şükela:  tümü | bugün
 • ss-standartenführer joachim peiper 1915 yilinda dogmustur. 1934 yilinda lssah (leibstandarte schützstaffel adolf hitler 'in kisaltilmisi; daha sonra bu organizasyondan 1.ss zirhli tumeni lssah dogmustur)' a katilmistir. o yillarda nazi orgutune bagli diger hucum kitalari olan sstk (ss totenkopf) ve ssd (ss das reich)' da da birer kardesi gorevlendirilmisti. hizli bir yukselis gosteren peiper 1938-1941 yillari arasinda himmler'in kurmay subayi olarak calismistir. daha sonra 1. ss zirhli tumeni lssah'da 2. mekanize piyade alayi komutani ve 2. zirhli tugay komutanligi gorevlerinde bulunmustur. 1943 yilinda von manstein komutasnda gerceklestirilen kharkov savunmasi ve karsi saldirisinda gosterdigi cesaret ve basaridan dolayi knight's cross ile odullendirilmistir. peiper daha sonra 1944 araliginda kuzey fransa-belçika bolgesindeki ardenne ormanlarindan yapilan alman karsi saldirisinda (battle of the bulge) kampfgruppe peiper (peiper savas grubu) komutanligina atanmistir. bu gorevdeyken malmedy kasabasinda ele gecirilen amerikan savas esirlerinin kursuna dizilmesine adi karismistir. savas sonrasinda nuremberg yargilamalarinda olume mahkum edilmis fakat 1956 yilinda serbest birakilmistir. joachim peiper 1976 yilinda kimligi bilinmeyen kisilerce oldurulmusutr.
 • malmedy'de amerikan sava$ esirlerinin oldurulmesiyle ilgili olarak daha sonra "emrimdeki adamlarin cogunun ailesi muttefik bombardimanlarinda olmu$tu, bazen emirlerimi dinlemediler. olanlar icin uzgunum." $eklinde aciklama yapmi$ olan waffen ss subayi. $uphesiz bu insanlikdi$i esir katliaminda buyuk ihmali vardi ama nedense muttefik esaretinde ce$itli $artlar altinda olume terkedilen hatta sirf eglence icin vurulan alman sava$ esirleri hic anilmaz da her yil ardennes taarruzunun yildonumunde bu olay gundeme getirilmeye cali$ilir. peiper sava$tan sonra fransa'ya yerle$mi$tir. burada kendisini olduren ki$iler yasadi$i bir fransiz sol orgute mensup teroristlerdir.
 • komuta ettiği kampfgruppe peiper ile wacht am rhein harekatının kuzey kanadındaki en derin yarmayı yapmı$tır.

  sava$tan sonra fransa'ya yerle$mi$, bir grup komünist tarafından buradaki evinde 1977 yılında öldürülmü$tür.
 • 13 temmuz 1976 yılında bir grup komunist tarafından canice öldürülmüş savaş kahramanı. kharkov'da ss generali manstein'ın en güvendiği albaylardan biri olan peiper malmedy katliamından sorumlu tutularak müttefiklerce idam istemiyle yargılanmış fakat idam cezası almamıştır.
 • alman tarihinin en genç albayı olan waffen ss subayı.
 • modern dünyada sempati duyacabileceğim ender yiğit komutanlardandır. yaşadığı dönemde yapabileceği en iyi şeyleri yapmıştır.

  übermensch gibi birşey. başarılı, karizmatik, zeki, yakisikli. yok yok adamda. daha sonra ve bugünlerde savaştığı amerikalılar ve ingilizler bile kendisine hayran.

  2.ci dünya savaşı sonrasi dünyanın hakimi olan abd'nin en korktuğu ve engellediği böyle kişilerin çıkmasıdır.
  bu yüzden 2.dünya savaşı sonrası avrupayı, batıyı boş beleş gurursuz... siz bunları imanlı diye okuyabilirsiniz insanlarla doldurdu ve doldurmaya devam ediyorlar.