şükela:  tümü | bugün soru sor
 • herhangi bir jinekolojik şikayetle ya da kontrol amaçlı muayene olmak istediğinizde jinekologlar tarafından yapılan muayene. bakirelik durumunuza göre genelde iki farklı şekilde yapılır. "ilişkiniz var mı?" sorusuna cevabınızla birlikte:

  - eğer ilişkiniz yoksa doktor elleriyle dudakları çeker bırakır, bir kaç kez uzatır içeriye bakar. ama muayenenin en zor anları bunlar değildir. her yerde yapılmamakla birlikte, doktor iki parmağının üzerine mavi bir jel sürerek "makattan bakmadık, ona da bakalım" der ve siz içinizden "makat mı dedi sanki bu" derken vıjk diye muayeneniz yapılmaya başlar, bir eli kıçınızda, diğer eli de karnınızda. bastırarak yumurtalıkların durumu kontrol edilir. ultrason için tuvalete sıkışmış olmanız gerekir, ultrason karnınızın üzerinden yapılacaktır ve görüntüleyebilmek için mesanenizin fazlaca dolu olması gerekir.

  - eğer ilişkiniz varsa, doktor garip bir plastik veya metal bir aleti önce vajinaya sokar sonra ayırmaya başlar. nereye kadar gördüklerini çok merak ediyorum, ya da vajinanın ne derece açıldığını. bu şekilde akıntı probleminiz var mı yok mu onu söyleyebilirler. daha sonra parmakları bu sefer vajinaya sokmak yoluyla yine yumurtalıklarınız kontrol edilir, karnınızdan da bastırılarak. ultrason için uzun bir çubuk kullanılır bu sefer, genelde kondom takılarak vajina içine sokulur. mesanenizin dolu olması gerekmez bu yöntemle, aksine tuvaletinizi yapmanız istenir. yanılmıyorsam bu şekilde ultrasonda daha düzgün bir gürüntü elde edilir.

  her ne şekilde muayene edilirseniz edilin acı hissetmezsiniz. biraz utanç duygusu olacaktır ama ne kadar çok muayene, o kadar çok arsızlık diyeyim ben. sonrasında rahatça açıp dayayacaksınız doktorun gözünün önüne. maalesef genelde bir problem olmadıkça doktora gitmediğimiz için çoğu kızın bu muayeneden haberi bile yok. ama yanlış, her bayanın mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanına görünmesi gerekir.

  (bkz: jinekolojik muayene masası)
  (bkz: vajinal tuşe)
 • türkiye'deki ekseri uygulamanın aksine sadece pelvis bölgesine değil (yani vajina, rahim ve yumurtalıklar), memelere de bakılması gereken muayenedir. ve fakat türkiye'de birçok jinekolog bunu atlar nedense. öyle ki memede fibroadenom şikayetiyle jinekoloğa gittiğiniz zaman bile memelerinizi muayene etmeyi aklının ucundan bile geçirmeyen jinekologlarla doludur bu memleket.

  edit: kaynar su ve temiz havlu uyardı; yabancı textbooklarda meme jinekolojinin konusu içinde yer alırmış ama türkiye'deki kanun ve uygulamada bu böyle değilmiş. türki tıp eğitim sisteminde ve ihtisasta meme, genel cerrahi uzmanlığı içindeymiş. *
 • jinekolog:ilişkiniz var mı?
  ben:yoo
  jinekolog:bakiresiniz yani
  ben:yoo
  jinekolog:ee?
  ben:ne?
  biliyor musunuz jinekologlar sahiden de bu soruyu soruyor.bu sorudan anladığınız''şu anda bir ilişkiniz var mı?''olunca cevap da bu olabilir pekala.sayın jinekolog soruyu değiştir gözünü seveyim yahu.
 • bir sikayetin olmadigi durumda, ilk regl olunan zamandan itibaren baslanarak, ilk cinsel iliskiyle beraber alti ayda bir, en gec senede bir duzenli yapilmasi gereken muayene.
  ilk gittigim doktorum, normal bir yasta regl olmussun, hatta su an yumurtlamissin, bak bu senin ureme sistemin boyle boyle calisiyor deyip ultrasondan yumurtaliklarimin-rahmimin ciktisini verdiginde kendimden daha emindim, cunku ne kadar biyoloji dersinden bilirsen bil, vucudunda bilmedigin seyleri doktorun anlatip saglikli oldugunu teyit etmesi sana kendini daha guvende hissettiriyor.
  ilk cinsel iliskinle beraber hem korunma sekillerini en ehil agizdan ogreniyorsun hem de bir sorunun, yolunda gitmeyen bir seyin olup olmadigi tespit ediliyor.
  ondan sonraki senelik takiplerin zaten gerekli. bunun icinde pap-smeardan duzenli yumurtlamaya kadar bir suru kontrol var.
  bugune kadar benim en rahat oldugum doktorlar erkekti, bunu da kendilerinde olmayan organa karsi daha hassas davranmalarina ve kadin kadinayiz ayol tavri olmadan, kadin hastalarina daha duyarli davranmalarinda yatiyor. zaten herhangi bir hastaliginiz yoksa muayene acisiz gececektir ve oldukca kisa surecek zaten. hissediceginiz tek sey biraz sogukluk, biraz da baski hissi olabilir, hepsi bu.
  doktorun da evli misniz bekar mi sorusunu kisisel algilamayin, evet acikca sorsa cinsel olarak aktif misiniz diye daha iyi, ama turkiye sartlarinda bu sorunun da cesur bir soru oldugunu kabul etmek lazim. bekarim ama bir iliskim var filan diyip gerekli mesaji verin yeterli.
 • bir cesit fobi.
 • insanı gerer.

  defalarca muayene olduğum halde, doktorum çok tatlı aşırı kibar bir hanım olduğu halde yine de öncesinde geriliyorum yahu. canımın acıması da değil sebep. o masaya yatana kadar kendimi sıkıyorum, zaten masaya yerleşmeye çalışırken her şey bitiyor.
 • içerisinde 1 adet, evli misiniz bekar mısınız diye soran jinekolog
  1 adet jinekolojik masa ve vajinal tuşe barındırır.

  ilk kez gidecek olanlar için ister istemez bir sıkıntı olacaktır. ancak bir kez olduktan sonra da dişçi koltuğundan daha farklı gelmemesi lazım insana. üstelik türkiye'de şanslıyız, sadece belden aşağı soyunup konuşa konuşa muayene olabiliyoruz, yurtdışında (en azından abd'de) çırılçıplak soyunup, şu ameliyata giderken giydiğiniz önlüklerden giydirerek muayene ediyorlar çünkü meme kontrolü de jinekolojik muayenenin bir parçası. soyunup üşümek bir yana bir de içinizde o buz gibi aletin* gezinmesi, kelimenin tam anlamıyla tüyleri diken diken ediyor.

  daha önce muayenin detayları yazılmış ama sorulardan kimse bahsetmemiş. özellikle ilk kez gidecek olanların çalışsınlar, soruların hepsi aynı.*

  -şikayetin ne olduğu (akıntı varsa yoğunluğu, kıvamı, koku, kaşıntı olup olmadığı vb)
  -genel sağlık durumu, kullandığı ilaçlar, alerji, önceden geçirilen ameliyat veya kronik hastalık, aileden gelen kalıtsal hastalıklar olup olmadığı,
  -adet döngüsü düzenli mi değil mi, ne sıklıkta regl olunuyor, periyodlar kaç gün sürüyor, ağrılı mı, süreç ağrılı mı?
  -en son adet döneminin başladığı gün,
  -aktif olarak cinsel hayatın olup olmadığı
  -önceden yaşanmış düşük, kürtaj olup olmadığı, varsa çocuk sayısı.
  -doğum kontrol yöntemi olarak ne kullandığı.

  en azından hiç doğum yapmamış ve jinekolojik muayene olma sebebi doğumla ilgili olmayan, rutin kontrol ve/veya adet düzensizliği, akıntı, mantar vb. bir şikayetle doktora başvurulduğunda sözlü sınav aşağı yukarı bu şekilde.
 • dünyanın en kötü jinekoloğuna da gitseniz o spekulumun oraya girecek. kötü jinenekologlar hart diye sokarken iyi jinekologlar önce başka bir muamele mi yapıyor lan? yalama var mı yalama? bu açıdan bakınca bu neyin havası cidden anlamadım. amlısınız ve jinekoloğa gitmişsiniz işte. ayrıca bence muayene filan yaptırmayın, boşuna masraf çünkü, hele tek eşliyseniz ve eşiniz de tek eşliyse yani sadece birbirinizi siqip amıyorsanız smear filan da hikaye. hehe. onun yerine beyin cerrahine gidin. bel fıtığı ciddi bir sorun, kim bilir belki de ön beyin yarıklanma defektiniz vardır. selamlar. heheh.

  edit: bunu durduk yere yazmadım, spekulumla aşka yaşarcasına tecrübesini anlatan bir yazıya cevaptı. yoksa manyak değilim. kız yazıyı silmiş, ayar da ortada kalmış.