şükela:  tümü | bugün
 • a toi gibi guzel bir sarkısı olan, et si tu n existais pas sarkısıyla tanınan sakıcı
 • dingin sesi, iyimser şarkı sözleri ve yumuşak müziğiyle (birçok şarkısının söz ve müziği kendisine ait değildir gerçi) dinlenilmesi huzur veren şarkıcı. özellikle 70li yıllarda çok ünlüydü, 1980 yılında öldü. 2000 yılında yayımlanan "greatest hits" albümüyle yeniden popüler oldu. l'été indien, et si tu n'existais pas, à toi gibi ünlü parçalarının yanısıra; siffler sur la colline, le petit pain au chocolat, si tu t'appelles mélancolie ve salut gibi kulağa hoş gelen şarkıları vardır.
 • (bkz: l ete indien)
 • champs elyseesyi de yorumlamıştır bu fransız sanatçı.
 • kuzenim zorlaması ile dinleyip fransızca müzikten nefret etmeme sebep olan daha sonraları et si tu n existais pas şarkısı ile sevmeye başladığım sanatçı. berkant ve benzeri şarkıcılara esin kaynağı olduğu düşünülen insan.
 • joseph ira dassin..
  5 kasim 1938 de new york ta dogan ve 20 agustos 1980 de tahiti de geçirdigi kalp krizi sonucu ölen şarkıcı.
 • 1938’de amerika’da bir rus yahudisi baba ve macar annenin oğlu olarak dünyaya gelmiş, 1950 yılında babasının politik problemleri dolayısıyla ailecek paris’e göç etmişlerdir. 1956 yılında ailesinden ayrı tekrar amerika’ya dönmüş ve muslukçuluktan djliğe para kazanmak için pek çok işle uğraşmıştır. bu sırada amerikan folk müziğinin gelecekteki temsilcisi olacak olan -ki o zaman adı bob dylan bile olmayan- bob dylan ile tanışmıştır. 1960’ta tekrar fransa’ya döner ve 1966’da ilk plağı bip bip ile ilk büyük çıkışını yapar. sıcak sesi ve amerikan orijinli havası ile aniden parlar. ilk dönemlerinde şarkılarının çoğu amerikan folk ve country müziğini çağrıştırır. müzik kariyerinde mükemmeliyetçi olarak tanınır ve albümlerinin tüm kayıtlarını londra’da gerçekleştirir. 1969 ‘dan itibaren tarzı daha franco-amerikan çizgiye yaklaşır.dünya çapında verdiği konserlerle artık o tam bir stardır, ödüller alır ve olympia’da sahneye çıkar. 1970’ler ise tamamıyla dassin’in altın yıllarıdır, les champs- elysees satış rekorları kırar, yine bu yıllarda toto cutugno’nun l’ete indien ’ı uyarlar ve bununla en yüksek satışını yakalar. hemen arkasından 1977’de a toi gelir. bu arada iki evlilik gerçekleştirir. 1979’da son kez l’olympia da sahneye çıkar. 1980’de vefat eder ve tahiti ’ye gömülür. diğer önemli parçaları ise “salut”, “si tu t’appales melancolie” ve unutulmaz “et si tu n’existais pas” dır .
 • taka takata adlı şarkısı da vardır ki, türk müzisyenlerimizin kalbini calmayı becermiş, şarkının yorumlarına yorum katılmıştır.
  guantanamera yorumu ise * dinlenmelidir.
 • meğer bu adam sahnede çocuk saflığında ve bunu desteklercesine beyazlar içerisinde tertemiz suratını kaplayan ağız dolusu tatlı gülüşü ve şehla gözleriyle bir melek iken, sahne arkasında büyülü sesi ile aşk dilini konuşan, siyah deri ceketli, delici bakışlı apollo heykelinin 70 lerde galyada tezahür etmiş haliymiş.
  tüm sevenleri için ses plus grands succes dvdsi tavsiye edilir.
 • ayrıca en sevilen 3-4 hitinin altında büyük toto cutugno'nun imzasını görmek, müzik aleminde italyan dehasının ne derece etkili olduğunu, italyan müziğinin zenginliğini ve ruhunun derinliğini kanıtlar niteliktedir.
hesabın var mı? giriş yap