şükela:  tümü | bugün soru sor
2 entry daha
 • ihd'den bilici, "diyarbakır'da jitem'e ait olan binanın yakınındaki restorasyon çalışması sırasında altı kişiye ait kemiklerin bulunduğunu" açıkladı; kazı çalışması savcılık eşliğinde yapılıyor.

  diyarbakır'da bir dönem jandarma istihbarat ve terörle mücadele merkezi (jitem) olarak kullanılan bina ile diyarbakır kapalı cezaevi ve adliye sarayı'nın bulunduğu saraykapı'daki restorasyon çalışmaları sırasında insan kemiklerine rastlandı.

  diyarbakır cumhuriyet savcılığı, olay yeri inceleme ekipleri, adli tıp uzmanları ve arkeologlar olay yerinde kazı çalışması yürütüyor.

  konuyla ilgili bianet'e konuşan insan hakları derneği (ihd) diyarbakır şube başkanı raci bilici, kendisinin de kazı çalışması yürütülen alanda olduğunu, altı insana ait kafatası ve kemiklerin çıkarıldığını açıkladı ve "kemiklerin, 90'larda işlenen cinayetlerin ardından buraya atılmış olmasından şüpheleniyoruz" dedi.

  bilici, kemiklerin, diyarbakır cezaevi'nin müze çalışmaları ile il turizm müdürlüğü'ne bağlı ekibin yürüttüğü kazı çalışmasında bulunduğunu, hemen savcılığa haber verildiğini anlattı.

  "insanlar o alana rastgele atılmış" diyen bilici, "eski pkk itirafçısı ve jitem elemanı abdülkadir aygan da bu binanın jitem'in merkezi olduğunu söylemiş ve insanların burada infaz edildiğini açıklamıştı" dedi.

  yakınlarının burada olduğunu düşünen ailelerin kendilerine daha önce de başvuru yaptığını söyleyen bilici, bu olayın ardından başka başvuruların da gelmesini beklediklerini ve başvurular doğrultusunda savcılığa müracaat edeceklerini ifade etti.

  "cinayetlerin faillerinin ortaya çıkması için dernek olarak, ailelerin talep ettiği doğrultuda üzerimize düşeni yapacağız."

  bilici, "kazı çalışmaları toplu mezar prosedürlerine uygun yürütülüyor mu?" sorusunu da şöyle cevapladı:

  "kazı çalışması savcının gözetiminde yürütülüyor. olay yeri inceleme ekipleri, arkeologlar ve adli tıp uzmanları alanda bulunuyor ve delillerin kaybolmaması için titizlik gösteriliyor."

  bulunan kemikler, kimlik tespiti için adli tıp merkezi'ne yollanacak. (as)

  http://www.bianet.org/…bakirda-jitemin-toplu-mezari
 • karşısında türk basını ve halkı gibi sözlükçülerin de 3 maymunu oynadığı olaydır.

  güneydoğu anadolu'da yaşanan her olaydan sonra "dövlet bize bokmiyir" bkz'ını koyup, "yea bunlar toprak istiyor" diyen, faşist deyince "ota boka faşist demek" başlığı ile cevap veren, uzun cümleler yazıp sonuna benim kürt arkadaşlarım da var koyan, "bu ülkede kürt cumhurbaşkanı bile olmuş daha ne istiyorsunuz" diyen sözlükçüleri bu başlık altına da bekliyoruz.

  devletin çok değil 15-20 sene öncesinde yaptığı insanlık suçları hakkında net deliller bulunuyor her şeyin dile getirilebildiği sözlükte 2 günde 6 entry giriliyor...
 • taraf gazetesinin yazdığı bir haber olmadığından "ordu yıpratılıyor" sloganı eşliğinde savuşturulamayacak skandal.
 • vicdansizligin ortaya ciktigi anda bize jitemin ne kadar tehlikeli bir yapilandirma oldugunu gosteren kemiklerdir. ulusalcilar susuyor bu kemikler karsisinda cunku biliyorlar orada olan yargisiz oldurmeleri ve bu yuzden utanclarindan konusacak kelime bulamiyorlar. konussalar da boyunlari bukuk olacak cunku suclular. hepimiz az bucuk sucluyuz, sustugumuz ve susarak suca ortak oldugumuz icin sucluyuz.
 • türk intikam tugayı ekşi hücresinde geviş getiren ırkçıların, kan içmek için gece karanlığını beklerken asılı duran ulusalcıların, 10 yılda 15 milyon genç yaratıp bir o kadarını da rejimin bekası için katleden kemalistlerin, beslendikleri eli daha fazla ısırmamak için beyaz türk solculuğu oynayan beyaz türk milliyetçilerinin kuzuların sessizliğine oynayıp, türkiyenin hızlı gündeminde unutulmasını bekledikleri, genelkurmayın ısrarla yok saydığı lakin ergenekonkafaların aynı disiplinli ısrarla kendilerinin kurduğunu beyan edip omerta yeminini bozduğu jitemin kanla suladıkları gül bahçelerinde bulunan, annelerinin beyaz torosla götürüldükten sonra hala yollarını gözledikleri evlatlarına ait fail i meşhurların, devlet tarafından adaleti sağlamak amacıyla aranıp bulunacağı yerde kazara ortaya çıkmasının gerçekten utanç verici olduğu hadise.

  (bkz: askeriyemiz ak parti iktidarını kucağına oturttu)
 • diyarbakır'da bir dönem merkez kapalı cezaevi ve jitem merkezi olarak kullanılan bölgede yapılan restorasyon çalışmalarında insan kemiklerine rastlanıldı.

  diyarbakır'ın merkez sur ilçesi saraykapı semtinde bulunan ve 1990'lı yılarda jitem merkezi, jandarma merkez komutanlığı, diyarbakır kapalı cezaevi ve diyarbakır adliye binasının bulunduğu alanda insanlara ait 6 kafatası ve kemikler bulundu.

  boşaldıktan sonra tarihi yapılar olduğu için restorasyon çalışmaları süren jitem, jandarma merkez komutanlığı ve kapalı cezaevi arasındaki bahçede arkeologlar restorasyon çalışmaları yaparken toprağa gömülü insanlara ait 6 kafatası ile kemik bulunca durumu diyarbakır arkeoloji müzesi ile polise bildirdi. olay yerini güvenlik çemberine alan polis, cumhuriyet savcılığına bilgi vererek, insanlara ait olduğu belirlenen kemikleri muhafaza etti. savcılığın emriyle 6 kafatası ile insanlara ait çok sayıda kemik parçası torbalara konuldu.

  birçok faili meçhul cinayeti işleyen jitem merkezinin bulunduğu ve halk arasında saray kapı olarak bilinen bölgede bulunan kemiklerin faili, cinayetlerde kaybolan kişilere ait olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. yetkililer, bulunan kemik parçalarının ne zamana ait olduğu konusunda bilgi sahibi olmadıklarını, yapılacak olan araştırmanın sonucunda bunun netleşeceğini söyledi.

  insanlara ait olduğu belirtilen kemikler dna testi yapılması için istanbul adli tıp merkezine gönderildi.

  http://haber.sol.org.tr/…mikleri-cikti-haberi-50383
 • jitem kazısında kafatası ve kemikler çıktı

  diyarbakır'da bir dönem merkez kapalı cezaevi ve jitem merkezi olarak kullanılan bölgede yapılan restorasyon çalışmalarında 6 insan kafatası ve kemiklerine rastlanıldı.

  cumhuriyet/ diyarbakır- diyarbakır’da eski cezaevi ile jitem’in bir dönem kullandığı sur bölgesinde kültür ve turizm bakanlığı tarafından restorasyonu yapılan içkale bölgesinde çalışmalar yapıldığı esnada, insan kemikleri bulundu. olay yerini güvenlik çemberine alan polis, cumhuriyet savcılığına bilgi vererek, insanlara ait olduğu belirlenen kemikleri muhafaza etti. savcılığın emriyle 6 kafatası ile insanlara ait çok sayıda kemik parçası torbalara konuldu. halk arasında saray kapı olarak bilinen bölgede bulunan kemiklerin faili meçhul cinayetlerde kaybolan kişilere ait olabileceği belirtildi. yetkililer, bulunan kemik parçalarının ne zamana ait olduğu konusunda bilgi sahibi olmadıklarını, yapılacak olan araştırmanın sonucunda bunun netleşeceğini söyledi. söz konusu alan restorasyon için il kültür müdürlüğü’ne devredildiğinde çok sayıda sahte araç plakası bulunmuştu.

  http://cumhuriyet.com.tr/?hn=307068
53 entry daha