şükela:  tümü | bugün
 • antropolojide neandertallerin burun yapisini anlatirken ornek olarak kullanilan iki insandan biri (digeri de cyrano de bergeractir). harbiden buyuk bir burnu vardir kendisinin ve lakabi da schnozzoladir. metin senturk hesabi kendi burnuyla dalga gecmesiyle de unludur ayni zamanda.
 • 1980 yılında vefat etmiş amerikalı piyanist komedyen.
  stüdyolardan çok gece klüplerinde ya da canlı performans yayınlarda varlığını gösterebilmiştir.
 • as time goes by şarkısını yorumlayanlardan birisidir aynı zamanda.
 • james francis “jimmy” durante (10 şubat 1893 – 29 ocak 1980); amerikalı şarkıcı, piyanist, komedyen ve aktör.

  italyan-amerikalı mitch durante (1855-1929) ve margaret durante (1858-1936) çiftinin dört çoğunun üçüncüsü olarak brooklyn'de dünyaya geldi. new york çalışan sınıfının bir ürünü olarak durante, sekizinci sınıfta okuldan atıldı ve tam zamanlı ragtime piyanisti oldu. new york'ta saygı duyulan bir caz grubu olan "the original new orleans jazz band"e new orleans dışından alınan tek üye olmadan önce şehirde "ragtime jimmy" olarak ünlenmişti. 1920'de, grubun adı jimmy durante's jazz band olarak değişti.

  durante 1920'lerin ortalarında; müzik ve komedi üçlüsü clayton, jackson ve durante ile vodvil ve radyo yıldızı olmuştu. lou clayton ve eddie jackson durante'nin belki de en yakın arkadaşlarıydılar ve sık sık durante ile profesyonel işler için birlikte olurlardı. 1934'te, kendine özgü yorum ve düzenlemesiyle çıkarttığı "inka dinka doo" albümü hit oldu ve hayatının geri kalanının tema şarkısı haline geldi. bir yıl sonra durante, billy rose ile jumbo isimli bir müzikal sahneye koydu. aynı zamanda sessiz filmlerin efsanesi buster keaton ile başlayan film kariyeri the wet parade (1932), the man who came to dinner (1942), billy rose's jumbo (1962, 1935'teki oyunun filmi) ve mad, madi mad world (1963) ile devam etti.

  1963'te, durante september song albümünü çıkarttı. albüm en çok satanlar listesine girdi ve durante'nin bir sonraki nesil tarafından tanınmasını sağladı. as time goes by ve make someone happy parçaları sleepless in seattle filmiyle tekrar gündeme geldi. bu parçalar film'in soundtrack'inde de yer aldı.

  durante 1972'de felç geçirerek hayatının son dönemini tekerlekli sandalyede geçirdi. 29 ocak 1980'de kaliforniya santa monica'da zatürree'den öldü ve culver city'deki holy cross mezarlığına gömüldü.
 • "yükselenlere karşı nazik davranın, çünkü onlara düşerlerken yine rastlayacaksınız."
 • alamet-i farikası haşmetli burnu ve ağzından düşürmediği 9 size purosudur.
 • kendisini yeni joker filminin fragmanıyla tanımış bulunmaktayım.ben böyle bir sesi bunca yıl nasıl kaçırmışım?

  smile
 • jimmy durante
  1893-1980 yılları arasında yaşamış olan amerikalı şarkıcı, piyanist, komedyen ve aktör. büyük burnu sebebiyle kendisine koca burun (schnozzola) denmiştir ve bu da bir süre sonra onun lakabı olmuştur.
  yedinci sınıfta okulu bırakıp tam zamanlı ragtime piyanistliğe başlamıştır. orijinal new orleans jaz grubu ile new york’taki ilk jaz gruplarından birine katılmıştır. şarkıların arasına girip şakalar yapması zamanla bir durante tarzı olmuştur.
  1930’lu yıllarda popülerliği artmaya başlayan jimmy durante, 1934 yılında “ınka dinka doo” şarkısının müziğini yazmıştır ve bu şarkı kendisiyle özdeşleşmiştir. 1930 yılında roadhouse nights filmindeki daffy rolüyle sinema dünyasına adımını atmıştır. oynadığı veya seslendirdiği filmler arasında “ıt’s a mad mad mad mad world”, “frosty the snowman”, “the man who came to dinner” sayılabilir.
  popüler şarkıları arasında “ı’ll be seeing you”, “as the time goes by”, “frosty the snowman” gibi şarkılar yer alır. şarkıları film müziği olarak da kullanılmıştır. bunlar arasında sleepless in seattle filmindeki as the time goes by, the notebook filmindeki ı’ll be seeing you, orphan filmindeki the glory of love sayılabilir. son olarak da joaquin phoenix’in joker karakterini canlandırdığı aynı isimli joker filmindeki smile şarkısı vardır ve filmle çok güzel uyuşmaktadır.
  1933 yılında eddie cantor’unnbc radyo şovu ile başlayan radyo hayatı 1950li yıllarda tv şovlarına başlamasıyla da devam etmiştir. 1970 yılına kadar radyo ve tv hayatına düzenli olarak devam eden jimmy durante, 1972 yılında kalp krizi geçirmiştir ve aktif kariyerini noktalamıştır. hayatının geri kalanını tekerlekli sandalyede geçiren durante, 29 ocak 1980 yılında kaliforniye’da hayata gözlerini yummuştur.
  https://en.wikipedia.org/wiki/jimmy_durante
  https://open.spotify.com/…si=bqmg1cswtykf8zm5st1sea