şükela:  tümü | bugün
 • asoiaf evreninde tywin lannister'in karısı.

  --- spoiler ---
  tywin ile düğünlerinde mad king sarhoş iken bunun memelerine, kalçasına bakıp "bunu yatırıp bir posta geçsem mi üstünden; tywin ne dersin" demiştir. tywin'in ne kadar kindar birisi olduğunu sonradan gördük. mad king bununla yatmadı ise o da o fikir gecenin ilerleyen saatlerinde aklından çıkmasıyla olmuştur. yoksa jaime ve cercei acaba mad king'den mi ?

  --- spoiler ---
 • ser jaime lannister, cersei lannister ve tyrion lannister'ın annesidir.

  --- spoiler ---

  tyrion lannister'ı doğururken ölmüştür. bunun için tywin lannister, oğlu tyrion'ı hiç sevmemekte ve veliahtı olarak jaime'yi görmektedir.

  --- spoiler ---
 • joanna, cersei ve jaime arasında yaşanan ilişkiyi başından beri bilen tek kişiydi. jaime ve cersei basılınca jaime'nin odasını kalenin bir ucuna aldırmıştır. eğer tyrion'u doğururken ölmeseydi bu ilişki ilerlemeden bitecekti muhtemelen.

  joanna, martell prensesi ile yakın arkadaştı. martell prensesinin çocukları oberyn ve elia ile kendi çocukları jaime ve cersei'yi evlendirme planları yapmıştır. ölümüyle bu plan gerçekleşmemiştir. lâkin gerçekleşse joffrey gibi bir piç doğmaz, ned stark muhtemelen hala hayatta olurdu. halk kendisi için "tywin yedi krallığı yönetiyor. tywin'i ise joanna." demiştir.
  tywin birçok konuda joanna'ya danışmıştır. hayatta olsaydı ve her şey yaşandığı gibi gerçekleşseydi bile kızıl düğün, elia ve çocuklarının katliamı gibi olaylara engel olacağı kesindi.