şükela:  tümü | bugün
 • napolyon'un en unlu prenslerindendir. bir hancinin oglu olan murat gonullu askerlige yazildiktan sonra devrim sirasinda hizla ilerledi. italya'da napolyon'un yaverligini yapti ve imparatorluk doneminde paris valiligi, buyuk amirallik ve imparatorluk prensiligi gibi gorevlere geldi. fouche ve talleyrand'in icinde bulundugu bir komploya karismasina ragmen napolyon onu affetti ve joachim napolyon adiyla napoli kralligina getirdi. napolyon'un elbe'den kacarak fransa'ya dondugu yuz gun'de napolyon'a katildi. waterloo savasi sonucu napoli'de kralligina tekrar egemen olmaya calisirken kursuna dizilerek olduruldu.
 • marengo'daki cesareti sayesinde maresal ve buyuk amiral rutbelerine ve prens unvanina sahip olmustur.
 • napoleon bonaparte 'in eniştesi.fransız ihtilalini sona ermesinde rol oynadı.napoleon'la birlikte direktuvar binasına kılıçlarını çekerek giren murat, bonapartist iktidarın başlangıç cümlesini yazanlardan biri olmuştur.
 • 1767-1815 yılları arasında yaşamıştır.
 • mezarı pere lachaise'de yılmaz güney'in mezarının arka tarafında (en fazla 10 m) bulunan fransız kral, prens, asker.
 • napolyonun mısır seferinde parlamış süvari. tarihçilere göre atak bir süvari zayıf bir siyasetçi.
 • mısır'daki abukır savaşı'nda ilk çarpışmadan galip çıkan, daha önce de ruslara karşı savaşmış tecrübeli mustafa paşa komutasındaki osmanlı askerleridir. daha sonra yaralı fransız askerlerinin öldürülmesi emredilir. bunun üzerine fransız birlikleri emir almadan dağınık bir şekilde saldırıya geçer. bunu fırsat bilen murat da hızlı bir şekilde osmanlı komuta çadırına girmiş ve mustafa paşa'yı yakalayarak birebir dövüşe girmiştir. murat kılıcıyla mustafa paşa'nın iki parmağını kesmiş. buna karşılık olarak herhalde silahsız olan mustafa paşa da murat'ın çenesine sağlam bir yumruk indirmiş. komutansız kalan osmanlı askerleri de panik içinde bir kısmı akka kalesine sığınmış diğer kısmı da 2 mil açıkta olan ingiliz gemilerine ulaşmaya çalışırken ölmüş.

  milliyetçi söylemleri hayli yüksek wikipedia yazısına göre bu savaşta sadece 1000 fransız askeri ölürken, osmanlı çoğu boğulmak üzere 10000 asker kaybetmiştir.

  http://en.wikipedia.org/…ki/battle_of_abukir_(1799)
 • çok enteresan bir adamdır. soyu halen devam eder, 43 yaşında bir torunu vardır ama kağıt üstünde prenstir. torun da ne havalı olur aq "büyük büyük dedem napolyon lan benim" diye. malum napoleon'un oğlu(ii napeleon) 20 yaşında ölüyor ve soyu kardeşlerinden yana halen bugüne gelse de kendinden yana gelmiyor. direkt bir gen aktarımı yok yani. neyse benim diyeceğim şu, bu adamın adı neden murat lan? yıllardır merak ederim. yedi göbek fransız bu adam ve adı murat amına koyim. ve düz murat da değil joachim. joachim murat. joachim löw olur olm murat nasıl ya...
 • kendisi napoléon ordularının başında bulunarak başkent madrid sokaklarını istila etmiştir. general murat yönetimindeki birlikler isyan eden ıspanyol halkını ezmiş ve öldürmüştür. bununla ilgili francisco de goya'nın 1814'te "2 mayıs 1808 memlüklerin saldırısı" adlı eserinde isyan eden halka saldıran fransız ordusuna bağlı magriblileri resmetmiştir.
hesabın var mı? giriş yap