şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu haftasonu yapilan parlamento secimlerinde oylarin %17sini alarak 3uncu parti olan asiri sagci parti.

  daha henuz 31 yasindaki genc liderleri gabor vona ve kapatilan magyar gárda'nin devami niteligindeki paramiliter orgutlenmeleri ile genc issizlerden ve kirsal kesimden ciddi miktarda oy aldilar.
  anti-semitik dillerinden tutun da cingenelere yaptiklari zulum ve terore kadar, avrupa siyasetinin iktisadi gerileme donemlerinde nasil asiri uc egilimlere teslim oldugunun bir gostergesi konumundalar. sonlari fpö veya front national gibi olsun diye umalim biz.
 • bu aralar sivrisinek metaforunun ("kanımızı emdirmiycez!") bokunu çıkarmış durumdalar - her yerde böceksavar tüpünden apartma amblemler ve şöyle skimsonik reklamlar:

  http://www.youtube.com/…iwc&feature=player_embedded
 • 3 ekim macaristan yerel seçimlerindeki sloganı "véget vetne az élösködésnek?" yani "asalaklığa bir son vermek ister miydin?" olan faşist parti. posterlerdeki sivrisinek de herhalde ya çingeneleri ya yahudileri ya da romanyalıları temsil ediyor, ya da hepsini!
 • türkler ile aynı soydan geldiklerini ve türklerin avrupa birliğine alınması gerektiğini söyleyen parti.
 • sosyalist görüşlü olan, jobbik'e oy vermeyen ve vermeyi de düşünmeyen macar arkadaşımın algısına göre "kanımızı emdirmeyeceğiz" sözü kesinlikle azınlıklara yönelik olmayıp, hükümete karşı bir tavırmış.

  ilk yola çıkışları olan "bölünmez macaristan" kavramı çervçevesinde çingeneleri veya diğer azınlıkları dışlamak şöyle dursun, onların ülkedeki durumlarının gözardı edildiğini ve artık azınlıklara yönelik siyaset yapılması gerektiğini aktarırlarmış.

  yine onun yalancısı olarak aktarayım ki; macar arkadaşım bu partinin, ab'de, üzerine politika yapılmasından kaçınılan ekonomik durumları şiddetle işaret etmeleri sebebiyle ülke çapında ve avrupa çapında zamanının ötesine (tam olarak bu şekilde demedi tabii) gönderildiğini söylüyor .
 • macaristan ırkçı partisi jobbik milletvekili ve partinin dış ilişkiler komitesi başkanı márton gyöngyösi ilginç bir siyasetçi. ve anladığımız kadarı ile türkiye siyasetini yakından takip ediyor.

  sol haber portalı yazısı;
  "...breivik'i 'anormal' bulanlar macaristan'a bakmalı!..."
  http://haber.sol.org.tr/…stana-bakmali-haberi-44946

  jobbik adına márton gyöngyösi imzalı tekzip;
  http://haber.sol.org.tr/…iz-turanciyiz-haberi-45127

  márton gyöngyösi'ye hatırlatalım.
  biz bu memlekette faşiste faşist deriz.
 • iktidara gelirse ural altay kardeşlerinin uğradığı hocalı soykırımı'nı resmi olarak mecliste tanıyacağını belirten, macaristan'ın üçüncü büyük partisi. çocuğun yaşlının katledildiği hocalı soykırımı'nın tanınması için nisan ayında bir tasarı da vermişlerdi.

  bu arada kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nin tanınması bir yana, kktc'ye büyükelçilik açılması ve kktc'nin avrupa birliği'ne alınarak ticaretin de geliştirilmesi gerektiğini savunmaktadırlar.

  dış basın: http://www.hungarianambiance.com/…demnation-of.html (hocalı)
  dış basın: http://www.e-e-e.gr/pelasgos/assets/jobbik.pdf (kktc)
  yerli basın: http://www.1news.com.tr/…lar/20110416092716237.html
 • şu aralar destan yazan parti. ermenilerin yaptığı hocalı katliamını "hocalı soykırımı" adıyla parlamentoya taşımış, ermenilere avrupanın göbeğinde güzel bir gol atmış türk-dostu, turancı parti. 400 yıllık aradan sonra macarlarla tekrar yakınlaşmamız harika.

  http://www.1news.com.tr/…lar/20110416092716237.html
 • macaristana ve macarlara karşı gülümseyici bir yüz ifadesi kazanmamı sağlayan macaristan da bulunan siyasi bir parti.macar turancıları. özellikle avrupada yer alan türk ve müslüman karşıtı düşünce ve ortamın ortasına vurulmuş bir yumruk gibi insanı heyecana sevk ediyor.
 • dünkü macaristan maçında tribünlere şöyle bir pankart asmış partidir.

  http://m.ak.fbcdn.net/…533544262403_380559419_n.jpg

  türkçe ve macarca olarak "biz de attila'nın çocuklarıyız" yazmışlar.