şükela:  tümü | bugün
 • asıl adı joe hillstrom king olan korku yazarı..soyadı bir benzerlikten kaynaklanmıyor , kendisi stephen king'in büyük oğlu ama babasının ününden etkilenmemek için uzun bir müddet gerçek ismini saklıyor.14 hikayesinden oluşan 20th century ghostsisimli kitabı birçok prestijli ödül kazandıktan sonra , yeni kitabı heart shaped boxdaha yeni yayınlanmasına rağmen şimdiden iyi eleştiriler aldı.

  tip olarak da babasının gençliğine çok benzeyen joe dedikodulara göre yazarlık açısından babasının favorisi değilmiş. stephen king daha başarısız bir yazar olan oğlu owen'ı daha çok beğeniyormuş.

  daha ayrıntılı bilgi için http://en.wikipedia.org/wiki/joe_hill_(writer)
 • joan baez woodstock'da söylemiş bunu.
  (bkz: woodstock 69)
 • sarki woodstock 69'da joan baez tarafindan muhtesem yorumlanmistir ama aslinda sarkinin sozleri 1930 yilinda alfred hayes tarafindan bir siir olarak kaleme alinmis, 1936 yilinda da eser earl robinson tarafindan bestelenmistir.
 • (bkz: locke & key)
 • (bkz: nos4a2)(bkz: şe7t4n)
 • stephen king'in oğlu olduğunu bilmeden, okuduğum kitabıyla (bkz: nos4a2) bir stephen king eder dediğim çok başarılı bir yazar. orjinal hikayesi ve oldukça başarılı akıcılığıyla gönlümde taht kurmuştur.
 • "yas tutmayın, örgütlenin."
 • joan baez'in 1969'daki woodstock festivalinde (bkz: woodstock 69) söylediği 1925'in meşhur wobblies şarkısı. sözleri alfred hayes'e, müziği earl robinson'a ait bu şarkıda, hukuki bir cinayete kurban giden sendikacı ve şarkıcı joe hill anlatılır. paul robeson'un tüm dünyada meşhurlaştırdığı bu şarkıyı, robeson 18 mayıs 1952'de washington'un kanada sınırında düzenlenen ve 40 bin kişinin katıldığı peach arck konserinde söyler.

  dün gece joe hill'i gördüğümü hayal ettim
  senin benim kadar canlı
  ona dedim ki "ama joe, on yıldır ölüsün"
  "hiç ölmedim" dedi o

  "salt lake'te, joe" dedim ona
  yatağımın kenarında duruyordu,
  "cinayetle yaftaladılar seni"
  dedi ki joe "ama ben ölmedim"
  dedi ki joe "ama ben ölmedim"

  "aynasızların patronları öldürdü seni, joe,
  seni vurdular joe" dedim ben.
  "bir adamı vurmak için silah yetmez"
  dedi ki "ben ölmedim"
  dedi ki "ben ölmedim"

  ve orada yaşam kadar ihtişamlı durarak
  ve gözleriyle gülerek
  dedi ki joe, "onların öldürmeyi unuttuğu
  örgütlenmeye devam etti,
  örgütlenmeye devam etti."

  "joe hill ölmedi" dedi bana,
  "joe hill asla ölmedi.
  çalışanlar nerede greve giderse
  joe hill onların yanında
  joe hill onların yanında"

  san diego'dan maine'e
  her madende ve her fabrikada
  çalışanların haklarını savunduğu her yerde
  işte orada joe hill'i bulacaksınız.
  işte orada joe hill'i bulacaksınız.

  dün gece joe hill'i gördüğümü hayal ettim
  senin benim kadar canlı
  ona dedim ki "ama joe, on yıldır ölüsün"
  "hiç ölmedim" dedi o
  "hiç ölmedim" dedi o

  ******

  ı dreamed ı saw joe hill last night,
  alive as you or me
  says ı, "but joe, you're ten years dead,"
  "ı never died," says he.
  "ı never died," says he.

  "ın salt lake, joe," says ı to him,
  him standing by my bed,
  "they framed you on a murder charge,"
  says joe, "but ı ain't dead,"
  says joe, "but ı ain't dead."

  "the copper bosses killed you, joe,
  they shot you, joe," says ı.
  "takes more than guns to kill a man,"
  says joe, "ı didn't die,"
  says joe, "ı didn't die."

  and standing there as big as life
  and smiling with his eyes
  says joe, "what they forgot to kill
  went on to organize,
  went on to organize."

  "joe hill ain't dead," he says to me,
  "joe hill ain't never died.
  where working men are out on strike
  joe hill is at their side,
  joe hill is at their side."

  from san diego up to maine,
  ın every mine and mill -
  where working men defend their rights
  ıt's there you'll find joe hill.
  ıt's there you'll find joe hill.

  ı dreamed ı saw joe hill last night,
  alive as you or me
  says ı, "but joe, you're ten years dead",
  "ı never died," says he.
  "ı never died," says he.
  https://www.marxists.org/…ic/lyrics/en/joe-hill.htm
 • doğum adı joel emmanuel hägglaund olan isveç asıllı emek aktivisti ve şarkı yazarı. 1879 yılında isveç'te doğmuştur. wobblies olarak bilinen, sosyalist ve anarşist emek hareketlerini baz alarak endüstriyel sendikalaşmanın gerekliliğini savunan industrial workers of the world'ün (iww) eski üyesidir. the preacher and the slave, there is power in a union, the rebel girl gibi gezici işçilerin zorlu hayatlarını anlatan ve işçilere çalışma koşullarını iyileştirmek için birlik olmaları gerektiğini öğütleyen şarkılarıyla ünlüdür.

  gezici bir işçi olarak çalıştığı sırada salt lake city'de bir markette market sahibi ve oğlu iki saldırgan tarafından öldürülür. bu saldırı, market sahibi eski bir polis olduğu ve marketten bir şey çalınmadığı için ilk olarak bir intikam saldırısı olarak düşünülür. aynı gece joe hill sol tarafında bir kurşun yarası ile doktora gider ve ismini vermek istemediği bir kadınla tartışması yüzünden vurulduğunu söyler. bir süre sonra joe hill cinayet suçuyla tutuklanır. doktorun ifadesine göre kendisinin yanına geldiğinde silahlıdır ancak bu silah hiçbir zaman bulunamamıştır. hill, cinayet ile bir ilişkisi olmadığını ve vurulduğu sırada ellerinin başında olduğunu söyler. ceketindeki kurşun deliği de bu iddiasını desteklemektedir. kendisi duruşma sırasında konuşmamıştır ancak avukatı aynı gece dört başka kişinin kurşun yarasından tedavi olduğunu, soygun yapılmadığından ve hill'in market sahibini tanımamasından dolayı hill'in cinayet için bir sebebi olmadığını savunur. duruşmada joe hill'in suçlu olduğuna karar verilir.

  konu ile ilgili yüksek mahkemeye itiraz edilir ancak bu da başarısız olur. avukatı, iww üyesi olduğundan dolayı hill'in eyalet tarafından kesinlikle suçlu olarak görüldüğünü, hill'in iww'yi duruşma dışında tutmaya çalıştığını ancak basının bu konuda üzerine gittiğini söyler. konu ile ilgili hill, appeal to reason isimli sosyalist gazeteye yazdığı makalede cinayet için bir günah keçisine ihtiyaç duyulduğunu; arkadaşı olmayan bir gezgin, bir isveçli ve en kötüsü de bir iww üyesi olarak kendisinin zaten yaşamaya hakkının olmadığını ve bu sebepten dolayı günah keçisi olarak seçildiğini söyler. 19 kasım 1915 tarihinde vurularak idam edilir.

  2011 yılında william adler tarafından yayımlanan bir biyografisinde muhtemelen cinayet konusunda suçlu olmadığı, emek hareketine bir şehit olarak hayatta olduğundan daha çok katkısı olacağını düşündüğünden dolayı duruşmada hiç konuşmayıp affedilme şansını reddettiği belirtilir. biyografide aynı zamanda hill'in ve otto appelquist isimli bir arkadaşının hilda erickson isimli bir kadın için rekabet halinde olduğu, hilda erickson'un yakın bir zamanda ortaya çıkan mektubunda hill'in kendisine appelquist tarafından kıskançlıktan dolayı vurulduğunu söylediği yazar.

  joe hill, aynı zamanda amerikalı yazar joseph hillstrom king'in kalem adıdır. joseph hillstrom king, ünlü yazar stephen king'in oğludur. babasının ismi sebebiyle değil de kendi başarıları ile tanınmayı istediğinden dolayı ilk olarak 1997 yılında bu isim ile yazmaya başlamıştır. 2006 yılında variety isimli bir dergide yayımlanan ve kimliğini açığa çıkaran makaleden sonra 2007 yılında gerçek kimliğini doğrulamıştır. 2005 yılında çıkan 20th century ghosts isimli kitabı birçok önemli ödül kazanmıştır. 2011 yılında çıkan locke & key isimli çizgi romanı en iyi yazar dalında eisner ödülü kazanmıştır. 2016 yılında çıkan the fireman isimli kitabı ise en iyi korku romanı dalında locus ödülü kazanmıştır.