şükela:  tümü | bugün
  • bir takım kürt kadın hareketidir. kürtçe kadın kelimesinden türeyen kadın hareketidir bir anlamda. aksu bora'nın yerel feminizm konulu bir makalesinde denk gelince üzerine biraz kürt feminist hareketlerine bakmak istedim. ne de olsa hdp ve kadın hareketi aslında toplumsal bağlamda çok önemli.

tıpkı marksist feministler gibi bunlar da kadın hareketini toplumsal kürt hareketinden ayırt etmeden ele alıyorlar. marksist bacılar nasıl ki kadının kurtuluşunu işçi sınıfının kurtuluşunda görüyorsa kürt feminist hareketi de kendi ekseninde, ana dil, anadilde eğitim gibi konular çözülmeden feminist hareketlerin başarılı olamayacaklarını düşünmektedirler.

eski dönemlerin jujin, kirpi, roza gibi kürt kadın dergilerine bakıldığı zaman yazıların türkçe yazılmasına karşın en büyük sorunun kadın değil de ana dilde yazmak, ana dilde eğitim görmek gibi konularda yoğunlaştığı görülmektedir.

bunun da başlıca sebebi olarak yazarların türkçe eğitim almış olmaları gösterilir.

kürt feminizmi hem genel anlamda kadının toplumdaki yerini eleştirir hem de türk feminizimini burjuva bulur.

jineoloji de ortaya henüz atılmış bir kavramdır.

aksu bora bianet'e verdiği bir ropörtajda jineoloji ve kürt feminizmi ile ilgili şunları dile getirmektedir:

"bu sadece kadın örgütlerine bakarak anlaşılabilir bir süreç değil, türkiye'nin politik gündemindeki değişimlere de bağlı. kürt hareketi içinde kadın varlığı hep çok ağırlıklı ve önemli oldu ama feminizmle ilişkileri değişti. şimdi feminizme değil ama "jineoloji" dedikleri bir şeye sahip çıkıyorlar. bunun ne olduğunu tam olarak anlayabildiğimi söyleyemeyeceğim.

"müslüman feministler" için de benzer bir şey söyleyebilirim. feminizmle ilişkileri 90'lara göre daha mesafeli (bu mesafe tek yanlı değil anladığım kadarıyla) ve kendi aralarındaki farklılaşma da 90'lara göre daha fazla gibi görünüyor.

feminizmin bu karşılaşmalardan sonra nasıl değiştiği ise son derece zor bir soru. 2000'lerde artık bir ana gövdeden bahsetmek bile güç, çok sayıda örgüt, çok sayıda yaklaşım ve çatışmalı bir hareket alanından söz etmeliyiz. artık "feministler" ile kürt hareketi yahut dindar kadınların ilişkilerinin nasıl yürüdüğü sorusunun kendisi geride kalmış görünüyor. bütün politik hareketler içinde feministler, en azından feminizan eğilimler var, bunların feminizm kavrayışları ve politikaları, öncelikleri, dilleri birbirinden epey farklılaşıyor."