şükela:  tümü | bugün
 • napolyon'un en unlu prenslerindendir. bir hancinin oglu olan murat gonullu askerlige yazildiktan sonra devrim sirasinda hizla ilerledi. italya'da napolyon'un yaverligini yapti ve imparatorluk doneminde paris valiligi, buyuk amirallik ve imparatorluk prensiligi gibi gorevlere geldi. fouche ve talleyrand'in icinde bulundugu bir komploya karismasina ragmen napolyon onu affetti ve joachim napolyon adiyla napoli kralligina getirdi. napolyon'un elbe'den kacarak fransa'ya dondugu yuz gun'de napolyon'a katildi. waterloo savasi sonucu napoli'de kralligina tekrar egemen olmaya calisirken kursuna dizilerek olduruldu.
 • marengo'daki cesareti sayesinde maresal ve buyuk amiral rutbelerine ve prens unvanina sahip olmustur.
 • napoleon bonaparte 'in eniştesi.fransız ihtilalini sona ermesinde rol oynadı.napoleon'la birlikte direktuvar binasına kılıçlarını çekerek giren murat, bonapartist iktidarın başlangıç cümlesini yazanlardan biri olmuştur.
 • 1767-1815 yılları arasında yaşamıştır.
 • mezarı pere lachaise'de yılmaz güney'in mezarının arka tarafında (en fazla 10 m) bulunan fransız kral, prens, asker.
 • napolyonun mısır seferinde parlamış süvari. tarihçilere göre atak bir süvari zayıf bir siyasetçi.
 • mısır'daki abukır savaşı'nda ilk çarpışmadan galip çıkan, daha önce de ruslara karşı savaşmış tecrübeli mustafa paşa komutasındaki osmanlı askerleridir. daha sonra yaralı fransız askerlerinin öldürülmesi emredilir. bunun üzerine fransız birlikleri emir almadan dağınık bir şekilde saldırıya geçer. bunu fırsat bilen murat da hızlı bir şekilde osmanlı komuta çadırına girmiş ve mustafa paşa'yı yakalayarak birebir dövüşe girmiştir. murat kılıcıyla mustafa paşa'nın iki parmağını kesmiş. buna karşılık olarak herhalde silahsız olan mustafa paşa da murat'ın çenesine sağlam bir yumruk indirmiş. komutansız kalan osmanlı askerleri de panik içinde bir kısmı akka kalesine sığınmış diğer kısmı da 2 mil açıkta olan ingiliz gemilerine ulaşmaya çalışırken ölmüş.

  milliyetçi söylemleri hayli yüksek wikipedia yazısına göre bu savaşta sadece 1000 fransız askeri ölürken, osmanlı çoğu boğulmak üzere 10000 asker kaybetmiştir.

  http://en.wikipedia.org/…ki/battle_of_abukir_(1799)
 • çok enteresan bir adamdır. soyu halen devam eder, 43 yaşında bir torunu vardır ama kağıt üstünde prenstir. torun da ne havalı olur aq "büyük büyük dedem napolyon lan benim" diye. malum napoleon'un oğlu(ii napeleon) 20 yaşında ölüyor ve soyu kardeşlerinden yana halen bugüne gelse de kendinden yana gelmiyor. direkt bir gen aktarımı yok yani. neyse benim diyeceğim şu, bu adamın adı neden murat lan? yıllardır merak ederim. yedi göbek fransız bu adam ve adı murat amına koyim. ve düz murat da değil joachim. joachim murat. joachim löw olur olm murat nasıl ya...
 • napoleon dönemini yansıtan sosyal değişimin büyük bir örneğidir. bir hancının oğlu iken napoli kralı olmuştur. fransız devrimi ile, kan bağı gereği olmadan yetenekleri ile yükselebilme şansı yakalamış bir asker.
  bir süre baba işini yaptı. sonra, sıradan bir asker olarak şubat 1787'de, orduya yazıldı. monarşinin düşüşüyle devrim ordusuna girdi ve hızla yükseldi. 1795'te, paris'te napoleon'u destekledi. italya ve mısır seferlerinde onu takip etti.
  napolyon'un kız kardeşi carolina bonaparte ile evlendi. iki kız ve iki erkek çocuğu oldu. 1800 yılında vekil olarak seçildi. fransa meclisi onu, birinci tümen kumandanı ve paris valisi olarak atadı. 1804'te, imparatorluk mareşali ve iki yıl sonra grandük oldu. 1808'de napoli kralı ilan edildi.
  asker ve süvari kumandanı olarak, bütün savaşlarda napoleon ile beraber oldu.
  yeni görevi, murat'a, kumandanlığa devam etmesine engel olmadı. rusya seferine ve lipsia savaşına katıldı. bu bozgun sonrası, avusturya ile ayrı bir barış yaparak tahtını korumaya çalıştı. yüz gün olarak bilinen süreçte yeniden iktidara geçen napoleon'un yanında yeraldı. 1815'te, avusturya imparatorluğu ile yapılan tolentino savaşı'nda yenildi. 20 mayıs 1815'te yapılan antlaşma, düşüşünün onaylanması oldu. napoleon'un ikinci düşüşü sonrası, murat, nüfuzunu yükseltmek için korsika'dan napoli'ye kaçtı. yakalandı, yargılandı ve bizzat istediği kanuna göre ölümle cezalandırıldı. 13 ekim 1815 tarihinde castello di pizzo, calabria'da kurşuna dizilip idam edildi.