tesis edebilecek rakamsal üstünlüğe erişmesi manasına gelmektedir.

akesson ve partisinin aldığı sonuçlarla birlikte isveç siyasetini ve hatta bu sonuçların dalga etkisiyle beraber iskandinav ülkelerin politik dengelerini çok enteresan günler bekliyor demekte bir beis görmemekteyim.
  • bugün sınır dışı edilen isveç, sverige demokrat partisi genel başkanı. kendisi büyük bir yabancı düşmanıdır. süreyli mültecilere isveç dolu gelmeyin yerimiz yok yazılı kağıtları izinsiz dağıttığından dolayı bugün türkiye'den sınır dışı edilmiştir.
  • 2005'ten beri sverigedemokraterna (isveç demokratları) başkanlığını yürüten, 1979 doğumlu isveçli politikacı.
  • tipini siktiğimin eşcinseli!
    isveç demokratlarının lideri.
    adı demokrat kendisi ırkçı.
    isveç mhp'sinin reisi.
    (belki heterodur bilmiyorum. içimden öyle geldi.)
  • (bkz: #103116757)
hesabın var mı? giriş yap