şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam adı joaquin sorolla y bastida. 1863-1923 arasında yaşamış ispanyol ressam. akdeniz empresyonisti. açıkhava ustası. olağanüstü üretken - 1909 new york sergisini 356 resimle açıyor. sağlığında hayvanlar gibi sattığı, sefalet çekmediği için midir acep, cezanne gibi bir şabalak göklere çıkartılırken sorolla hala tanınmıyor. http://www.joaquin-sorolla-y-bastida.org/ http://museosorolla.mcu.es/
 • resimlerini şöyle bir tinerli bezle silsen uçuvercekmiş gibi durur. ha bu kötü bir şey midir? asla. o deniz kıyısının püfür püfür havasını verir.

  (cezanne'la mukayese edilmesine de şunu diyeyim. "sezan" resmini balyozla kıramazsın. her renk yapıyı oluşturur, kaya gibi sağlamdır.)
 • fazlasıyla kendine has ve herkesde de aynı etkiyi bırakmıyor. bu sebepten piyasası diğerlerinden biraz geride kalmış.

  yine de onun resimlerine bakanlar ışığın ve gölgelerin nasıl bir oyun oynadığını rahatlıkla görebilirler. bundandır resimleri genellikle gün ışığa altında yaşanan halleri anlatır.

  diğer bir konu da sorolla'nın resmi canlı hale getirdiğidir. sahilde oynayan çocuklar veya tekne çeken gemiciler hep o anda hareket halindedirler. resimlerinde, resim alelacele yapılmış gibi bir dağınıklığın yanında bir armoni de vardır ve bu hal resmi yaşar hale getirir.

  onun resimlerinde sıkça akdeniz havası seçilir. bana çocukluğumu hatırlatan güzel ressamdır.
 • akdeniz'i en güzel yansıtan ispanyol ressamdır. eğer akdeniz kıyısında büyümüşseniz tabloları çocukluğunuzun mutlu anılarını hatırlatır, zaten sorolla'nın tabloları da en az çocukluk anıları kadar flu, hafif ve uçucudur.
 • püfür püfür deniz kenarı resimleri çizen ispanyol sanatçı. eserlerinin büyük bir çoğunluğu madrid museo sorollo'da sergilenmektedir.