şükela:  tümü | bugün
  • fransız ihtilalinde burjuva yanlısı ılımlı kanat.önceden jakobenler arasında yer alan üyelerden meydana gelen bu grup daha sonra bu klüpten atıldı.klüp ismini gironde idare bölgesinden alır.kralın idamına karşı çıkmaya çalışmışlar ancak başaramamışlardır.büyük burjuvanın egemenliğini devirmişler,daha sonra jakobenlerin ilerleyişini engellemeye çalışmışlardır.fakat jakobenler tarafından devrilmişlerdir.liderleri brissot,diğer önemli kişileri vergniaud,buzot ve roland'dır.
  • kendisi de bir jironden olan pierre victurnien vergniaud'un dudaklarından dökülen "ihtilal, satürn gibi, kendi çocuklarını yiyor." veciz sözünde bahsi geçen, xvi. louis'nin kellesi gitmesin diye diretmelerinden kelli, kendilerini ihtilalin öğle yemeği halinde bulan çocuklar. jakobenler bu dayıların en hassas bölgelerinden, amiyane tabirle, kan almışlardır.
  • 1794'te robespierre'nin idamı ve jakobenlerin düşüşü ile ortaya çıkan boşlukta yükselen napolyon ve daha sonrasında gelen kral louis'in kardeşinin gelişi ile birlikte ülkeye hakim olan monarşizmi görselerdi ne olurdu acaba diye merak ettiğim oluşum. bu durumda jakobenler ile el ele verirler miydi acaba? bu adamlar tam manasıyla monarşist değillerdi. jakobenler o kadar cumhuriyetçi ve o kadar anti-monarşistilerdi ki bu insanlar karşı tarafı oluşuturdular. tıpkı 1950'lerdeki dp-chp gibi.

    ya da biz okuduğumuz kadarıyla 250 yıl önceki olaylara hakimmişiz gibi davranyoruz.
  • fransız devrimi sırasında etkinlik gösteren siyasal partidir. devrimin ilk günlerinde jakobenlerle uyum içerisinde etkinlik göstermiş, hatta yasama meclisinde brissot, marie-jeanne roland gibi önderiyle ağırlık kurmuşlardır. devam eden süreçte kralın haklarının elinden alınmasıyla 1792 konvansiyonu nda çoğunluğu ele geçirmişlerdir ve fransa yı istilayla tehdit eden avrupa ülkelerine savaş açmışlardır. nisan 1793 tarihinde ordu başkomutanı charles francois dumouriez'in kaçmasından sonra, konvansiyon meclisine saldıran jakobenler tarafından tutuklandılar ve bir çok parti üyesinin giyotinle başı kesildi.