şükela:  tümü | bugün
 • biten yaz sezonunun en iyi animelerinden birisidir. absürtlüğün ve kara mizahın dibine vuran bir seridir ayrıca. kesinlikle bir göz atılması gereken serilerden. konusuna gelirsek:

  konu post-apokaliptik bir dünyada geçer. yıllarca düşen doğum oranlarından sonra insanoğlu sayı olarak çok azalmış, dünya üzerindeki pek çok ülke ve şehir boşalmıştır. topu topu bir avuç insan medeniyetin kalıntıları olarak dünya üzerinde yaşamaktadır artık. ve dünya perilerin hakimiyeti altındadır. bu peri denilen yaratıklar minicik, sihirli güçleri olan, insan benzeri şeylerdir. ifadeleri de pek bir süperdir.

  sürekli eğlence ve şeker arayışında olan bu periler arada ufak sorunlara da yol açmaktalardır tabii. işte burada ana karakterimiz watashi devreye giriyor. insanlığın önemi ve de dönemi henüz tam olarak bitmiş değildir, bunu duyan watashi de büyükbabasının görevi olan periler ile arabuluculuğu yeni jenerasyon olarak devam ettirmek için memleketine dönmeye karar verir ve görevi devralır. tabii ki bu iş beklediği kadar basit olmayacaktır ve başına bin bir olay gelecektir.

  olayların devamı için izleyiniz efenim. kendinize bir iyilik yapınız. ayrıca eklemeden edemeyeceğim, açılış ve kapanış şarkıları pek bir hoştur.
 • sevimli karakter tasarımlarına, animeye hakim pastel tonlara bakınca kawaii olmaktan başka bir vasfı olmayan sıkıcı bir anime olduğu izlenimini verse de aslında kafası çok güzel bir animedir. fazla bir beklenti içine girmeden başlamama rağmen sonuna geldiğimde gözümde 2012'nin en iyi animelerinden biri olmuştur. izlediğim animeler içinde ana karakteri en normal, en insan gibi olan animelerden biri. bir de buradaki koca ağızlı şapşal perilerin tiplerine ve konuşmalarına bitmekteyim. böyle masamda "ningen-san ningen-san" diye koşturan perileri kuş lokumu ile beslemek istiyorum.

  anime birbirinden bağımsız hikayelerden oluşmaktadır. bir bölümde türk mutfağından bile bahsedilmektedir. ıssız bir adaya düştüklerinde watashi ve depresif perilerin ülke kurduğu bölüm ile milletin kendini bl alemlerinde kaybetmesini müteakip gerçekten bir manganın içinde kaldıkları hikaye favorilerimdir.
 • absürt, sarkazm, satir gibi kategorilere ilginiz varsa keyifle izleyebileceğiniz eğlenceli ve hafif bir anime. bazı bazı kendini tekrar eden ve gereksiz uzatılan kısımları haricinde akıp gidiyor. baş karakterimiz ve periler* arasındaki diyaloglar özellikle ilgi çekici.
 • belli bir konusu olmayan, olayları arc olarak anlatan, anime ismi anlamını "insanlığın düşüşü" insanlığın gerilemesi" veya "insanlığın çürümesi" olarak çevirebileceğimiz underrated animelerden biri bu da. ben en çok ana karaktere takıldım. bi kere adı watashi yani ben demek. görünüşte çok kibar birisi. iyilik dolu birisi. ama aslında tam bir tilki. çok kurnaz ve gözlemci fakat iyiliği ön planda tutuyor. ayrıca esprili, ironik yorumları seviyor. hayata karşı da karamsar bir bakış açısı var. böyle bir karakter için bile izlenir. mimiklerini çok sevdim ben.

  animede çok fazla sayıda gönderme vardı. baya dikkatli izlemek lazım. ada bölümü benim favorim. tüm göndermeleri yakaladım diyen varsa yeşillendirebilir.

  --- light novel spoiler ---

  şok oldum ben. light novel sonunda, oyuncu kadrosundaki diğer herkes gibi, watashi'nin de, yaşayan son insan joshu-san ile iletişim kurmak için insan kılığına girmiş uyuyan bir peri olduğu ortaya çıkıyor.
  --- spoiler ---

hesabın var mı? giriş yap