şükela:  tümü | bugün
 • muayene öncesi vajeninizi yıkayıp temizlerseniz akıntı veya doğal vajen yapısı görülmez. bu nedenle muayene öncesindeki birkaç gün boyunca birkaç gün vajinal duş ve krem kullanımından kaçınmak uygun olur. ` : pis gidin demiyorum yanlış anlaşılmasın`

  adetliyken de muayene olunabilir bundan kaçınmamak gerekir ama adet kanaması hem laboratuvar testlerinin sonuçlarını hem de muayeneyi etkilediği için adet olmadığınız bir dönem daha uygun olacaktır.

  hamilelikten korunmayı düşündüğünüz için jinekolağa gitmek istiyorsanız adet olmadan gidin ki adetliyken vurdurmanız gereken iğne için bir ay daha beklemeyin.*
 • hekim olası iftiralara karşı kendini sağlama almak için muayeneyi mutlaka hemşire refakatinde yapmalıdır. *zaten speculum vermek, ışığı ayarlamak, kültür tübünü açıvermek, smear fırçasını vermek gibi aktiviteler için illa ki birine ihtiyaç vardır.
 • (bkz: cinsel sozluk)
 • spekulumu takıp once laboratuar testleri icin gerekli maddeleri (bkz: akıntı),(bkz: smear) alın daha sonra spekulumu cıkarıp parmakla muayene yapın.sırası onemlidir.
 • erkekseniz gitmeyin.
 • doktorun aletlerini kırmayin
  (bkz: #8750896)
 • yeşil sarı veya süt kesiği akıntı, kaşıntı, koku, idrar yaparken yanma, ilişki sırasında ağrı veya ilişki sonrası (ilk ilişki değil elbette) kanama gibi şikayetleriniz varsa adetli değilken muayene olmanız önerilir. adetli değilken başlayan akıntınızın kokusu rengi kıvamı adetli iken değerlendirilemez. idrar ya da vajina kültürü alınamaz, smear alınamaz. ayrıca eğer kondom kullamıyorsanız mümkünse muayeneye gitmeden önce 3 günlük cinsel perhiz yapın , özellikle de doktorunuz size önceden smear planladığını söylemişse. smear planlamamışsa bile akşam ya da o gün kondomsuz ilişkiye girip akabinde vajinanızda spermler cirit atarken muayene olmaya çalışmanız pek hoş olmaz.
  önemli bir nokta da eğer zamansız ( yani beklediğinizden geç ya da erken) sebebi belli olmayan ve her zamankinden farklı yoğunlukta veya görünümde kıvamda bir kanamanız varsa kanamanın geçmesini beklemeden muayeneye gidin. özellikle de korunmadan ilişkiye giriyorsanız kondomu arada ihmal ediyor, hapları içmeyi unutuyor ya da çok güvenli olmayan geleneksel olarak tabir edilen geri çekme , takvim vb. yöntemler kullanıyorsanız veya yaşınız 40 ve üzerinde ise.
 • idrar kaçırma şikayeti olan hastayı muayene ederken karşısında durmayın. hasta muayene masasına yatırılır ve idrar kaçırıp kaçırmadığını anlamak için öncelikle ıkındırılır. bu esnada daha net görebilmek için hastanın karşısında durursanız, hasta gerçekten idrar kaçırıyorsa ve giyecek yedek kıyafetiniz de yoksa tüm günü çiş kokulu olarak geçirebilirsiniz.
 • muayene olacak hastaya spekulum yerleştirmeden, tuşe yapmadan önce evli olup olmadığını ya da vajinal muayene için uygun olup olmadığını sorun. ne olur ne olmaz, evlenmek zorunda kalabilirsiniz.